foto: MČ Praha 8/Vítězný návrh ZŠ Rohan
V rámci rozvoje Rohanského nábřeží a zajištění dostatečné občanské vybavenosti vyhlásila Praha 8 již letos na jaře architektonickou soutěž o novou budovu základní školy. Vítězný návrh pro 810 dětí se stane významným orientačním prvkem oblasti.
Stavbu nové školy plánuje osmá městská část s dostatečným předstihem, jak je uvedeno na webu. Stát by se totiž měla centrem veřejné vybavenosti celého plánovaného administrativně-bytového areálu s názvem Rohan City. Sloužit by měla také pro setkávání, sportování a jako prostor pro pořádání komunitních akcí.
„Výstavba základní školy v této lokalitě je prakticky podmínkou pro to, aby se zde mohlo stavět. U investorů, kteří zde plánují realizovat své projekty, tedy důsledně trváme na tom, aby se podíleli na vybavenosti v okolí – ať už jde o školu, školky nebo kvalitní veřejný prostor,“ říká k budoucnosti Rohanského ostrova radní pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).
„Veškeré zadání připravilo oddělení územního rozvoje městské části a veškeré financování je z fondu rozvoje, tedy mimo rozpočet,“ doplnil místostarosta pro územní rozvoj Jiří Vítek (Patrioti).
Vybíralo se z patnácti návrhů
Do architektonické soutěže o budoucí podobu ZŠ Rohan se letos na jaře přihlásilo celkem patnáct architektonických kanceláří. Podle Tomáše Tatranského (TOP 09 + STAN), místostarosty pro oblast školství a také člena odborné poroty, byly všechny zaslané návrhy na vysoké úrovni.
„Dalo by se říci, že to pro zúčastněná architektonická studia byla výzva, se kterou si poradili velmi dobře. Koneckonců se na území Prahy nestává tak často, že by se stavěla takto velkokapacitní škola zcela na zelené louce,“ dodal Tatranský.
Všechny návrhy byly odbornou porotou posouzeny hned z několika úhlů. Požadavkem na vzhled areálu byla jeho nadčasovost, provázanost s přírodou a blízkou Vltavou, ale i splnění nároků na tradiční i moderní vyučovací metody a formy výuky. Návrh měl obsahovat 27 tříd pro celkem 810 žáků.
Vítězný návrh splňuje tradiční i moderní nároky
Vítězný návrh, jehož autory jsou Kryštof Foltýn, Jan Stolek, Luděk Šimoník a Ivo Stolek, předložilo Architektonické studio AXXI.
Návrh přináší flexibilní a transparentní pojetí, které splňuje tradiční i moderní nároky na základní školu. Pracuje navíc s veřejným prostorem a má potenciál se stát místem pro setkávání široké veřejnosti i orientačním prvkem v území. Škola využívá navazujících parků a také nabízí výhledy do přírody a na řeku v těsné blízkosti. Zajímavou volbou je i zvýšená platforma, která má navazovat na parkové náměstí.
Nádvoří školy bude v průběhu výuky veřejnosti uzavřeno branami na obou stranách. Děti si tak budou moci hrát na dvoře i na zvýšené platformě s hřištěm, aniž by je mohl rušit někdo cizí. Po škole se ale nádvoří otevře široké veřejnosti, která bude moci využívat například i hřiště na střeše. Do vnitřních prostor bude vstup možný pouze přes recepci.
Samozřejmostí je udržitelný provoz
V rámci ekologie bude budova vybavena technologiemi pro zajištění udržitelného provozu. K vytápění a chlazení bude v co nejvyšší míře využívat obnovitelné zdroje. Střecha nabídne fotovoltaické panely, kterými budou napájeny LED zářivky i automaticky regulované stínění. Mikroklima zmírní zelená střecha a sběr dešťové vody. Právě sesbíraná dešťová voda by měla sloužit k následnému zalévání zelených ploch a také k splachování toalet.
Psali jsme
Na Rohanském nábřeží v Karlíně vzniká nová čtvrť. Místní nová škola by měla mít kapacitu 27 tříd a součástí projektu je také úplné vybavení…