Na romský protest přišli i lidé z Vrabelových demonstrací

13. 07. 202317:10
Na romský protest přišli i lidé z Vrabelových demonstrací
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Z romské demonstrace

REPORTÁŽ: Ve čtvrtek odpoledne se v Praze konala další romská demonstrace. Jedná se již o druhé shromáždění v tomto týdnu. Účastníci čtvrtečního setkání se ale proti tomu středečnímu vymezili kvůli některým účastníkům.

Po tragické smrti mladíka, který zemřel v brněnské nemocnici na následky pobodání, vyšli Romové do ulic již několikrát, například v Brně, Praze, ale i Pardubicích.

Oficiální název středeční akce byl Demonstrace za mír a bezpečnost v České republice a pořadatelem byl David Mezei, jenž se do povědomí veřejnosti dostal po tragické smrti Roma v Teplicích v roce 2021.

Na demonstraci, které měla účast kolem 150 až 200 lidí a obešla se bez konfliktů, vystoupila celá řada lidí. Rázný projev měl například předseda Romské demokratické strany a podnikatel Miroslav Tancoš.

„Kdyby Rom vytáhl nůž, někoho zabil, tak všichni Romové jsme šikanováni. Nechceme už dále trpět a tohle tolerovat. Mlčeli jsme a nic pro to nedělali, kde jsou další lidé? Věřím, že tahle demonstrace nebude poslední. Tato vláda mlčí. Proč se pan prezident neomluvil a nešel na poslední rozloučení v Brně? Nikdo se nevyjádřil. Chceme spravedlivost a rovnost. To tady nemáme. Oni mají zvýhodnění. Když tady byl pan prezident Zelenskyj, měli mu říct, co se tady ve skutečnosti v České republice děje. A pokud se tak budou chovat, deportovat je na Ukrajinu, tam mají bojovat za svoji vlast a národ, ne tady vytahovat zbraně, nože, mačety a hanobit náš romský národ. Už toho bylo dost!“ řekl mimo jiné.

Úplně jiná skupina

Na stejném místě o třiadvacet hodin později začal další romský protest. Jeho oficiální název byl Demonstrace za rovnoprávnost, bezpečnost a proti měření dvojím metrem. Pořadatelem byl tentokrát Alex Muraskin.

„Přijďte podpořit demonstraci, kde se bude požadovat větší bezpečnostní opatření a bude se hovořit o měření dvojím metrem a o riziku spojování s lidmi extrémistického, xenofobního a fašistického zaměření a dalších věcech, které Vás tíží, a které jsou spojené se současnou celkovou situací,“ píší organizátoři na Facebooku.

Lidé, kteří se potkali před Úřadem vlády ve čtvrtek jsou z okolí strany Roma Luma. Od středeční demonstrace se někteří z nich distancovali, a to kvůli některým účastníkům. Na obou akcích se sešel zhruba stejný počet lidí.

Na místo dorazili i lidé z protivládních demonstrací

Začalo to ovšem úplně jinak než ve středu. Na akci se totiž objevil například Jakub Jašek, který byl nedávno u soudu z důvodu svého oděvu na protivládní demonstraci. Na sobě měl tehdy logo Z a symbol ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Obžalovaný je z popírání, zpochybňování a schvalování genocidy.

Jakub Jašek. Zdroj: PrahaIN.cz

Dalším účastníkem byl Pavel Matějka, v této komunitě další známé jméno, vystupoval například na některých demonstracích Ladislava Vrabela. Proti němu se vymezila aktivistka a spolupořadatelká protestu Beata Krusic. Málem musela zasáhnout policie.

Pavel Matějka: Já myslím, že jako národ jsme všichni ve srač...,

Beata Krusic: Včera jsem se smála, jak jsi se držel za srdce při romské hymně a přitom jezdíš na Vandase.

Pavel Matějka: Já nejezdím na žádné Vandasovy věci.

Beata Krusic: Jezdíš, já viděla fotky, jezdí vás tam většina, tebe sem viděla.

Pavel Matějka: Ty jsi tady rok a půl a já mám za sebou dvacet let práce, kde jsi byla?

Beata Krusic: Já bych si v životě nestoupla vedle Vandase, proč jsi se dávno nedistancoval?

Pavel Matějka: Já jsem nikdy vedle Vandase nevystupoval.

Matějka dále uvedl, že do Příčov jezdí všichni a zeptal se, jestli jsou podle této logiky všichni nacisté.

Do všeho se pak vložil pořadatel Alex Muraskin a emoce uklidnil. „Do hry” se zapojila i policie.

„Tady bylo správně řečeno, že ultranacionalisti by tady neměli být,“ řekl Alex Muraskin.

Matějka se hájil tím, že není ultranacionalista. „Myslím, že kdybych byl, tak už dávno sedím nebo jsem trestně stíhám. Já tady kopu za Českou republiku. V těch srač... jsme jeden jako druhý. A když potáhneme za jeden provaz, můžeme tuhle zkorumpovanou a ukrajinskou vládu poslat tam, kam patří,“ řekl Pavel Matějka a odešel.

Zdroj: PrahaIN.cz

Romové se chystají na Václavské náměstí

Řečník Marcel Packert ve svém projevu zmínil, že lidé kteří se v současné době snaží spojit s Romy, jsou ti samí, kteří jindy pochodují městy a řvou hesla jako například „Bílé Čechy“ či „Cikáni do plynu“.

„Tito pseudovlastenci se snaží nastolit velkou nenávist a vytvořit nepokoje, aby později mohli pomyslným prstem ukázat na Romy jako na ty, kteří za to mohou, a tím je pošpinit v očích veřejnosti ještě více. Toto mimo jiné vede k získávání dalších politických bodů od veřejnosti právě proto, že veřejnost může naivně uvěřit, že tito novodobí fašisté jsou ti, kteří mohou později vyřešit vše, co se týká uprchlíků, ale také třeba jiných národnostních menšin,“ uvedl Marcel Packert, jenž také řekl, že je proti uplatňování kolektivní viny na všechny Ukrajince.

Zhruba ve 14:45 dorazil na akci předseda strany Roma Luma Marko Cavali. Ten se ostře vymezil proti pořadateli předchozí demonstrace Davidu Mezeiovi a uvedl, že používá jako zbraň sociální sítě.

Zloba proti vládě Petra Fialy byla opět značná, skandovalo se „Demisi, demisi!“, ale oproti středeční demonstraci se používala spíše kultivovaná slova, nikoliv vulgarity.

Bertík Girga pak oznámil, že plánuje svolat demonstraci Romů na Václavském náměstí.

„Pane Fialo, nechápu to, že vám ty lži procházejí! Pane Fialo, podejte demisi jako chlap a když na to nemáte, tak si vemte šaty a běžte vařit!“ řekl Bertík Girga.