Na rumunský Temešvár nezapomenou ani největší skrblíci

07. 08. 202318:37
Na rumunský Temešvár nezapomenou ani největší skrblíci
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Z Temešváru...

REPORTÁŽ: PrahaIN.cz v minulém měsíci přinesla rozhovor se Štěpánem Štěpničkou, podnikatelem, který má obchod a zároveň hospodu v jedné z českých vesnic v Rumunsku. Dnes je mu už sedmdesát pět let, ovšem nadále a s nadšením vítá turisty výhradně z Česka.

V oblasti Banátu v Rumunsku je celkem šest ryze českých vesnic. Jedna z nich je Svatá Helena, kde Štěpnička provozuje obchod a hospodu, které nikdo neřekne jinak než „U Pepsiho“.

„V létě si nemůžeme stěžovat. Jezdí sem spousta Čechů. Zaplaťpánbůh. Češi nás drží nad vodou. V létě musím vydělat na zimu, protože v zimě to moc nejde a musím to hradit ze své kapsy. Mám zaměstnankyni, tak ji musím platit, abych ji udržel. V létě si to zkrátka musíme vynahradit,“ řekl český hospodský v Rumunsku v rozhovoru pro server PrahaIN.cz.

Mluvil také o tom, že zde prodává všechno, co si jen zamanete. Od čerstvého chleba až po suvenýry. Redakci ovšem zaujalo i to, že pro některé zboží jezdí docela štreku. A to až do Temešváru, který je od české vesnice vzdálený asi dvě a půl hodiny autem.

Temešvár jsme teď navštívili i my. Za místními Čechy jsme to bohužel nestihli, ale město nám to rozhodně vynahradilo a rovnou prozradíme, že celkový dojem je pouze pozitivní.

Temešvár je čtvrté největší město Rumunska s více než čtvrt miliony obyvatel.

Ačkoli se jedná o průmyslové město, dnes už dost těží z turistického ruchu. Svědčí o tom také to, že letos je Evropským hlavním městem kultury. Připomeňme, že z českých měst tento titul v minulosti dostala Praha a Plzeň, za pět let to čeká České Budějovice.

A Temešvár je opravdu nádherný. Hlavně centrum města je skvostné.

Začíná Vítězným náměstím, které je tak trochu zmenšeným Václavákem. V jeho čele stojí Katedrální chrám Tří hierarchů, který hodně vzdáleně, ale možná trochu připomíná moskevský Chrám Vasila Blaženého.

Na tomhle místě se psala historie. Rumunsko bylo totiž poslední sovětskou zemí, kde byla diktatura komunistické strany ještě v prosinci 1989. Asi v půlce posledního kalendářního měsíce začalo povstání, které má přes tisíc obětí na životech.

A právě tento dlouhý bulvár „zažil“ ty největší protesty.

Vítězné náměstí. Zdroj: PrahaIN.cz

Právě na Vítězném náměstí se při naší návštěvě zrovna hrál evropský šampionát beach volejbalu do dvaadvaceti let. Vstup byl zdarma a my se tak mohli podívat na výkony mladých sportovců v pozadí centra města. Lidí dorazilo celkem dost, slyšet byli kromě domácích Rumunů také fanoušci z Dánska, z většiny se ale pravděpodobně jednalo o rodinné příslušníky hráčů.

Je zde také ulice plná barevných deštníků, ve které je i spousta kaváren a restaurací.

Oblibu mezi turisty má i pozůstatek několik set let starého městského opevnění - bastion Marie Terezie anebo muzeum Banátu na hradě Hunyadi

Na nás největší dojem udělalo Náměstí Sjednocení. Je nádherné. Trochu připomíná to v české Telči, je akorát několikrát větší. Dominuje tady například Katedrála svatého Jiří, která byla postavena v osmnáctém století a je v barokním stylu.

Náměstí sjednocení. Zdroj: PrahaIN.cz

Velkou výhodou Rumunska jsou ceny. Konkrétně v Temešváru rodina sežene s přehledem ubytování pod tisíc korun za noc. Mnohem levnější než v Česku je tu i jídlo.

My se občerstvili přímo na už zmiňovaném Náměstí sjednocení. V restauraci s perfektním výhledem a tamní gastronomií. Podle internetu patřila mezi nejdražší ve městě a stejně jste se tu s většinou jídel vešli do dvou set českých korun.

Za vepřové maso s typickou kukuřičnou kaší, která je podobná polentě a je národním jídlem, plus dvě piva, zaplatil jednotlivec kolem tří set korun. Na turisticky nejexponovanějším místě v celém městě je to více než příznivé.

Srovnejme to, jako bychom si objednali hlavní chod v restauraci na Staroměstském náměstí. Tam vás na některých místech vyjdou na tři sta korun jen ty dvě piva. Hlavní chody začínají asi od 400 korun.

Samozřejmě i potraviny v rumunských obchodech jsou mnohem nižší než v Česku.