Na Sedleckých skalách neandrtálci zabíjeli zvířata táhnoucí pravěkým krajem

13. 11. 202221:36
Na Sedleckých skalách neandrtálci zabíjeli zvířata táhnoucí pravěkým krajem
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Z vyhlídky Sedlecké skály lze sledovat tok řeky Vltavy a život v jejím okolí

Je to výlet po místech, o kterých jen málokdo tuší, že existují. O to smutnější je fakt, že si toto místo neuvědomuje ani řada obyvatel hlavního města. Pojďme proto na Sedlecké skály. Na úvod ale musíme předeslat, že je dobré si k cestě vybrat suché počasí. Za vlhka nebo po dešti může totiž být tato cesta i nebezpečná.

Sedlecké skály jsou vlastně mohutným břidlicovým valem na levém břehu Vltavy. Zatímco Vyšehrad cestu Vltavy v Praze otevírá pomyslně na pravém břehu, o mnoho kilometrů dál hradba Sedleckých skal cestu Vltavy hlavním městem na levém břehu uzavírá.

Tato téměř osm hektarů velká lokalita je tak specifická, zvláštní a cenná, že se stala přírodní památkou. My z ní můžeme vidět téměř všechno, leč přístupných je jen pár metrů. Zbytek zvládnou odvážní přírodovědci zavěšení na záchranných lanech, protože kaňony Sedleckých skal jsou přístupné jen s obrovským vypětím námahy a energie. Ale právě proto se tady zachovaly malé ostrůvky vzácných botanických druhů.

Nejlepší je pohled z dálky

Kdo chce vidět v plné kráse a s odstupem mohutnost, velkolepost, odvážnost a hrdost Sedleckých skal, s jakou odolávají věčnému omývání vltavskými vlnami, má možnost se vypravit na pravý břeh do oblasti Zámky, odkud lze celou scenérii sledovat buď z vyhlídek na vrcholu a nebo přímo od vltavského břehu. Ti ostatní, kteří naopak chtějí vědět, jaké vyhlídky Sedlecké skály nabízejí, mohou zůstat na břehu levém.

Přírodní památka Sedlecké skály je ceněná zvláště kvůli výskytu teplomilné stepi. Zdroj: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Sedlecké skály a jejich výjimečnou polohu, která působila jako přirozená rozhledna po okolí, ocenili zástupci lidského rodu už v době kamenné. Vždyť zhruba o půl kilometru jižněji ležící Hergetova cihelna je dodnes snad nejvýznamnějším nalezištěm pozůstatků pradávného života pražských neandrtálců. Jejich stopy na tomto místě lze rozkrýt až do doby 250 000 let před naším letopočtem.

Masakry zvířat za účelem užívení se

V neuvěřitelné historické archeologické detektivní reality show dokázali vědci najít a rozluštit v těchto místech ohromné množství starých ohnišť, ale i důkazy o tom, že tudy vedly každoroční koridory tahů obrovských stád zvířat. Dá se tedy předpokládat, že právě tady se neandrtálci vrhali na početné skupiny zvěře a doplňovali si tak zásoby masa na horší časy. V té době však byla oblast včetně zdejších skal zarostlá hustými lesy.

Na vyhlídce v Přírodní památce Sedlecké skály je potřeba dbát zvýšené pozornosti, skály se velmi drolí. Zdroj: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Ty začaly ustupovat až v okamžiku, když se početně zněkolikanásobila lidská komunita. K tomu došlo o mnoho let později, zhruba kolem roku 500 před naším letopočtem. V té době zmizely všechny lesy pokrývající Sedlecké skály. A protože kamenité podloží skýtalo jen málo úrodné půdy, nikdy tu nevznikla pole k obdělávání a ve vrchní partii Sedleckých skal se vytvořily teplomilné skalní stepi, které tu najdeme dodnes.

Višně hledejme až u země

A těch si dnes ochranáři cení nejvíce. Radost jim dělá zdejší kolonie Koniklece lučního českého, nicméně nejvzácnější rostlinou, na kterou tu můžeme narazit, je Višeň křovitá. Rozhodně se však nerozhlížejme po stromech, protože tento druh višně je dokonale uzpůsobený tomu, že svými hlubokými kořeny zarůstá mezi skaliska, a proto dosahuje zpravidla jen výšky do 50 centimetrů.

Nezvyklé pohledy, ale opatrnost je nezbytností

Zdejší Sedlecké skály poskytují dvě nádherné vyhlídky na nezvyklá panoramata města, ale i na malebný tok Vltavy. Obě vyhlídky se nachází v blízkosti zdejší suchdolské zahrádkářské oblasti. Lokalita Sedleckých skal totiž zasahuje jak do katastru Suchdola, tak i Sedlece.

K vyhlídce na jižním konci zahrádkářské kolonie nás dovede odbočka žluté turistické stezky od rozcestníku Vyhlídka na údolí Vltavy. Pokud se odtud vydáme dobře znatelnou cestou po skalním traverzu, dojdeme zhruba po 600 metrech k severní vyhlídce, která leží na opačném konci kolonie. A právě tady je potřeba apelovat na velkou pozornost. Cesta vede na hraně skal, které mají v této oblasti sklon 45 – 90°. Nicméně nabízí nám výhledy, které jinde v metropoli nenajdeme. Severní vyhlídka je o poznání přírodnější než ta jižní a nabízí více pohledů na povltavské skály.

Přírodní památka Sedlecké skály je místem, kde najdeme řadu teplomilných druhů rostlin a živočichů

Přírodní památka Sedlecké skály je místo, kde najdeme řadu teplomilných druhů rostlin a živočichů. Zdroj: Petr Kouba, PrahaIN.cz

Během cesty po hraně Sedleckých skal si musíme ale uvědomit i skutečnost, že právě ostrý hřeben zdejšího skaliska byl to poslední, co 30. října 1975 naposled vidělo 79 obětí letecké tragédie jugoslávského letadla DC-9. Zmatený pilot bez vizuálního kontaktu se zemí a letící mimo letový koridor, se vynořil z nízké oblačnosti těsně nad hladinou Vltavy přesně před hradbou Sedleckých skal. I přes obrovskou snahu zabránit katastrofě už ale stroj nedokázal zvednout do bezpečné výšky.