Na Šestce si děti úplně samy postaví hřiště

04. 06. 202411:10
Na Šestce si děti úplně samy postaví hřiště
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Dítě, ilustrační foto

Novinku pro děti, které už nebaví klasická hřiště, představí Praha 6. V rámci pilotního ukázkového projektu dobrodružného hřiště budou moci jeho mladí návštěvníci sami budovat domečky a bunkry z trubek, harampádí, prken nebo provazů. Jak na to, jim poradí přítomní lektoři.

Hřiště, které si musí děti nejprve samy postavit, se objeví od 4. do 27. června na Praze 6 v lokalitě Na Kocínce. Otevřeno bude mít každý den mimo pondělí od 14:00 do 19:00. Návštěvníkům nabídne možnost vybudovat si domečky a bunkry nebo pracovat s opravdovými nástroji. Tvořivá hra s volnými prvky využije různé harampádí, trubky, prkna, kartony, pneumatiky či provazy.

O nevšedním hřišti informoval na Facebooku radní pro životní prostředí a klima Prahy 6 Petr Palacký (Zelení). „Využijeme prázdný pozemek v blízkosti ZŠ a MŠ Bílá a Stadionu mládeže. Tento pozemek je už připraven pro stavbu nového školního pavilonu, stavební práce na něm začnou ale nejdříve v červenci. Do té doby je Váš, respektive Vašich dětí. Hřiště vzniká jako ukázkový pilotní projekt, za podpory městské části Prahy 6, Domu dětí a mládeže a spolku Město přátelské k dětem, které již řadu let popularizuje téma dobrodružné hry ve městě,“ uvedl Palacký.

Děti se naučí odhadovat síly a překonávat výzvy

Vstup je pro všechny zdarma, děti do 7 let však musí přijít s doprovodem starší osoby. Se samotnou hrou a stavbou pomůžou přímo na místě takzvaný playworkeři, neboli lektoři, kteří hřiště spravují. Jejich úkolem je představit nástroje, obstarat stavební materiál, a tím dětem pomoci s realizací nápadů. Po předchozí domluvě budou moci jedinečné hřiště navštívit v dopoledních hodinách také kolektivy, například školní třídy.

„V zahraniční známý koncept Adventure Playground je stavební hřiště, které je svobodným místem pro děti a jejich dobrodružné nápady. Děti se zde učí odhadovat vlastní síly, překonávat výzvy, tvořit z různých materiálů, pracovat s nástroji, domlouvat se mezi sebou a vzájemně se respektovat. Možná, že to, co vznikne, bude nakonec vypadat jako obrázky níže. A možná nějak úplně, úplně jinak. Přijďte se podívat,“ uzavřel příspěvek Palacký.

Rodiče nápad vítají, v zahraničí přitom mají vstup zakázán

Místním se nápad dle komentářů pod statusem zamlouvá. Podle některých je škoda, že hřiště bude k dispozici pouze necelý měsíc. Na otázku, zda městská část někdy v budoucnu plánuje projekt opakovat a podobné hřiště otevřít nastálo, radní odpověděl, že o všem rozhodnou ohlasy na představený dočasný projekt.

Na hřiště zve také facebooková událost. V rámci dotazu, pro jak staré děti je hřiště určené, organizátoři uvádí, že ideální věk je mezi 7 až 15 lety. „Klasické Adventure Playground je dokonce pouze pro děti bez rodičů, ale protože bychom rádi tento koncept představili i rodičům s menšími dětmi, rozhodli jsme se udělat na hřišti i část prostoru pro menší děti, kteří mají vstup povolený v doprovodu starší osoby. Smysl to tedy dává spíš pro starší děti, ale i děti předškolního věku se za pomocí tvořivých rodičů mohou zapojit,“ stojí v odpovědi.

V Lodýně mají hřiště úspěch

Jak dobrodružná hřiště fungují v zahraničí informuje například web londonadventureplaygrounds.org.uk, který seznamuje s fungováním hřišť ve Velké Británii. Základem jsou prý tři základní pilíře volnosti: volnost vstupu, volnost odchodu a volnost výběru. Vstup by měl být vždy zdarma, aby mohly hřiště využívat i děti ze sociálně slabších rodin. Nemělo by záležet, kdy dítě přijde anebo odejde a zároveň by měl mít každý návštěvník možnost si sám určit směr své hry a nástroje, které při tom použije.

„Nemohu, a ani nebudu děti nic učit. Můžu je podpořit v jejich tvůrčí hře a práci, a tak jim pomoci v rozvoji těch talentů a schopností, které jsou doma i ve škole často potlačovány. Za nejdůležitější považuji, aby vedoucí nepůsobil příliš chytře, ale aby zůstal ve stejné experimentální fázi jako děti. Tímto způsobem je iniciativa ponechána do značné míry na samotných dětech a je tak mnohem snazší vyhnout se vážnému vniknutí do jejich fantazijního světa,“ přiblížil na webu londýnských dobrodružných hřišť John Betlesen, první zdejší playworker.