foto: Redakce PrahaIN.cz/Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí 2023
REPORTÁŽ: Staroměstské náměstí ožilo. Tentokrát velikonočními trhy. Vydali jsme se nasát sváteční atmosféru a zjistit, jak si stojí.
Na trhy jsme dorazili v pátek lehce před sedmou hodinou večerní. Vydali jsme se pěšky ze zastávky metra Můstek. Tradičně se směrem z Václavského náměstí na Staromák valily davy turistů, část z nich se zastavovala před Orlojem, ostatní mířili rovnou na trhy.
Nejčastěji jsme slyšeli němčinu, angličtinu a ruštinu, možná ukrajinštinu (autor textu přiznává, že rozdíl mezi jazyky nepozná). Připadali jsme si spíše jako v cizině. Češtinu jsme totiž mezi lidmi téměř nezaznamenali.
Trhy zabírají téměř celé Staroměstské náměstí. Při takové rozloze nás ale dost překvapila nabídka jednotlivých stánků. Většinu z nich totiž tvořily ty s jídlem. Zbytek prodával klasický turistický sortiment a velikonoční produkty. Ty rozhodně stojí za zhlédnutí. Desítky malovaných, dřevěných a případně vyfouklých vajíček. Ale také perníčky s velikonoční tématikou.

Malovaná vajíčka. Foto: Redakce PrahaIN.cz
Ceny jsou rozhodně vyšší. Jedno malované vajíčko vás vyjde na 120 korun. Box s pěti kusy na 600 korun. Větší perníčky se pohybují nejčastěji kolem dvou set korun. Ty menší, například pěticentimetrové velikonoční kuřátko, stojí 60 korun. Koupíte tu také káči, obrazy a další věci.
Ceny velikonočního sortimentu jsou sice vyšší, ale zůstane vám památka. To se rozhodně nedá říct o pochutinách, které zde zkonzumujete. Pokud sem zavítáte s dětmi na odpoledne, připravte si pořádný obnos.
Ceny jako v drahé restauraci
Půllitrová voda stojí 60 korun, Pepsi cola 70 korun, plzeňské pivo vyjde na 75 korun. Svařené víno 90 korun, stejně tak dvě deci punče. Čtyři deci fresh (pomerančového) džusu 120 korun. Ceny jsou ve všech stáncích stejné. Nemá smysl přecházet a zkoumat, kde ušetříte.
Co se jídla týče, pak se připravte, že párek v těstíčku (obalený v těstu a usmažený, což pro dospělého znamená tak tři kousnutí) stojí 120 korun. Langoš je za 150, pokud na něm budete chtít tatarku, přidáte ještě deset korun. Bramborová spirála (smažený brambor rozkrájený do spirály a natažený na špejli) vyjde na 90 korun. Tyto spirálky můžete koupit i v kornoutu. Stojí sice o čtyřicet korun víc, ale přišlo nám, že jde o výrazně větší množství. Když si k nim dáte kečup nebo tatarku, zaplatíte 150 korun. Za vařenou kukuřici dáte 75 korun.
Pokud byste se chtěli zasytit trochu víc a dát si něco většího, není žádný problém. Nabídka je pestrá. Hot dog stojí 75 korun, hranolky velikosti L stojí 150, XL vyjdou na 180 korun. Trhané kuře v bagetě je za 135, grilovaná čtvrtka kuřete stojí 120 korun. Papriková klobása v bagetě je za 150 korun, stejně vyjde i bylinková klobása. Kuřecí špíz v bagetě je za 180. Nabízí se tu i jiná specialita. Plněné knedlíky, které vypadaly opravdu báječně, v základu jeden stojí 99 korun. Těm jsme neodolali a byli jsme rádi. Byly výborné, na trzích netradiční.

Stánek se smaženými brambůrkami. Foto: Redakce PrahaIN.cz
Co se týče sladkého, pak nechybí trdelník. Klasický stojí 90 korun. Pokud přidáte čokoládu, zaplatíte 120 korun. Můžete si ho dopřát i se zmrzlinou za 150, nebo s plnou „náloží“: zmrzlina, čokoláda, jahoda, oříšky za 170. Při pojídání takto nazdobeného trdelníku jsme byli svědky několika nehod. V tomto případě platí, že méně je někdy více. Prodávají se tu ale také vafle a palačinky. Vafle s cukrem na špejli je za rovnou stovku. S čokoládou za 150 korun. Pokud si dáte ještě posyp, dostanete se na 180 korun.
Abychom si udělali jasnější představu, na kolik nás jedno odpoledne může vyjít, poptali jsem se v rodině s dvěma dětmi mezi 8 a 11 lety, co se běžně při takové příležitosti kupuje.
Psali jsme
Po dvou „mrtvých“ covidových letech, kdy se adventní trhy nekonaly, Pražané i turisté si letos nadšeně užívají tradičních vánočních trhů…
Málo lidí
Pití:
Voda 2x: 120 korun
Fresh džus: 120 korun
Plzeň: 75 korun
Svařák, pokud je chladno 2x: 180 korun
Hot dog: 75 korun
Hranolky L: 150 korun
Trhané kuře v bagetě: 135 korun
Trdelník s čokoládou: 120 korun
Vafle s čokoládou a posypem: 180 korun
Bramborová spirála: 90 korun
Celkem: 1.245 korun
Pokud bychom koupili i malovaná vajíčka a nějaký ten upomínkový předmět, dostaneme se na částku kolem dvou tisíc korun.
Pro mnoho Pražanů je tato částka nezanedbatelná.
Proto doporučujeme vzít si s sebou alespoň pití a nějaké drobné občerstvení, tím se značně ušetří. Mimo dobu, kdy není program, asi nemá cenu trhy navštěvovat. Ty vánoční jsou určitě zajímavější.
Po cestě ze „Staromáku“ jsme zavítali ještě na trhy na Václavském náměstí. To už bylo kolem osmé hodiny večerní. Tady však situace vypadala trochu jinak. Ceny stejné, ale u stánků bylo prázdno. Větší skupiny byly pouze v místě, kde živě vystupovala romská kapela. Tady se lidé bavili rozhodně mnohem víc než o pár metrů dál.