Na Vinohradech se nabíjejí auta z pouličních lamp

14. 12. 202213:31
Na Vinohradech se nabíjejí auta z pouličních lamp
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Dobíjecí stanice ve Slezské ulici

V těchto dnech se v Praze 2 rozjel pilotní projekt zprovoznění sítě nabíjecích stanic pro elektromobily na stožárech lamp veřejného osvětlení. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) instalovala prvních 13 zařízení, nazývaných EVR lampy, v ulicích městské části na speciálně upravené lampy. Do konce roku je nabíjení pro všechny zájemce zdarma.

Jak informuje THMP v tiskové zprávě na svém webu, EVR lampy byly umístěny do ulic Moravská, Korunní, Chodská, Kladská, Slezská a Slovenská. Měly by primárně sloužit rezidentům v této oblasti. Po vyhodnocení pilotního projektu a podle doložitelného zájmu obyvatel hlavního města se bude plánovat rozmístění a zprovoznění dalších nabíjecích zařízení tohoto typu.

Mapa nabíjecích stanic / foto: prahanabiji.cz

Městská část Praha 2 dlouhodobě podporuje rozvoj chytrých technologií, společně se společností Pražská energetika (PRE) začala s budováním sítě na dobíjení elektromobilů již před lety.

„Rozvoj elektromobility nakonec ukázal, že je potřeba kapacitu dobíjecích stanic nadále navyšovat. Zprovoznění nových dobíjecích míst tak jistě naši občané uvítají,“ uvedl Jan Recman, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje.

Dobíjecí stanice / foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz

Obdobná zařízení již v Praze fungují

Společnost THMP provádí úpravu stožárů pro osazení dobíjecími stanicemi z titulu správce veřejného osvětlení souběžně v několika lokalitách. Letos bude připraveno ke zprovoznění v metropoli 55 EVR lamp a příští rok se plánuje osadit 240 nabíječek.

Veškeré práce na budování dobíjecí infrastruktury probíhají z důvodu úspory nákladů společně s obnovou distribuční sítě, která je v majetku společnosti PREdistribuce.

EVR lampy jsou již vybudované v lokalitách Prosek, Vokovice, Kamýk, Háje a Černý Most. Aktuálně THMP a PREdistribuce připravují další v Kobylisích, Bohnicích, Dvorcích, ve Vršovicích a na Velké Ohradě.

Pilotní projekt bude od ledna 2023 zpoplatněn

Aktuálně instalované nabíjecí stanice disponují výkonem až 2 x 22 kW. Většina umožňuje současné nabíjení dvou vozidel, celkem je k dispozici 25 dobíjecích bodů.

V prosinci THMP umožní zájemcům nabíjet zdarma bez jakékoliv registrace, stačí připojit kabel do vozidla. Od 1. ledna 2023 bude možné nabíjet buď přes registraci a získání dobíjecího čipu v rámci dlouhodobého využívání služby, anebo přes QR kód pro jednorázové dobíjení

Ceníky pro oba typy dobíjení a veškeré informace související s danou problematikou lze nalézt na webových stránkách prahanabiji.cz.