foto: ZZSHMP/Vrtulník Letecké služby Policie ČR používá letecká záchranka v Praze.
Unikátní plovoucí heliport pro vrtulníky letecké záchranky bude umístěn přímo na hladině Vltavy nedaleko Železničního mostu v Podskalí. Plán dnes dostal zelenou od městské rady. Přistávací plocha na řece by mohla být v provozu už do konce tohoto roku. Pomůže především nemocnicím v centru Prahy.
Praha bude mít další unikát. Plovoucí přistávací plochu pro helikoptéry chce město postavit u náplavky nedaleko železničního mostu. Heliport na řece má nahradit dosavadní provizorní přistávací plochu v Zítkových sadech u Palackého náměstí. Ta nevyhovuje z bezpečnostních důvodů . „Je tam řada budov kolem a navíc je to frekventované místo. Městská policie sice vždy u přistání a vzletu asistuje a řídí provoz, ale ne vždy to stihne dostatečně včas. Bezpečnost je tu na úrovni nula, navíc to ani administrativně není přistávací plocha,“ řekl PrahaIN.cz náměstek ředitele Letecké služby Policie ČR, plukovník Pavel Forst.
Dnes přistávají vrtulníky v Zítkových sadech, podle policie je to ale nebezpečné. Foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz
Podle jeho slov je plán plovoucího heliportu na Vltavě v současných podmínkách dobrým řešením. „Ideální jsou samozřejmě přistávací plochy na střeše, jaké má například nemocnice v Motole nebo Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích. V centru je ale taková věc mnohem složitější. Hledejte plochu velikosti fotbalového hřiště v centru Prahy,“ poznamenal s úsměvem Forst.
Varovné cedule v Zítkových sadech. Foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz
Přistávací ponton má podle pražských radních vyřešit právě tento problém, přes to jde o dočasné řešení. „Půjde o zajištění urgentního příjmu zejména pro Všeobecnou fakultní nemocnici na Karlově náměstí, ale například i pro podolskou porodnici a další zařízení,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání rady Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu).
Urgentní příjem Všeobecné fakultní nemocnice. Foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz
Podle jeho slov bude plovoucí heliport sloužit u náplavky asi pět let, než se podaří realizovat projekt Všeobecné fakultní nemocnice na stavbu vlastní přistávací plochy na střeše jedné z budov nemocnice. Podle ředitele nemocnice Davida Feltla je tento plán již v přípravě, dočasné řešení formou pontonu ale ústav vnímá pozitivně.
Podle radního Chabra hledalo město řešení už delší dobu. „Plovoucí heliport byl jednou z pěti navržených variant, nakonec se ukázalo, že to jediná vhodná možnost,“ dodal s tím, že toto řešení vyhovuje i pilotům. To ostatně potvrzuje i náměstek Forst. „Z hlediska pilotů je to bez problémů, jen to nebude úplně pohodlné pro záchranáře, protože přeci jen budou muset pacienta ještě překládat do sanitky a převážet do nemocnice,“ řekl na dotaz PrahaIN.cz s tím, že podobné přistávací plochy jsou ve světě běžné.
Na tomto místě by měly přistávat záchranářské vrtulníky. Foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz
Vedení města ústy primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) také dodává, že nepůjde o stálou přistávací plochu. Sloužit bude podle jeho slov výhradně pro záchranáře a to pouze v případech, kdy nebude možné využít jiné možnosti. „Je to případ kardiochirugie nebo ECMO systému, které jsou jen ve Všeobecné fakultní nemocnici,“ poznamenal Chabr s tím, že se neobává negativních reakcí rezidentů z Podskalí.
Piloti budou podle jeho slov na heliport nalétavat od jihu, což by mělo minimalizovat hlukovou zátěž pro obyvatele Podskalí, navíc podle předpokladů půjde nanejvýš o 100 letů za rok. A co bude s pontonem pro helikoptéry, až si nemocnice postaví svůj vlastní.
„Výhodou tohoto řešení je i možnost, využít heliport i jinde v Praze nebo v České republice,“ dodal Chabr s tím, že stavba pontonu pro přistávání vrtulníků by měla vyjít asi na deset milionů korun.
O samotnou stavbu heliportu se postará městská firma Trade centre Praha (TCP). Firma by podle Chabra měla letos získat všechna potřebná oprávnění. „Když vše dobře půjde, tak věříme, že do konce letošního roku bude heliport vybudován,“ uvedl Chabr.