foto: Markéta Vančová/Pohled ze smíchovské strany na náplavku mezi Železničním mostem a Vyšehradem
Dopoledne ve čtvrtek 20. dubna bylo rozhodnuto o otevření náplavek. Účastníci koordinačního jednání se na tom shodli díky pozitivnímu vývoji meteorologické a hydrologické situace i setrvalému aktuálnímu průtoku Vltavy.
Náplavky se do běžného provozu vrátily ve čtvrtek 20. dubna úderem 13. hodiny. Uzavřeny byly od sedmé hodiny večerní v neděli 16. dubna, kdy už voda zasahovala na chodníky pro pěší. Zbylá opatření zůstanou v platnosti do úterka 25. dubna, jak informuje tisková zpráva pražského magistrátu.
„Potěšující zprávou je, že povodňové nebezpečí z větší části pominulo. Jako pozitivní také vnímám, že se prokázala funkčnost protipovodňových opatření a Praha se z minulé kalamity poučila. Ve spolupráci s Povodím Vltavy budeme situaci dál sledovat,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Psali jsme
V reakci na velké množství srážek z posledních dní se vedení hlavního města po konzultaci s meteorology a protipovodňovým orgánem rozhodlo…
I nadále je potřeba dávat pozor
Pro zpřístupnění náplavek hrál také fakt, že na nich nedochází k žádným drastickým situacím a nehrozí tak žádné nebezpečí. I tak by ale návštěvníci náplavek měli dbát zvýšené pozornosti. Voda má stále zvýšený průtok a je velmi kalná.
Z preventivních důvodů se ale ještě neotevřou vrata na Čertovce a mimo provoz zůstávají i přívozy. Dle predikcí meteorologů a hydrometeorologů by mohl první stupeň povodňové aktivity v Praze pominout v úterý 25. dubna.
Uzavírka nezasáhla do víkendu
„Velmi mě těší, že se nenaplnil možný scénář, že by uzavírka náplavek mohla zasahovat také do víkendu. Přeci jen jedná se o vyhledávané místo, jak Pražanů, tak návštěvníků hlavního města. Průtok budeme nadále monitorovat a podle budoucího vývoje budeme reagovat,“ řekla náměstkyně primátora hlavního města Prahy Jana Komrsková (Piráti).
Přítoky do Vltavské kaskády jsou ale stále vyšší, proto výstraha ČHMÚ i nadále trvá, stejně jako zbylá opatření. Vzestup přítoků se ovšem nepředpokládá, očekávaný je naopak jejich možný pozvolný pokles. Stalo se tak na Berounce i Sázavě.
Psali jsme
Po celé délce klesá hladina Vltavy a hlavnímu městu nehrozí akutní nebezpečí záplav. Situaci neustále monitorují všechny odpovědné složky a jsou…
Praha byla mimo nebezpečí už den před tím
O příznivé situaci informoval naši redakci tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman už ve středu 19. dubna: „Mohu konstatovat, že v současném okamžiku nebezpečí povodní v Praze nehrozí,“ řekl tehdy.
„Všechna opatření, která v minulých dnech proběhla, měla ryze preventivní charakter a postup probíhal podle nastaveného systému a běžného postupu. V okamžiku, když se zvýší průtok vody ve Vltavě na 450 metrů kubických za vteřinu, automaticky se zavírají vrata na Čertovce, vyklízejí se náplavky a začíná zasedat povodňová komise. Pokud by se situace zhoršila, začne aktivně pracovat krizový štáb,“ dodal Hofman.
Praha bude situaci i nadále intenzivně sledovat a monitorovat. V pohotovosti zůstává Povodí Vltavy, meteorologové i záchranné složky. Magistrát zůstává v kontaktu i s nejohroženějšími městskými částmi.