foto: Archív Filipa Nekoly, se svolením/Filip Nekola, zastupitel (ODS) Praha 3
ROZHOVOR: Veřejnost nedávno šokoval brutální útok závislého drogového dealera, který ve svém bytě před zraky malých dětí zavraždil svoji ženu a těžce zranil mladou dívku. Nejde přitom o ojedinělý incident spojený s drogově závislými osobami v třetí městské části. „Bohužel si myslím, že se této problematice radnice příliš nevěnuje. Policejní statistiky ukazují, že na Trojce roste trestná drogová činnost,“ řekl pro PrahaIN.cz místní zastupitel Filip Nekola (ODS).
Ten v minulosti několikrát poukázal na skutečnost, že na nárůst trestné činnosti upozorňuje i samotná policie. „Je to tak. Upozorňuje na to i sama policie, která ve statistikách jasně ukazuje, že na Trojce roste drogová trestná činnost. S tím pak často souvisí ´vykrádačky´ sklepů a další trestná činnost. Ve světle těchto skutečností není překvapivé, že zrovna nedávno podle dostupných informací drogově závislý dealer ubodal svou ženu v Táboritské ulici,“ řekl naší redakci Filip Nekola.
Nezájem radnice i vnitra
Zastupitel kromě vedení radnice nebývale ostře kritizuje i vnitro. Podle jeho slov chybí razantní kroky, které by vedly k eliminaci důsledků užívání drog. „Bohužel si myslím, že se této problematice radnice ani Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana příliš nevěnuje. Myslím, že by měla být větší snaha o realizaci koncepce, která by jasně nasměrovala obce, policii i neziskové organizace věnující se drogově závislým, aby se vydaly stejnou cestou. A tou má být eliminace důsledků plynoucích z užívání pervitinu a dalších tvrdých drog a poté snad i pomoc v návratu do normálního života,“ zdůraznil zastupitel.
Politik zároveň ostře kritizuje rozbujelou státní byrokracii. „Podívejte se na to, kolik času tráví policisté papírováním. Byrokracie je prorostlá státem natolik, že poté nezbývá čas na řešení důležité agendy. V ODS razíme, že se Praha musí zaměřit na prevenci a posílení přítomnosti strážníků v problémových lokalitách. Do toho nesmí radnice přidělávat policii zbytečně práci svými neuváženými kroky. Jen zpřístupnění vnitrobloků široké veřejnosti bude logicky znamenat další šetření vloupání, rušení nočního klidu a podobně,“ prohlásil zastupitel.
Psali jsme
Situace v některých částech Prahy 3 prý občas připomíná noční prostředí vyloučených lokalit. Lidé si opakovaně stěžují na vyřvávání opilců,…
Statistiky hovoří jasně
Na dotaz, zda podle jeho názoru dostatečně spolupracuje radnice Prahy 3 v oblasti drogové prevence s policií, odborníky z řad adiktologů a organizacemi, které se zabývají drogovou problematikou, odpověděl velmi razantně.
„Zda vedení radnice spolupracuje dostatečně? Opakuji, stačí se podívat na policejní statistiky. Kriminalita roste. To asi hovoří za vše. Jak jsem ale zmiňoval, problém to je široký, do kterého se musí zapojit všichni aktéři, všechny městské části. Síť kontaktních center musí být širší a nemůže se koncentrovat na několika málo místech. Z toho poté vznikají ty největší problémy, které vidíme na Praze 3 nebo na Praze 5.
V této souvislosti zastupitel zdůraznil, že se nikdy nepovede trestnou činnost spojenou s drogami vymýtit úplně. Lze ale v této oblasti podniknout takové kroky a opatření, které by vedly ke zlepšení celkové bezpečnosti na území hlavního města.
„Naše strana dlouhodobě i v součinnosti s Janou Černochovou představovala plán, jak zlepšit bezpečnost v Praze. Ať už principem 3x a dost, kdy za opakovanou recidivu bude moci obec recidivistu dočasně z obce vykázat. To se již dříve osvědčilo. Jde o návrh, který některé tyto fenomény potírá. Druhým způsobem je i možnost obce zasáhnout do výběru obvodního ředitele městské policie. S ním by pak určovali priority v boji s kriminalitou. Zároveň je na místě začít intenzivně a pravidelně komunikovat právě jak s policií, městskou policií i neziskovým sektorem. Žádná jiná cesta neexistuje,“ ukončil Filip Nekola.
Tiskový mluvčí Prahy 3 Jiří Hannich uvedl, že radnice Prahy 3 místní drogovou scénu soustavně monitoruje. Zároveň činí opatření za účelem drogové prevence a zmírnění dopadů zdejší drogové problematiky na veřejnost. „Situaci ohledně uživatelů drog rovněž pravidelně řešíme s policií, která má na starosti represivní opatření. Podle informací, které máme, nedošlo v oblasti drogové kriminality v Praze 3 k žádnému dramatickému nárůstu počtu případů,“ sdělil Jiří Hannich naší redakci.
„Drogová scéna na území Prahy 3 nese kladný aspekt v tom, že není otevřená, jako je tomu v jiných pražských lokalitách. Nevyskytuje se tolik na frekventovaných veřejných prostranstvích, ale spíše na odlehlých místech, potažmo v bytech. Riziko styku uživatelů drog s běžnou veřejností je tak nižší a takto relativně uzavřená drogová scéna v Praze 3 je rovněž pro veřejnost méně nebezpečná,“ dodal tiskový mluvčí.