foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Výuka, ilustrační foto
ROZHOVOR: PrahaIN.cz v minulých dnech psala o doučování, které může svými cenami pořádně zasáhnout do rodinného rozpočtu. Závěrem jsme zmínili, že z pohledu vyučujícího může jít o ideální přivýdělek, případně prací na plný úvazek.
Na plný úvazek nabízí doučování například Michal Havlíček z Prahy, kterého jsme na téma doučování vyzpovídali. Vždy se dobře učil a jedničkářem byl až do maturity, talent má zejména na jazyky. Plynně hovoří anglicky, španělsky a německy. Když na gymnáziu přemýšlel o přivýdělku ke studiu, doučování byla jasná volba.
„Úplně na začátku jsem měl čtyři studenty stejně staré jako já, měli jsme dvě hodiny týdně, když jsem začínal, s našima jsme se domluvili na stovce za hodinu. Ke kapesnému se to hodilo a mně to hlavně bavilo,“ říká nám.
S doučováním pokračoval i na vysoké škole, nechal se zaměstnat v jedné agentuře na doučování, která ho posílala přímo do rodin. „Vyhovovalo mi to, že jsem se nemusel o nic starat, jen jsem se dostavil na předem domluvené místo a za hodinu jsem měl hotovo,“ popisuje.
Psali jsme
Mnoho rodičů využívá stavební spoření jako možnost ukládat svým potomkům peníze na dobu, kdy se začnou osamostatňovat. V letošním roce se však…
Problém však byl ve financích, hned po několika týdnech mu bylo jasné, že si agentura nechává podstatně vyšší část, než je vypláceno jemu. „Už si to nepamatuji přesně, myslím, že rodiče za hodinu doučování platili necelé čtyři stovky a já dostal 150. Ale je to už dlouho,“ popisuje.
Následoval přesun na jazykovou školu, kde Michal setrvává dodnes. „Nástupní plat jsem měl 25 tisíc za čtyři dny v týdnu. Abych si přilepšil, tak jsem stále doučoval jazyky,“ popisuje.
Za jednu hodinu si účtoval 650 korun, nejčastěji prý studenti chodili na dvě hodiny. „Když jsem denně učil dvě hodiny, měl jsem víc peněz než v jazykovce,“ popisuje.
Na doučování je potřeba živnostenský list
V jazykové škole si proto domluvil částečný úvazek, kam dochází jen jednou týdně a zbytek doučuje soukromě, během jednoho dne má většinou okolo čtyř studentů, učí i o víkendech. Jednoduchými počty lze spočítat, kolik si zhruba během jednoho měsíce vydělá.
Když se ptáme na klady, jednoznačně hovoří o tom, že je pánem svého času a pracuje v době, kdy to vyhovuje jemu, v případě online výuky může pracovat odkudkoliv. Čím více má spokojených klientů, tím vyšší cenu si může určit.
Psali jsme
Výdaje spojené se začátkem školního roku každoročně stoupají. Podle průzkumů letos vyjde nákup školní aktovky, penálu, psacích potřeb a sešitů…
„Není to samozřejmě jenom legrace, tím, že mám studentů už spoustu, tak si před každou hodinou musím udělat přípravu. Nemůžu si dovolit, že by student poznal, že danou látku neovládám,“ dodává.
Zjišťovali jsme také formální stránku doučování. Živnostenský úřad nám potvrdil, že doučování spadá pod volnou živnost, jejíž název oficiálně zní Výroba, obchod a služby neuvedené v příloze 1 až 3 živnostenského zákona. V případě doučování jde konkrétně bod číslo 72 Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti.
Michala Havlíčka jsme se na závěr zeptali, zda si myslí, že to většina doučujících má po této stránce v pořádku.
„Většina těch, co mají studentů víc nebo pracují přes agentury, živnost mít budou. Ale nemyslím si, že studenti nebo ti, co učí jen pár hodin týdně, to nějak řeší, tím spíš pokud doučují jenom známé nebo přes známé,“ uzavírá.