foto: Pink Bubble/Zrekonstruované hřiště a terapeutická zahrada ve FN Motol
Nadační fond Pink Bubble, který dlouhodobě pomáhá dětem, dospívajícím a mladým lidem, jimž život zkomplikovalo onkologické onemocnění, otevřel na konci května v pražské Fakultní nemocnici v Motole zrekonstruované hřiště a terapeutickou zahradu.
Velkorysý areál v celkové investici 2,5 milionu korun slouží všem malým i velkým pacientům a jejich rodinám jako místo, kde alespoň na chvíli mohou zapomenout na starosti a strávit čas v příjemném prostředí na čerstvém vzduchu. Nadační fond Pink Bubble o tom informuje ve své tiskové zprávě.
Hřiště i zahrada se od počátku těší velké oblibě, během prvního měsíce existence udělaly každý den radost v průměru více než stovce návštěvníků. „Velice děkujeme všem dárcům a partnerům, ať už jednotlivcům či firmám, za jejich neuvěřitelnou vstřícnost, empatii a solidaritu. Nesmírně si jejich štědré podpory a pomoci, bez níž by tato krásná zahrada s hřištěm nemohla vzniknout, vážíme,“ uvedla zakladatelka Nadačního fondu Pink Bubble Martina Šmuková.
Nadační fond Pink Bubble terapeutickou zahradu s herními prvky ve FN Motol vybudoval již v roce 2014. Nápad vzešel z iniciativy tehdejšího primáře motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie MUDr. Vladimíra Komrsky a myšlenkou navazuje na původní hřiště, jenž v 70. letech minulého století nechal pro své první pacienty vybudovat prof. MUDr. Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu a někdejší přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol. „Hřiště nyní znovu ožilo a může zase sloužit našim svěřencům, tentokrát nejen z naší, ale i z ostatních dětských klinik. Vyjadřuji upřímnou vděčnost Nadačnímu fondu Pink Bubble, který obnovení hřiště zajistil finančně i fyzicky, děkuji všem, kteří mají na tak bohulibém skutku podíl. Posiluje to ve mně víru a přesvědčení, že dobří lidé ještě žijí,“ neskrýval při otevření hřiště v roce 2014 radost profesor Koutecký.
Dětské hřiště, zdroj: NF Pink Bubble
Po téměř osmi letech, kdy na zahradě nabíraly síly stovky dětí, nastal čas na rekonstrukci a praktická vylepšení. Sluncem a velkou zátěží zničený trávník nahradila barevná plocha s herními prvky pro nejmenší děti. Veselý obrazec s dráhou pro jízdu na odrážedlech a s plížícími se indiány, které lze vidět i z horních pater nemocnice, a přinášejí tak radost i dětem, jež zatím ven nemohou, vytvořil výtvarník Lukáš Urbánek. Podařilo se vybudovat také odpočinkovou zónu a altánky, vysadit květiny, keře a stromy a rozsáhlé plochy areálu pokrýt travnatými koberci. Přibyly rovněž velké stínicí plachty, pítko, mlžítko, nové houpací hnízdo či stěny na kreslení.
Pozornost tvůrci věnovali také prostoru pro odrostlejší pacienty a zrealizovali pro ně zákoutí se zábavnými, nenáročnými aktivitami, jako je ping-pong, pétanque, jóga nebo fyzioterapeutické prvky na protažení celého těla. „Dospělou“ část zahrady navrhla architektka Lenka Vyhnálková, která vytvořila i několik míst, kde se návštěvníci mohou jen tak natáhnout, schovat se s knížkou, nebo se naopak potkat s ostatními pacienty a zahrát si třeba karty, rozprostřít piknik nebo si jen posedět a popovídat. „Velice oceňuji, že naše nemocnice nyní pacientům a jejich rodinám může nabídnout takovýto mimořádný prostor, a věřím, že jim přinese potěšení a možnost alespoň na chvíli se odpoutat od jejich složité situace a trápení,“ uvedl při slavnostním otevření zahrady po rekonstrukci náměstek ředitele FN Motol MUDr. Martin Holcát.
Terapeutická zahrada s hřištěm slouží hlavně dlouhodobě hospitalizovaným dětem a teenagerům. Nejen těm z onkologie, ale také z neurologie, pediatrie, ortopedie, pacientům na dialýze, po transplantacích, po úrazech i chronicky nemocným. Využít ji samozřejmě mohou i děti ošetřené ambulantně. Fakultní nemocnicí v Motole ročně projde okolo 20 tisíc dětí z celé republiky. Hřiště a zahrada všem, kteří ji navštíví, nabízí kousek živé přírody, odpočinek a radost hned za oknem nemocničního pokoje. „Naším původním záměrem bylo vytvořit hřiště pro hematologické a onkologické pacienty, obrovsky nás ale těší, že zahrada slouží všem dětem v nemocnici, bez ohledu na diagnózu,“ usmívá se Martina Šmuková.
Během necelého měsíce provozu areál navštívily už stovky dětí a dospívajících a jejich rodičů i širších rodin, pro pár minut relaxace si sem chodí i lékaři a další zdravotníci či rehabilitovat tělesně hendikepovaní pacienti. „Zahrada i hřiště jsou v nemocnici úžasným, velmi důležitým a potřebným místem,“ říká doc. MUDr. Lucie Šrámková PhD., nynější přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol, a dodává: „Pobyt venku, navíc v takovémto veselém, laskavém prostředí intenzivně přispívá k lepšímu psychickému stavu pacientů, a tudíž i k rychlejší cestě za uzdravením.“
Psali jsme
Nadační fond městské části Praha 2 letos přispívá na dětské letní tábory. Rodinám v nouzi poskytne až 3000 korun. Uzávěrka žádostí je 31. 5.…
Psali jsme
Praha 4 pomohla celkem devadesáti dětem ze sociálně či zdravotně znevýhodněných rodin. Děti dostaly notebooky, školní pomůcky, hygienické potřeby,…