Naděje na dostupné bydlení v Česku?

12. 04. 202411:01
Naděje na dostupné bydlení v Česku?
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Sídliště, ilustrační foto

Evropská komise odsouhlasila Česku podporu dostupného bydlení z veřejných peněz. Stát tak nyní může financovat vznik nájemních bytů i pro střední třídu. To je společně se zákonem o podpoře v bydlení součástí obsáhlejší reformy Bydlení pro život.

Financování vzniku nájemních bytů s nižším než tržním nájmem může pomoci například lidem do 35 let nebo pro prospěšné profese v regionech. Jak vyplývá z tiskové zprávy Ministerstva pro místní rozvoj, dosud totiž mohla Česká republika podpořit pouze vznik sociálních bytů. Na ty mohlo dosáhnout zhruba jen 130 tisíc lidí.

„V zahraničí hraje sektor dostupného bydlení klíčovou roli při zvládání bytové krize, u nás se ale žádná z předchozích vlád ani nepokusila ho s Evropskou komisí vyjednat. Zhruba za rok se nám podařilo dohodnout vše potřebné a ve druhé polovině roku rozjíždíme první program. Podmínky pro cílovou skupinu splňují asi dva miliony lidí v ČR,“ uvádí ve zprávě ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podobně byla takzvaná notifikace programů dostupného bydlení již dříve schválena Evropskou komisí v Irsku nebo Švédsku.

„Příklad Irska ukazuje, že podpora dostupného bydlení má na trh pozitivní dopady. V době vysokých úroků hypoték a padající poptávky po nemovitostech se stavební firmy mohou více zaměřit na dostupné nájemní byty. Díky tomu během krizí nedochází k tak prudkému poklesu celkové výstavby,“ sděluje ve zprávě Bartoš.

Podporované byty budou určeny například pro mladé rodiny, zdravotníky, učitele i osoby, které nevlastní nemovitost a nepatří zároveň mezi 20 procent obyvatel s nejvyššími příjmy. Náklady na výstavbu bytů, jejich rekonstrukci nebo nákupy již dostupných bytů budou postupně vráceny z nájemného.

„Chceme, aby tu byla důstojná alternativa pro lidi, kteří z různých důvodů nedosáhnou na vlastní bydlení nebo si ho nepřejí. Budeme rádi, když se o podporu budou co nejvíce hlásit obce – podle průzkumu jich je většina se svými bytovými fondy nespokojená. Zároveň jsme se snažili vše nastavit tak, aby bylo dostupné bydlení zajímavé i pro soukromý sektor,“ dodává Bartoš.

Praha na první příčce v kategorii nejvíce nedostupného bydlení v Evropě

O nedostupném bydlení v hlavním městě jsme již dříve psali ZDE. Ceny bytů v Praze vzrostly za posledních pět let o více než 50 procent, jak vyplývá z tiskové zprávy společnosti Arnika. Podražilo i nájemní bydlení, a to v průměru o 30 procent. Nadměrnými náklady na bydlení přitom trpí až čtvrtina domácností v hlavním městě. Na měsíční nájem padne podle průzkumu více než 40 procent příjmů domácnosti.

Zákon o podpoře v bydlení

Podle webu Ministerstva pro místní rozvoj se v Česku nachází na 154 tisíc lidí v bytové nouzi. Ohroženo ztrátou bydlení je poté 1,6 milionu osob. Systémové řešení má přinést Zákon o podpoře v bydlení. Ten by měl nabídnout například specializované místo pro řešení problémů s bydlením, asistenci v bydlení i kompenzace pro obce, které dobrovolně vyčlení byt pro cílové skupiny. Zákon by mohl platit již od poloviny roku 2025.

K problematice zákona se u kulatého stolu sešel ve středu 10. dubna také senátní Výbor pro sociální politiku s iniciativou Za bydlení, jak uvádí tisková zpráva Senátu.

„Zorganizovali jsme tuto akci, protože téma bydlení je naprosto zásadní a ukazuje se to čím dál více. Počet jednotlivců a celých rodin v bytové nouzi narůstá, a pokud s tím stát nezačne skutečně něco dělat, tak si zaděláváme na obrovský problém. Zákon o podpoře v bydlení, o kterém už brzy bude hlasovat vláda, je důležitým prvním krokem k řešení problematiky bydlení. Je v zájmu nás všech, aby lidé nepřicházeli o bydlení a nedostávali se pak do rukou obchodníků s chudobou. Zákon vnímám jako investici do budoucnosti, pomůže totiž dětem v bytové nouzi získat stabilní domov, který zvýší jejich šanci na lepší vzdělání a na vyšší kvalitu života. Myslím si, že to těm dětem dlužíme,” uvádí ve zprávě předsedkyně senátního sociálního výboru Miluše Horská (zvolena za KDU-ČSL).

„V programovém prohlášení vlády je podpora bydlení jednou z hlavních priorit s ohledem na závažnost krize bydlení. Zákon o podpoře v bydlení přináší několik funkčních a v praxi ověřených nástrojů, které budou nejen řešit bytovou nouzi, ale také ji aktivně předcházet díky prevenci. Kontaktní místa pro bydlení, asistence v bydlení a bydlení s garancí pro soukromé pronajímatele – to všechno jsou věci, které již v České republice díky finančním prostředkům z Evropské unie fungují. Evropské projekty tu ale nebudou navždy. I proto potřebujeme zákon, který nám umožní zajistit jejich další fungování, udržitelnost a rozvoj,“ říká náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopesová (Piráti).