Nádraží Vyšehrad se dočká nového hávu

30. 06. 202414:12
Nádraží Vyšehrad se dočká nového hávu
foto: Archív Městského úřadu Praha 2, se svolením/Budova nádraží Vyšehrad

Dlouhodobě zanedbávané nádraží Vyšehrad čeká rekonstrukce. Místostarosta městské části Praha 2 Jan Recman (ODS) spolu se zástupcem nového vlastníka historické budovy nádraží Vyšehrad Miloradem Miškem Miškovićem to na schůzi ztvrdili podpisy.

„Těší nás, že po dlouhých letech nejistoty máme partnera, se kterým můžeme společně na záchraně této nemovité kulturní památky pracovat. Další osud historického nádraží Vyšehrad nám není lhostejný. Byli bychom rádi, aby se do budoucna stalo chloubou nejen naší městské části, ale i celé Prahy,“ uvádí v tiskové zprávě starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

Nádraží Vyšehrad je již dlouhou dobu ve velmi špatném stavu, vyřešit situaci se několik let vůbec nedařilo, městská část dokonce podala na tehdejšího majitele, kyperskou společnost Miquelira Limited,  trestní oznámení. „Na začátku tohoto týdne jsme na majitele podali trestní oznámení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Budeme rovněž vymáhat vynaložené finanční prostředky na zajištění objektu, za právní služby i za rozšířený zábor pozemku. Uhrazení výdajů bude požadovat i Technická správa komunikací,“  řekla pro PrahaIN.cz v únoru 2023 tisková mluvčí pro Prahu 2  Andrea Zoulová. K podání trestního oznámení se radnice rozhodla v reakci na zřícení zdiva budovy přímo na přilehlý chodník a komunikaci.

I proto je prý přístup nového vlastníka, společnosti Karlin Port Real Estate vítanou změnou. Ten radnici se svými záměry seznámil již v únoru a přislíbil, že podnikne kroky nezbytné k zabezpečení budovy a jejího okolí. Plán zahrnoval i zakrytí objektu. „Nový majitel splnil, co slíbil. Zakryl obvodové zdi a střechu budovy a zabezpečil tak nádraží před dalším chátráním. Díky tomu mohly být odstraněny bezpečnostní zábrany a došlo ke zprovoznění přilehlého chodníku a komunikace. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, ale dobře fungující vzájemnou komunikaci vnímáme jako základ pokračující spolupráce,“ pochvaluje si jednání nového vlastníka Recman.

Nádraží Vyšehrad nyní. Foto: Praha 2

„Jde o velmi náročný a výjimečný architektonický projekt, který zvelebí centrum Prahy. Jsem rád, že tento projekt krásně navazuje na jedinečnou zkušenost naší společnosti z revitalizace Karlínské čtvrti,“ vysvětluje v tiskové zprávě Milorad Miško Mišković. Budovu nádraží hodlá nový majitel renovovat, prostory v přízemí se poskytnou obchodům a službám, bude zde i podzemní parkoviště a celý projekt, který zde vznikne, bude mít zejména bytovou funkci.