Nápady pro Šestku znovu oživí veřejný prostor

05. 09. 202311:03
Nápady pro Šestku znovu oživí veřejný prostor
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Radnice MČ Praha 6

Šestý ročník participativního projektu Nápad pro Šestku odstartoval. Letošním heslem je: Nestůjte tam jako sochy a pojďte něco vymyslet! Obyvatelé mají až do konce října šanci navrhnout vylepšení či oživení veřejných prostor.

Projekt se podle informací z webu vrací po dvouleté pauze s vyšším rozpočtem a novým způsobem hlasování. Zapojit se budou moci i teenageři nebo ti, kteří na šestce nemají trvalé bydliště. Své nápady mohou na webu napadprosestku.cz navrhovat až do 30. října.

„Upravili jsme věkovou hranici, takže nápady lze podávat již od patnácti let. Chceme ten projekt zmodernizovat, chceme ho rozšířit a chceme, aby zasáhl co nejvíce občanů Prahy 6, kteří chtějí šestku ještě vylepšit,“ informoval starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Čtyři miliony na nápady veřejnosti

Na realizaci nápadů veřejnosti vyčlenila radnice ze svého rozpočtu celkem šest milionů korun, tedy o milion více než v předchozích ročnících. Z toho 2,4 milionu je určeno na malé projekty s cenou realizace od 50 do 400 tisíc korun, zbytek půjde na projekty velké. Jejich horní hranice je omezena jedním milionem korun.

Hlasování bude probíhat formou nákupního koše. Hlasujícím tak bude umožněno hlasovat pro více projektů zároveň, protože budou moci do koše nápadů vkládat své favority až do okamžiku vyčerpání daného limitu.

Novinkou jsou spoluautoři

Zapojit se budou moci nově také ti, kteří nemají na Šestce trvalé bydliště. Aby toho ale nebylo zneužito, každý projekt musí mít kromě autora také spoluautora. Alespoň jeden z této dvojice se přitom musí trvalým bydlištěm na Praze 6 prokázat. Hlásit se mohou i nápady, které v předchozích letech nebodovaly. Jeden člověk však může být autorem nebo spoluautorem maximálně dvou projektů.

„V nových pravidlech jsme si dali záležet, abychom vychytali nedostatky z minulých ročníků. Kromě lepšího dialogu s navrhovateli, kteří budou mít mimo jiné možnost své nápady konzultovat v rámci dvou workshopů s odborníky napříč odbory, jsme se zaměřili zejména na urychlení realizace vítězných nápadů. Nemělo by se už stávat, že vítězné nápady budou v šuplíku čekat i pět let,“ dodal Oldřich Kužílek (STAN), uvolněný zastupitel odpovědný za participaci.

Hlasování budou předcházet veřejná setkání a workshopy

Stát by se nemělo ani to, že vítězný projekt nebude možné realizovat, nebo že jeho rozpočet neodpovídá realitě. V plánu jsou například veřejná setkání přímo na místech. Ve dnech 29. září a 18. října se pak budou na radnici konat speciální workshopy pro navrhovatele.

Další letošní novinkou je možnost navrhovat projekty i pro prostory, které nevlastní přímo městská část nebo hlavní město. Mohou to být nově i veřejná místa ve vlastnictví organizací nebo fyzických osob. Autor však musí s majitelem plán předjednat a získat jeho souhlas.

Vítěz bude znám v květnu

Po uplynutí doby pro přihlašování projektů budou všechny nápady posouzeny z hlediska realizovatelnosti. Od 1. do 30 dubna 2024 pak proběhne veřejné hlasování. Vyhlášení výsledků je naplánováno na květen příštího roku.

V rámci participace už na Šestce vznikla řada projektů. Mezi nejpopulárnější patří grilovací místa na Dědině a na Ladronce, pumptracková dráha v Podbabě, trampolíny a jiné prvky dětských hřišť, venkovní posilovny, lavičky, komunitní zahrady nebo stojany na kola.