Národní divadlo na tři týdny zastavilo jednu uhelnou elektrárnu
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Národní divadlo v Praze
Zrekonstruované garáže Národního divadla nyní nabízejí tři nové stojany pro nabíjení elektromobilů. První scéna už díky energetickým řešením ušetřila přes 50 milionů tun emisí CO2.
Tři nové stojany pro dobíjení elektromobilů jsou nejnovějším počinem při vybavování modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla. Stojany umožňují naráz doplňovat energii až čtyřem elektronickým automobilům.
„Národní divadlo se na své cestě k udržitelnému provozu stalo jedním ze symbolů pro spojení historické architektury s moderními energetickými úspornými postupy. Na naší střeše vyrábějí solární panely bezemisní elektřinu, provozní zázemí divadla využívá k chlazení vodu z Vltavy a inteligentní čidla umí nastavit optimální energetický provoz budovy podle počtu diváků. Úspory dosažené díky těmto opatřením už dávno překonaly investované prostředky, což je obzvlášť důležité v současné době rapidně rostoucích cen energií. Jako logické pokračování těchto kroků vnímáme vylepšení zázemí pro naše návštěvníky používající elektromobily,“ řekl generální ředitel Národního divadla Jan Burian.
Tři nové stojany nahradily jeden původní, který zde stál už od roku 2014. Každá z nových stanic má uzamykatelné zásuvky o výkonu 22 kW. Ty dokážou dobít většinu elektronických aut v průběhu jednoho představení. Stojany se ovládají za pomoci obrazovky. K dobíjení se lidé přihlašují pomocí mobilní aplikace a nebo díky RFID čipu, pokud jsou zákazníky ČEZu.
Energetické úspory šetří miliony korun
Národní divadlo je propojeno se Skupinou ČEZ už od roku 2008. Společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO tehdy začala všechny budovy spadající pod Národní divadlo osazovat chytrými technologickými prvky. Investice ve výši 75 milionů korun už přinesla úspory energií za více než 100 milionů. Uspořila také 50 tisíc tun emisí CO2. To je ekvivalent tří týdnů provozu uhelného bloku o výkonu 100 MW a nebo roční provoz 14 000 osobních automobilů s naftovým pohonem.
Dobíjecí stanice nejsou jediný úspěšný projekt
Mezi již realizované projekty patří například tepelné čerpadlo, které umí podle potřeby při napojení na vltavskou vodu topit a nebo chladit. Čidla CO2 sledují stupeň vnitřního vzduchu a automaticky nastavují výkon vzduchotechniky. Fotovoltaická elektrárna na střeše budovy Nové scény je součástí hydroizolace střech a zároveň nenarušuje architekturu okolí. A nebo speciální aplikace, která modeluje provoz pro následujících 24 hodin podle využití jevišť a zkušeben i předpovědi počasí. Díky ní se dosáhly úspory v rozmezí 4 – 7% z celkové spotřeby tepla.
Psali jsme
Praha si již druhý rok po sobě výrazně pohoršila v rámci celosvětového žebříčku takzvaných chytrých měst, který sestavuje švýcarský institut IMD…
Tagy
Speciály