Národní mechanismus pátrání po pohřešovaných se dočkal inovace

19. 06. 202416:01
Národní mechanismus pátrání po pohřešovaných se dočkal inovace
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Dítě, ilustrační foto

Do Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných osobách se nově připojí i strážníci obecních a městských policií. Oznámil to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v úterý 18. června.

Jak uvádí tisková zpráva ministerstva, Národní mechanismus pátrání se dočkal několika inovací. Mezi ně patří například zařazení seniorů v ohrožení. Do této chvíle byly v původním mechanismu totiž zařazeny pouze děti v ohrožení. Zapojit se do mechanismu mají také strážníci obecních a městských policií.

„Včasné nalezení pohřešovaných dětí nebo jiných zranitelných lidí v ohrožení je základním předpokladem pro záchranu jejich života a zdraví. Proto vítám zapojení strážníků do tohoto systému, neboť mají vynikající místní znalost a mohou být v pátrání velmi nápomocní,“ uvedl ve zprávě ministr vnitra Vít Rakušan.

V roce 2023 se v systému objevilo celkem 29 dětí v ohrožení, ministerstvo předpokládá, že by se podobný počet mohl týkat i seniorů.

Aplikace ECHO

O dětech a nově i seniorech v ohrožení informuje veřejnost aplikace ECHO. Jak uvádí webové stránky projektu, aplikace je propojena s policejní databází pohřešovaných osob v ohrožení. Policie ČR má přitom stále plnou kontrolu nad tím, kdo se v aplikaci objeví.

Aplikace se stala také součástí mobilní bezpečné platformy, tedy zařízení, které u sebe mají policisté v přímém výkonu služby, jak vyplývá z tiskové zprávy policie z roku 2020.

„Veřejnost již v minulosti několikrát přispěla k úspěšnému pátrání, a proto věříme, že když dostane do ruky další nástroj, bude to fungovat ještě lépe. Telefon má dnes u sebe téměř každý. Vycházíme z toho, že každé pohřešované dítě musí někdo někde zahlédnout, v MHD, v obchodě, na benzinových stanicích, v parcích a tak dále, když ale neví, že se po něm pátrá, tak pochopitelně žádnou aktivitu nevyvine. To bychom chtěli změnit,“ popisuje ve zprávě Martin Kaiser, jeden z autorů aplikace ECHO.

Připomínka pohřešovaných dětí

Dne 25. května proběhl mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný Pomněnkový den. Podle organizace Pomozte mě najít včas mezi pohřešované děti patří nejčastěji ty, které utekly z domova nebo zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Patří sem však také i rizikové situace, kdy se dítě ocitne v ohrožení života, například z důvodu únosu cizí osobou.

Za rok 2023 bylo vyhlášeno celkem 3 045 pátrání po pohřešovaných osobách, vypátráno z toho bylo celkem 2 987 osob.

„Rozšíření Národního koordinačního mechanismu o pátrání po ohrožených seniorech včetně rozšíření záběru aplikace ECHO nás nesmírně těší. Po dětech jsou totiž právě senioři tou nejohroženější skupinou, aplikace ECHO tak najde ještě větší využití. Jako partner, který doprovází aplikaci od jejího zrodu, jsme hrdí, že se vyvíjí tímto směrem. Chceme vzdát velké díky i všem těm, kteří se do samotného pátrání zapojují ať už profesionálně či dobrovolně skrz aplikaci,“ uvádí ve zprávě Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone.