foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Kuks, ilustrační foto
PrahaIN.cz byla upozorněna na tři smlouvy Národního památkového ústavu, který je státní příspěvkovou organizací zřízenou Ministerstvem kultury České republiky. Ten totiž nakoupil posilovací stroje a fitness vybavení za téměř 700 tisíc korun do hospitálu Kuks.
Hospitál Kuks byl v roce 2010 rekonstruován a proměnil se v moderní památku se vzdělávacím centrem, pro veřejnost otevřel v březnu roku 2015. Návštěvníci tak mohou navštívit některý z prohlídkových okruhů, ubytování ale slouží jen účastníkům vzdělávacích akcí. Pro ně je připraveno 14 pokojů, ve kterých je 29 lůžek. Nejbližší akcí, která se v Kuksu koná, je LA DÍLNA, dílna latinskoamerických písní a rytmů.
„Podívejte se na čerpání veřejných peněz v Národním památkovém ústavu. Tento nákup vyvolává otázky ohledně efektivity čerpání veřejných prostředků v institucích zřizovaných Ministerstvem kultury,“ stálo v e-mailu, který obdržela naše redakce. Přiloženy k němu byly tři veřejně dostupné smlouvy.
Na zmíněné smlouvy jsme se podívali. Ve všech třech případech jde o nákup posilovacích strojů a fitness vybavení, za které dal Národní památkový ústav během několika měsíců téměř 700 tisíc korun.
První smlouva je z konce listopadu roku 2023, kdy Národní památkový ústav zaplatil 97.500 korun včetně DPH za lyžařský, cyklistický a veslařský trenažér. O necelý měsíc později šlo o další nákup, tentokrát za 259.303 korun včetně DPH. V Kuksu přibylo další vybavení. Multipress s protizávažím, dva kusy posilovací polohovací lavice, posilovací lavice – hyperextenze, žebřiny kovové, kovová bradla na žebřiny, kovová hrazda na žebřiny, sada dvanácti párů jednoručních činek 2,5 - 30 kg, celkem 390 kg a několik kotoučů o váze celkem 210 kilogramů plus stojan na ně.
Největší nákup proběhl v březnu roku 2024. Hospitál Kuks nakoupil i vybavení za 316.354 korun včetně DPH. Nyní bylo posilovací vybavení doplněno o základní posilovací konstrukci, propojovací hrazdu na přítahy, horní a dolní kladku, dva kusy posuvné kladky a jedna sada přídavného závaží.
Celkově tak šlo o výdaje ve výši 673.157 korun za posilovací stroje. O žádné posilovně nebo místnosti, kde by bylo možné stroje využít, se na oficiálním webu Kuksu nedočteme.
Jen pro ubytované
S dotazy jsme se prvně obrátili na Ministerstvo kultury, kde nás odkázali přímo na Národní památkový ústav, pod který Kuks spadá.
„Fitness a posilovací stroje byly pořízeny z prostředků z jiné činnosti z ubytovacích služeb. Stroje byly pořízeny na základě poptávky ubytovaných a pro ubytované, kdy se v hospitálu již 11. sezonu organizují vzdělávací aktivity včetně jógových a sportovních pobytů. Zájem o jógové, pohybové a sportovní kurzy roste. Kromě těchto kurzů se v hospitálu konají i další kurzy, semináře, školení (umělecké, hudební, taneční, výtvarné, bylinkové atd.) a účastníci především pobytových kurzů hledají další vyžití v místě, kde vyjma procházek po okolí opravdu jiné není. Pořízením těchto strojů jsme se snažili doplnit a zlepšit služby pro ubytované a máme na tento krok z jejich strany opravdu pozitivní ohlasy od první chvíle, co byly stroje zakoupeny a dány k potřebě ubytovaným,“ zmínila pro PrahaIN.cz Lucie Bidlasová z Územní památkové správy na Sychrově, do jejíž správy spadá Kuks.
Stroje tedy podle jejích slov slouží ubytovaným hostům hospitálu, tvoří základ posilovny a jsou umístěny v prostorách pro ubytované.
„Osobně se domnívám, že rozšířením možnosti pohybových aktivit pro ubytované naplňujeme dnešní trend zdravého životního stylu, wellbeing – a nestydím se konstatovat, že současná správa hospitálu navazuje na bývalé správce hospitálu - milosrdné bratry – kteří se řídili řádovým heslem Skrze tělo k duši,“ dodává Bidlasová.