foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Štěně, ilustrační obrázek
REPORTÁŽ: Pes je pro mnoho Čechů nejen přítelem, ale i právoplatným členem rodiny. Výběr štěněte je rozhodnutí, které s sebou však nese i velkou zodpovědnost. Jak probíhá předání štěněte v chovatelské stanici jsme vyzkoušeli na vlastní kůži.
Nákup psa je pro domácnost velkým krokem. Okolnosti nákupu přitom mohou ušetřit řadu zbytečných problémů a nesrovnalostí. Stále větší důraz je kladen na výběr psa z vyhovujících podmínek a vhodné plemenitby. Nejen, že prodej štěňat je pro mnohé takzvané množitele velkým byznysem, psi pak často trpí zdravotními problémy.
Nejvíce skloňovaným označením je v tomto kontextu psí množírna. Tato zařízení, která se vyznačují rozmnožováním psů v nevyhovujících podmínkách, jsou od 1. února 2023 součástí novely 501/2020 Sb. zákona na ochranu zvířat proti týrání.
„Je zakázán chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby (dále jen „množírna“). Množírnou se rozumí zařízení, včetně bytu, uvedené ve větě první, i když není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku,“ stojí v zákoně.
Rozeznat množírnu nemusí být jednoduché
Rozeznat množírnu od seriózních chovatelských stanic přitom nemusí být na první pohled zcela jednoduché. Pomoci může web Českomoravské kynologické unie. Ten totiž řádně registrované chovatelské stanice sdružuje. Momentálně jich je v České republice podle databáze téměř 48 tisíc. Další možností, jak rozeznat prověřeného chovatele, je dát na doporučení. Zeptat se je možné jiných chovatelů anebo třeba veterinářů.
Do chovné stanice jsme se pro štěňátko vydali i my. Cestu jsme vážili až do Ostravy, a tak jsme vyrazili náležitě vybaveni. Pro budoucího člena rodiny jsme nachystali vodu, přepravní box, deku i hračku.
Psali jsme
Domácí mazlíčci jsou pro mnohé důležitější než někteří členové rodiny. O to smutnější je nevyhnutelné loučení poté, co život čtyřnohého společníka…
Prohlédli jsme si prostředí i maminku
Už na ulici byl slyšet roztomilý štěkot a veselé kvíkání štěňat. Když nás pak paní chovatelka pustila dovnitř, naskytl se nám pohled na sedmičlennou partu chlupatých kuliček, na které dohlížela jejich maminka. Mohli jsme si tak prohlédnout prostředí, ve kterém štěňátka vyrůstala i to, jak si společně hrají.
Konkrétního pejska jsme měli předem vybraného. Prostřednictvím sociálních sítí jsme od majitelky dostávali průběžné informace o tom, jak se pejsek má, doplněné o videa a fotografie. Měli jsme také možnost se ještě před koupí přijet na štěňátka podívat. Kvůli obrovské vzdálenosti jsme se ale této možnosti vzdali. Kdybychom se však měli rozhodovat až na místě, vzali bychom domů asi všechny. Takhle nám byl do rukou svěřen náš chlupáč, se kterým jsme se mohli seznámit a pořádně si ho prohlédnout.
Důležitá je kontrola zdravotního stavu
Za asistence majitelky jsme zkontrolovali zdravotní stav. Nahlédli jsme do uší, prohlédli kvalitu srsti i kůže, očí nebo zubů. Prolistovat jsme mohli také očkovací průkaz, podle kterého měl pejsek všechna potřebná očkování a byl řádně odčerven a očipován.
Také na přečtení smlouvy jsme měli dost času a mohli jsme si tak zkontrolovat, že obsahuje všechny důležité parametry. Podle webu muj-pravnik.cz musí kupní smlouva o prodeji psa obsahovat označení prodávajícího i kupujícího, identifikaci psa (plemeno, pohlaví, jméno uvedené v průkazu původu, datum narození nebo číslo čipu) a kupní cenu. Kromě těchto zákonem požadovaných údajů by měla obsahovat také informace o zdravotním stavu štěněte, informace o rodičích nebo rodokmen.
Návštěva byla příjemná
Od chovatelky jsme dostali také spoustu cenných rad. Například jak často bylo štěně zvyklé jíst nebo na jaké granule je zvyklé. Balíček jídla jsme dostali také s sebou domů. Kromě toho jsme si spolu se štěňátkem odvezli také balíček pamlsků, deku, obojek, kšíry a hračku.
Z celého předání jsme měli velice příjemné pocity. Vše probíhalo v klidu a dozvěděli jsme se odpovědi na všechny naše otázky. Takhle by to mělo správně vypadat.
Také štěňátko působilo zdravě, spokojeně a dobře živeně. Nezbývá než doufat, že i jemu se bude v nové rodině líbit.