Návštěvníci Pražské muzejní noci se dostanou do ČNB, protiatomového krytu i Muzea nočníků

04. 06. 202420:20
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/ Ivo Macek, ředitel Muzea hlavního města Prahy.

TISKOVÁ KONFERENCE: Po pěti letech se do hlavního města vrátí populární Pražská muzejní noc. Pro návštěvníky bude v sobotu 15. června 2024 od 19 do 24 hodin otevřeno třicet kulturních institucí, jako jsou galerie, muzea a další zajímavá místa, která jsou za normálních okolností veřejnosti nepřístupná. „Očekáváme, že přijdou desítky tisíc lidí,“ řekl serveru PrahaIN.cz Ivo Macek, ředitel Muzea hlavního města Prahy.

V této souvislosti uvedl, že pro návštěvníky Muzejní noci je připraven zajímavý a velmi pestrý doprovodný program. Připomněl rovněž, že během muzejní noci budou mít lidé možnost poprvé navštívit zrekonstruovanou hlavní budovu Muzea hlavního města Prahy.

„Podle zájmu na sociálních sítích odhadujeme, že počet návštěvníků noční akce bude v řádu desítek tisíc. Nepůjde pouze o Pražany, ale podle zkušeností z předchozích ročníků předpokládáme, že přijedou také obyvatelé Středočeského kraje.

Ohlas, který jsme zaznamenali, je velmi slušný. Všem návštěvníkům doporučuji i návštěvu našeho muzea Prahy. Rekonstrukce budovy ještě není u konce a úderem půlnoci se opět na několik měsíců zavře. Druhým důvodem k návštěvě je to, že lidé uvidí novou high-tech multimediální expozici historické Prahy.

Muzeum projde velkými změnami, a právě během noční akce bude veřejnosti představen jeho nový vizuální styl. Za pomocí nejmodernějších technologií se díváme dovnitř Langweilova modelu Prahy, což je ikonický předmět našeho muzea. První výsledky výzkumu vypadají velmi zajímavě a přinášejí nám nové informace. I to bychom rádi ukázali návštěvníkům,“ řekl dále Macek.

Muzeum PrahyNávštěvníci si prohlédnou Muzeum Prahy po rekonstrukci. Foto: PrahaIN.cz

Pro návštěvníky hlavního města připravilo muzeum Prahy informační servis, který budou mít k dispozici v češtině i angličtině. Pořadatelé chtějí, aby zahraniční i domácí návštěvníci hlavního města měli k dispozici dostatek vysvětlujících informací.

„Budeme mít stánky na Mariánském náměstí i na Florenci. Na náměstí očekáváme větší pohyb zahraničních turistů. Naše informační materiály i webové stránky jsou k dispozici v češtině i anglickém jazyce. Cílíme na to, aby zahraniční hosté měli k dispozici dostatek informací a naší akce se rovněž zúčastnili. Aby věděli, o co jde. U předchozích ročníků jsme cítili, že především zahraniční turisté netušili, co se děje. Samozřejmě stojíme i o jejich účast,“ prohlásil Macek a dodal, že zajištěna je i bezpečnost účastníků.

„Každá instituce si zajišťuje bezpečnost návštěvníků sama, vlastními silami. Muzeum Prahy bude mít v objektech v dostatečném počtu svoje pracovníky, aby se do objektu vešlo maximum lidí, budou posíleny i požární hlídky a budeme mít k dispozici zdravotníky. Ve venkovním prostoru před muzeem naši pracovníci budou k dispozici lidem, kteří budou čekat na vstup do budovy. O akci jsme samozřejmě informovali bezpečnostní orgány, aby věděly, že se 15. června večer dá v Praze do pohybu větší množství lidí,“ řekl Ivo Macek naší redakci.

Muzeum PrahyNově zrekonstruované prostory Muzea Prahy. Foto: PrahaIN.cz

Mezi významné objekty a instituce, které budou během muzejní noci otevřeny veřejnosti, patří i Národní zemědělské muzeum. V sobotu večer budou veřejnosti k dispozici všechny expozice a výstavy pouze za symbolické vstupné. Někteří návštěvníci zažijí i tradiční romantický okamžik při západu slunce ze střešní terasy muzea. Komentované prohlídky se budou konat na třech trasách. Zájemci si mohou prohlédnout i bývalý protiatomový kryt civilní obrany, který byl vybudován v padesátých letech minulého století. Připravené budou i workshopy pro děti, kde si vyzkoušejí hydroponické pěstování rostlin a budou vyrábět jahodovou zmrzlinu.

Pro veřejnost bude otevřeno i návštěvnické centrum České národní banky. Pod dohledem odborníků si návštěvníci workshopu navrhnout platidlo podle svých vlastních představ. Zároveň se dozví nejrůznější zajímavosti ze světa bankovek a zdokonalí se ve znalosti ochranných prvků.

Při návštěvě Muzea nočníků si návštěvníci prohlédnou největší sbírku svého druhu na světě. Dozví se ale i to, jak funguje hygiena u astronautů na vesmírných misích. O tyto i další zážitky se s návštěvníky podělí bývalý kosmonaut Vladimír Remek. Lidem se dále při muzejní noci například otevře Dům U Kamenného zvonu , Galerie Rudolfinum, Muzeum Karla Zemana, Galerie Trafo Gallery, Musoleum Davida Černého a dalších 25 kulturních i jiných institucí. Přepravu mezi objekty bude zajišťovat zvláštní tramvajová linka č. 35.