Navštívili jsme Hostinné v Podkrkonoší. A spatřili krizi v přímém přenosu

29. 08. 202310:02
Navštívili jsme Hostinné v Podkrkonoší. A spatřili krizi v přímém přenosu
foto: Redakce PrahaIN.cz/Radnice s obry na náměstí v Hostinném

REPORTÁŽ: Všude kousek. Překrásná příroda. A opravdu dlouhá historie. To je podkrkonošské městečko Hostinné, které jsme navštívili ke konci prázdnin.

Jeho historie sahá až do 13. století, založeno bylo za vlády Přemysla Otakara II., náměstí typického čtvercového tvaru tu je i dnes. Je lemováno domy s podloubím, uprostřed náměstí najdeme Mariánský sloup, který byl postaven v 17. století jako ochrana před morem. Na svědomí ho má Sibylla Lamboyová.

Náměstí ale zdobí zejména místní radnice a na ní dva obři. Pověstí, kdo vlastně jsou, je několik. Jedna říká, že to jsou stateční občané, řezník a pekař, kteří chránili pocestné. Jiná se zmiňuje o dvou obrech, kteří měšťany trýznili. Ti se ale nedali a na obry připravili lest. Vylili na ně horkou kaši, někdo říká smůlu, a poté je umlátili palicemi. Na památku vítězství umístili podobizny obrů na radnici.

Další příběhy si můžete přečíst v knize „Pověsti a povídky z Hostinného”, kterou napsal místní kronikář Tomáš Anděl.

Radnice se mimochodem dostala i do televizní reklamy, bohužel jsou v ní ale obři vyzmizíkovaní. Podle našich informací to ale není vina tvůrců reklamy, je to údajně proto, že město má na obry ochrannou známku. Takže až v televizi uvidíte kováře, který se stane hodinářem a bude popíjet pivo, vězte, že se točilo právě tady.

Pokud se nebojíte výšek, můžete zavítat i na radniční věž. Vystoupat na ni můžete v pondělí až pátek v 9, 11, 13 a 15 hodin. Sobota je dle domluvy a vstupné podle letáku na informačním centru činí 15 korun na osobu.

Obři na místní radnici. Zdroj: PrahaIN.cz

Antické plastiky

V tomto městě na úpatí Krkonoš najdete ale ještě jedno unikum. Nachází se ve zrekonstruovaném františkánském klášteře. Jedná se o unikátní sbírku antických plastik z majetku Karlovy univerzity. Ty sem byly umístěny po rekonstrukci kláštera, která probíhala v letech 1967-69. Za návštěvu rozhodně stojí.

Jen pozor, v pondělí mají zavřeno. V ostatní všední dny je otevřeno od 9-12 a od 13-17, to platí i v sobotu. V neděli je otevřeno od 13 do 17 a dovnitř vás pustí vždy maximálně 45 minut před koncem provozní doby. A od října do dubna je zavřeno i v neděli. Vstupné do galerie a městského muzea vyjde na 80 korun, děti, mládež do 18 let, studenti, invalidé a důchodci zaplatí půlku.

Aktuálně v muzeu, které je součástí františkánského kláštera, probíhá výstava fotografa Bohdana Holomíčka.

Františkánský klášter v Hostinném. Zdroj: Redakce PrahaIN.cz

Život ve městě

V horkých letních dnech můžete navštívit koupaliště, které bylo nedávno zrekonstruováno. Respektive vzniklo nové na místě, kde se před lety jedno nacházelo. Celodenní vstupné vyjde na 90 korun, děti do 90 centimetrů mají vstup zdarma, mládež do 15 let, studenti do 26 let a senioři nad 65 zaplatí 60 korun. Místní nás upozornili, že voda je tady jako led, ale to nemůžeme posoudit, nezkoušeli jsme.

Opravené je i okolí centra města, vede tudy i mezinárodní cyklotrasa č. 2 Labská, krásné jsou místní lesy, rybníčky, městem protéká Labe, zkrátka je z čeho vybírat.

Co nás ale rozhodně zklamalo, jsou místní služby.

Nedaleko centra se sice nachází Penny market a na náměstí COOP, který ale rozhodně nepatří k nejlevnějším. Nedaleko COOP je zelenina a řeznictví, vedle radnice najdete také cukrárnu, zákusky moc nedoporučujeme, zvláště pro zmlsané jazýčky, ale mají tu dobré chlebíčky. Velkou část prodejní plochy ve městě zabírají vietnamské „večerky”. Najdete je na sídlišti, kousek od nádraží a na náměstí.

Kde nic, tu nic

Najíst se můžete na náměstí, v Penzionu 14. Rekonstrukci tohoto památkově chráněného domu měl pod palcem architekt Roman Koucký. Na výběr je zhruba z pěti jídel. Penzion provozuje rodina z nedalekého Špindlerova Mlýna. Jídlo sice neurazí, ale ani nepotěší. My si dali kuřecí steak se šťouchanými bramborami, vyšel na dvě stě korun.

Kousek od koupaliště se nachází další podnik, TX hotel. Místní mu říkají Techtex. Bohužel ani tady to není žádná sláva. Obědové menu s polévkou vyjde přibližně na 210 korun. Jedná se tedy spíše o pražské ceny. Otevírací doba o víkendu je uvedena do 23 hodin, ale málokdy vás tu nechají tak dlouho. Většinou je tady ve večerních hodinách totiž prázdno. Kousek od města je ještě restaurace U soudku, tu jsme nenavštívili a asi jsme udělali chybu, prý jde o nejlepší kuchyni v okolí. Všechny tři uvedené podniky nabízí také ubytování. Pak je tu ještě hospoda U Bicana. Tu ocení zejména fotbaloví nadšenci a milovníci piva. Levných pivnic je tu ale víc. A pokud se je rozhodnete navštívit, dejte si Krakonoše. Jen upozorňujeme, že ti, kteří nejsou zvyklí, by si neměli dávat větší množství.

Město ale rozhodně nežije. Po šesté večer je náměstí úplně prázdné, není to ale o moc lepší ani přes den. Nepočítejte ani s tím, že si nějak dlouho posedíte v restauraci. Zavírají relativně brzy, nejsou lidé. Podle některých místních jsou totiž ceny vysoké a nabídka není dobrá, raději prý volí jiná místa. Pro divočejší nátury je tady diskotéka.

Tuto obec tak doporučujeme návštěvníkům, kteří mají rádi klid a liduprázdno.

Z Hostinného je to kousek do Vrchlabí, Trutnova, Dvora Králové, ale také do Špindlerova Mlýna, takže když vás to tu začne nudit, není nic jednoduššího, než nasednout na kolo nebo do auta a udělat si výlet o kousek dál.

Morový sloup a prázdné náměstí. Zdroj: Redakce PrahaIN.cz