foto: Hana Hlušičková pro PrahaIN.cz/Ukázky policejní techniky před areálem Policejní akademie při Dni otevřených dveří.
Televizní stanice, internetová média i filmaři se dnes přímo předhánějí v produkci pořadů s nejrůznější kriminalistickou tematikou. A tak koho by nelákalo se podívat do „líhně“ neohrožených hrdinů z televizních obrazovek či filmového plátna? Využili jsme tedy Dne otevřených dveří na Policejní akademii v Praze a 18. února sem vyrazili.
Spolu s početnými návštěvníky, mezi kterými převažovali mladí lidé i rodiče s menšími dětmi, jsme si během dopoledne důkladně prohlédli celý areál školy. Zaujal nás i zajímavý program s dynamickými ukázkami činnosti jednak Ochranné služby Policie ČR, při níž se odehrávalo ozbrojené napadení vozidla s chráněnou osobou, a jednak Mobilní jednotky cizinecké policie s dramatickým zásahem proti převaděčům ilegálních imigrantů, která byla doprovázena i zvukovými efekty v podobě střelby.
Až do dvou hodin odpoledne pak byly v areálu Policejní akademie ČR rozmístěny statické ukázky nejmodernější policejní techniky a výzbroje – Letecké služby PČR, Ředitelství služby dopravní policie, Ředitelství služby cizinecké policie, Speciální pořádkové jednotky KŘP hl. m. Prahy (s Mobilním operačním a komunikačním centrem Jupiter), Ochranné služby PČR, Pyrotechnické služby PČR a Poříčního oddělení KŘP hl. m. Prahy.
Dramatická scéna ze zásahu cizinecké policie. Foto: PrahaIN.cz
Na vysoké policejní škole mohou studovat všichni, nejen policisté
Policejní akademie České republiky v Praze (PA ČR) je státní vysoká škola univerzitního typu, na níž v současnosti studuje na 2 500 studentů denního i kombinovaného studia. Ročně je ke studiu přijato na 1 200 studentů. Jde o jedinou vysokou policejní školu v České republice. Vznikla v roce 1993, v loňském roce tedy oslavila 30. výročí svého založení, a má dvě fakulty, a to Fakultu bezpečnostně právní a Fakultu bezpečnostního managementu.
Na rozdíl od veřejných vysokých škol má omezenou samosprávu, není právnickou osobou, ale organizační složkou ministerstva vnitra, a tak práva příslušející jinak ministru školství vůči vysokým školám vykonává ministr vnitra. Lze zde studovat bakalářské, magisterské i doktorské (Ph.D.) studijní programy, a to v prezenční i kombinované formě.
Na škole mohou studovat nejen policisté ve služebním poměru, ale i zaměstnanci ministerstva vnitra a ostatních resortů, jejichž složky rovněž uskutečňují ochranu práva. Ale co je důležité pro zájemce z řad maturantů, tak na ní mohou studovat i civilisté po dosažení středoškolského vzdělání.
Psali jsme
KUDY KRÁČEL ZLOČIN: Únor 2008. Mladý policista z Písku, který měl pár dnů před odchodem do Prahy ke Speciální pořádkové jednotce, neváhal nasadit…
Absolventi školy najdou poté široké uplatnění v odpovídajících stupních řídících funkcí a specializovaných profesí v resortu ministerstva vnitra, Policie ČR, v obecních a městských policiích, ve Vojenské policii, Celní správě, Bezpečnostní informační službě, Vězeňské službě, ale i v soukromých bezpečnostních službách.
Civilní absolventi se po ukončení studia mohou ucházet o přijetí do služebního poměru u Policie ČR, nebo se uplatní jako řídící pracovníci a specialisté při zajišťování bezpečnosti ve veřejném a soukromém sektoru bezpečnostních služeb, v průmyslu, peněžnictví a v jiných hospodářských oborech. Uplatnění nacházejí také jako pracovníci úřadů státní správy a místní samosprávy.
Interiér mobilního centra Jupiter. Foto: PrahaIN.cz
Měli byste zájem studovat na této škole?
Pokyn rektora stanovil termín podání přihlášek ke studiu na Policejní akademii ČR v Praze a podmínky přijímacího řízení pro akademický rok 2023/2024. Termín podání přihlášky ke studiu na PA ČR v Praze pro akademický rok 2023/2024 je stanoven pro všechny studijní programy do 20. dubna 2023 včetně.
Pro přijímací řízení v akademickém roce 2023/2024 se otevírají tyto studijní programy: a) Bakalářské studijní programy – Bezpečnostně právní studia v prezenční i kombinované formě studia; Policejní činnosti v kombinované formě studia; Bezpečnostní aspekty ve veřejné správě v prezenční i kombinované formě studia – a b) Navazující magisterský studijní program Bezpečnostně právní studia v prezenční i kombinované formě studia (více ZDE).
Z historie vysoké policejní školy
Policejní akademie byla původně formálně zřízena v roce 1993 zákonem č. 26/1993 Sb. Novější zákon č. 111/1998 Sb. (vysokoškolský zákon) uvádí oficiální název této školy v podobě Policejní akademie České republiky v Praze. Ten má rovněž tato škola uveden ve svém statutu a používá jej.
Sousoší je němým svědkem 70. let, kdy v areálu sídlila Vysoká škola SNB. Foto: PrahaIN.cz
Na současné adrese, tedy Lhotecká 559/7, 143 01 Praha 4, původně sídlila Vysoká škola Sboru národní bezpečnosti. Stavba areálu školy byla zahájena roku 1976. Její střed tvoří atriový objekt určený k výuce. Pod ním jsou ubytovny a nad ním budova rektorátu, kde jsou i katedry, knihovna a další odborné, administrativní a technické zázemí školy. Je zde i bazén s tělocvičnami a saunou. Shora celý komplex uzavírají sportoviště. Z pohledu od Lhotecké dominuje areálu budova auly s jídelnou.