foto: Česká cena za architekturu/Vstupní hala České filharmonie
Architektura v českých podmínkách už nedopadá na tři nohy, ale začíná čím dál tím rychleji poklusávat a dohánět nejzdařilejší projekty na evropské a někdy i světové úrovni.
Talentovaní architekti už nemají ve zvyku pracovat pro zahraniční klienty a jsme čím dál tím častěji svědky toho, že zajímavá a neotřelá díla vznikají i v našich podmínkách. O kvalitním vývoji současné architektury mluví jedno z nejprestižnějších ocenění v tomto oboru. Česká cena za architekturu, která se letos uděluje už poosmé.
Veřejnost zná 31 nominovaných staveb. Potěšující je, že osm z nich se nachází v Praze. Představuje je webové stránka Česká cena za architekturu.
Proměna Rudolfina
První z nominovaných staveb je Edukační centrum České filharmonie v pražském Rudolfinu. Jenže nějaké neoklasicistní prostory tu nehledejme. Ve vypsaném konkurzu před pěti lety zvítězil architektonický salon 0,5 Studio, za kterým stojí architekti Pavel Nový a Vít Svoboda. Za největší přínos tohoto edukačního centra lze vidět architektonickou práci s různými prostory, které umocňují vnímání a soustředění posluchačů. Upravené prostory se nacházejí v přízemí historické budovy Rudolfina, v místě původních pokladen a kanceláří.

Bytový dům Holečkova 26. Zdroj: Česká cena za architekturu
Hvězdná smíchovská elipsa
Další perlou architektury je nominovaný bytový dům Holečkova 26 na pražském Smíchově. Odvážná a nádherná stavba pochází z dílny DAM architekti. Dům vznikl na svažitém terénů původní lucemburské vinice a architekti se museli poprat se svažitým terénem. Unikátně pojatá stavba elipsovitého tvaru vystoupává do výšky sousední zástavby. Z hlavní fronty ulice je ale ukročena, jako by se schovávala za protihlukovou stěnou. Zajímavě jsou řešeny i svislé lamely, které zdánlivě budovu člení, ale také umožňují vyniknout měnícím se sklonům fasády.

Kontejnerová restaurace v Holešovicích. Zdroj: Česká cena za architekturu
Dopravní odpad našel využití
Za dalším pražským kandidátem na cenu se musíme vydat na Ortenovo náměstí do Holešovic. Tady dočasně vznikla z recyklovaných lodních kontejnerů stavba, která odkazuje na lodní historii této městské čtvrti. Tři lodní kontejnery jsou kostrou kavárny, která je otevřena do parkové zony. Nominace oceňuje využití průmyslových materiálů a precizní zpracování vnitřních detailů. Za projektem stojí architektonická kancelář COLLARCH.

Zvětšení lodžii v pražské Hostivaři. Zdroj: Česká cena za architekturu
Unikátní nástavba změnila lodžie
Za další stavbou musíme do Kobylákovy ulice v Hostivaři. Jde o zdánlivě minimalisticky řešenou přístavbu panelového domu, která však zlepšila zdejším obyvatelům jejich bydlení. Re:architekti studio stálo za zcela unikátním počinem, který se může stát vzorem pro řadu starších sídlišť v republice. Původní lodžie měly hloubku pouhých 110 centimetrů. Pomocí konzolové přístavby se však jejich šířka zvětšila o devadesát centimetrů. Největší přínos je však v tom, že každý byt má nyní k dispozici ne dvě menší, ale jednu obrovskou souvislou lodžii. Sami obyvatelé mohli volit z různých materiálů podlah a nebo výšky parapetů.

La Vida Residence. Zdroj: Česká cena za architekturu
Dům vrůstající do zeleně
Za dalším nominovaným dílem míříme do Modřanské ulice. Vzniklo v under-construction architects a jde o obytný dům, který zakrývá jemný závoj nerezových prutů. Tyto pruty pak nepozorovaně na domě začínají tvořit prostor teras a balkonů. Architekti využili nerezových prutů i pro podporu zeleně a celá stavba se tak stává jednou velkou zahradní budovou. Dům je známý pod názvem La Vida Residence.

Fibonacciho terasa na vltavských březích. Zdroj: Česká cena za architekturu
Osamělá nádhera klidu
Pod další nominací je podepsán Marco Maio Architects a dílo najdeme u poměrně nepřístupné usedlosti Jabloňka v Troji. Při rekonstrukci zdejšího vinohradu byla odkryta kamenná ruina zakřiveného prostoru. Na terasovité vinici byly pak na světlo vyzdviženy základy kamenné zdi a vznikl nový ozdobný prostor jako oáza klidu v zeleni. Fibonacciho terasa je osvětlována nepřímo voleným rozptýleným světlem. Svítidla jsou ukryta v úrovni podlahy. Terasa je členěna do dvou výškových úrovní.

Zajímavý suchdolský hřbitov. Zdroj: Česká cena za architekturu
Hřbitov nové generace
Objektor Architekti stojí za výstavbou zahradní zdi u hřbitova v Suchdole. Projekt uznává výšku zdejších vzrostlých stromů, horizont polí, starou kapli svatého Václava. Komise zatím velmi ocenila různorodou strukturálnost stavby. Velkým přínosem je zrušení klasické hřbitovní zdi, vytvoření průhledů a napojení areálu hřbitova na volnou krajinu. Lesní porost za kaplí se tak mohl stát prostorem pro alternativní způsoby pohřbívání a rozptyl na loučce.

Netradiční altán na zahradě Uměleckoprůmyslového muzea. Zdroj: Česká cena za architekturu
Altán, který postavila 3D tiskárna
Za poslední nominovanou stavbou se musíme vydat do samotného centra města na zahradu Uměleckoprůmyslového muzea. Jde o malou stavbu připomínající altán, která je postavena systémem stavebních modulů. Vlnité stěny reagují na blízkost kašny a nutno poznamenat, že celý altán vznikal formou 3D tisku z betonu. Grafickou podobu vytištěných sloupů vytvářela přímo umělá inteligence. Velmi ceněné je pak vytvoření základní průhledové osy. Nevelká stavba nazvaná Mezi konflikty vznikla v dílně ICE Architects.
Sedmičlenná porota, která bude rozhodovat o udělení ceny, je složena výhradně ze zahraničních věhlasných architektů. Své zastoupení zde má Švédsko, Slovensko, Litva, Velká Británie, Španělsko a dvakrát Nizozemí. O vítězi České ceny za architekturu bude rozhodnuto začátkem listopadu.