foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Úřad MČ Praha 10
Radnice Prahy 10 po dvou letech obhájila první místo v soutěži Ministerstva vnitra České republiky (MV) Přívětivý úřad, která mapuje a hodnotí stav přívětivosti úřadů vůči občanům. Do soutěže se letos přihlásilo 110 obcí s rozšířenou působností, a zatímco v Praze dominovala desátá městská část, celonárodní jedničkou je opět Pelhřimov.
Devátý ročník každoroční soutěže Přívětivý úřad letos hodnotil téměř polovinu českých obcí s rozšířenou působností a městských částí Prahy. Všech 110 zúčastněných subjektů odpovídalo na 90 otázek, které následně prošly důkladnou kontrolou. Na tomto základě bylo určeno finální pořadí jak v krajích, tak celorepublikově.
Soutěž sleduje například počet úředních hodin, elektronizaci agend, zavádění online nástrojů a mobilních aplikací, možnost platit platební kartou nebo komunikaci s občany. Cílem soutěže je ocenit práci a přístup představitelů měst a vedoucích i ostatních pracovníků úřadů. S výsledky seznamuje tisková zpráva MV.
Absolutní vítězství obhájil Pelhřimov, v Praze bodovala Desítka
Absolutním vítězem se stal Pelhřimov, který obhájil své loňské prvenství. Na druhém místě se umístily Říčany a třetí skončil Kolín. Z Prahy brala prvenství Praha 10, druhá skončila Praha 14 a na třetím místě se umístila Praha 5.
„Ráda bych poděkovala organizátorům této soutěže, která nám poskytuje cennou zpětnou vazbu a motivaci neustále zlepšovat naše služby pro občany. Zároveň patří velké poděkování všem našim úředníkům, jejichž každodenní práce a nasazení vedly k tomuto významnému ocenění, a to i přesto, že jsme v minulém roce absolvovali náročné stěhování celého úřadu. Tohoto úspěchu bychom nedosáhli bez jejich profesionality a ochoty neustále hledat nové způsoby, jak zefektivnit naši práci a být blíže občanům,” uvedla k ocenění tajemnice ÚMČ Praha 10 Jana Hatalová na webu Desítky.
Praha 10 v anketě získala 1. místo již v roce 2022, v roce 2021 se umístila na 3. místě. Vloni se z důvodu stěhování úřadu z Vršovic do Strašnic neúčastnila.
Psali jsme
Pražané podle společnosti Pražské služby (PS) vyhazují velké tlakové lahve do černých popelnic na směsný odpad. Jejich případná exploze však…
Dva pražské příklady dobré praxe
Součástí ankety je každoročně také publikace nabízející příklady dobré praxe. K dispozici je na webu ministerstva. Letos nabízí 22 příkladů nových přístupů, metod a inovací, které jednotlivé úřady používají, a kterými zkvalitňují život svým občanům. Do výběru se dostaly i dvě pražské městské části.
„Na Praze 14 si chodci všimli výrazně čistších chodníků a fasád budov. Nebyla zde zapotřebí investice do nového čistícího vozu, nýbrž dobrý nápad, navíc šetrný k životnímu prostředí. Čisté chodníky v okolí Hloubětína zabezpečují dva ornitology vycvičení sokoli, kteří plaší a eliminují holuby znečišťující veřejná prostranství,“ uvedl k jednomu z příkladů dobré praxe v brožuře vrchní ředitel sekce veřejné správy Jiří Koubek.
Kromě Čtrnáctky si svou stranu v brožuře vysloužila také Praha 7 a její projekt Školní ulice, o kterém jsme již dříve informovali a který se postupně rozšiřuje i do dalších pražských částí. Jeho hlavním cílem je zajistit bezpečné a klidné prostředí před školami, zejména v ranních hodinách, kdy je doprava nejrušnější.