Nejužší ulička v Praze zavinila malér

19. 06. 202405:44
Nejužší ulička v Praze zavinila malér
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Nejužší pražská ulička a zároveň vstup do restaurace

Paříž má Eiffelovku, Řím Koloseum, New York Sochu svobody a Praha Karlův most. Kdo někdy navštívil jedno z těchto měst, patrně tyto památky viděl, protože je najdete v každém průvodci. V našem hlavním městě je ale už několik let populární také další neobvyklé místo.

Mluvíme o samozvané nejužší pražské uličce. Jedná se o poslední dochovanou požární uličku v Praze a nachází se na Malé Straně, ve středověku tento prostor sloužil jako koridor k Vltavě.

Jelikož má na šířku ulička pouhých sedmdesát centimetrů, „dopravní situaci“ zde řeší semafor. Jedná se o jedno z nejpopulárnějších „instagramových“ míst Prahy, kde si mnoho turistů chce udělat fotku.

Nejužší pražská ulička. Zdroj: PrahaIN.cz

To ovšem nejsou jediná specifika tohoto místa. Nejužší pražská ulička zároveň slouží jako vchod na dvůr Restaurace Čertovka, jednoho z mnoha turistických podniků v centru hlavního města.

Podnik nabízí například guláš za 370 korun, smažené kuřecí stripsy za 375 či tortillu s trhaným hovězím masem za 450.

Jen vstup do restaurace? Nikoliv

Právě před vstupem do uličky restaurace uvádí, že nejužší pražská ulička slouží pouze jako vstup do podniku a že děkuje za pochopení. Tohle ovšem už roky turisté neberou na vědomí a uličku si prochází a fotí i bez pozdější návštěvy podniku.

A je to úplně v pořádku, restaurace prý nemá žádné právo zakázat veřejnosti vstup do uličky, neboť pozemek s parcelním číslem 729 patří hlavnímu městu, jak potvrdil redakci mediální asistent magistrátu Tadeáš Provazník.

Ten dále dodal, že ačkoli pozemek patří městu, ve správě jej má správcovská společnost, která na požadavek města prověří situaci na místě spojenou s výše uvedenou cedulí restaurace.

Byť se může jednat o slovíčkaření, restaurace si stojí za svým. Doslovně jsme se totiž ptali, jestli nápis nad uličkou opravdu znamená, že ulička slouží pouze pro hosty restaurace.

„Vzhledem k tomu, že na konci schodů, vedoucích uličkou začíná zahrádka restaurace Čertovka, je tomu skutečně tak, jak píšete. Ten, kdo nemá v úmyslu restaurační zahrádku navštívit, se musí bohužel otočit a stejnou cestou se vrátit. Proto Vámi zmiňované upozornění,“ odpověděl na písemný dotaz jednatel firmy 4HP spol.s.r.o Ivan Šimonovský.

Popisovaná cedule. Zdroj: PrahaIN.cz

„Prostory zahrádky jsou v majetku vlastníků domů k nim přiléhajících. Od nich má firma 4 HP spol.s.r.o která je provozovatelem restaurace Čertovka tyto pozemky dlouhodobě pronajaté,“ doplnil.

Google mate turisty

V posledních měsících se ale na Googlu, kde má nejužší pražská ulička bezmála šest tisíc recenzí a průměrné hodnocení čtyři hvězdičky, uvádí, že je trvale uzavřená. To není pravda. Uličku lze standardně projít, funguje také už zmiňovaná restaurace.

Tento nepřesný údaj zmiňovalo také několik lidí v recenzích a doporučovali ostatním, aby sem vyrazili. Nepřesný údaj na Googlu i podle našich zkušeností odliv turistů na tomto místě rozhodně nezpůsobil. Často se tady čekají dokonce fronty. Při naší poslední návštěvě to vypadalo, jako kdyby se k nejužší pražské uličce vydal školní výlet.

Nejužší pražská ulička v obklopení turistů. Zdroj: PrahaIN.cz

„Naší správcovskou společnost požádáme o případnou úpravu informací na mapách Google,“ slibuje magistrát.

„Jako hlavní město nás těší, že lidé navštěvují i podobná místa, která vznikají víceméně spontánně a rozšiřují tak možnosti, kam se v Praze vydat za zajímavými místy, která jinde v České republice, případně Evropě, nenaleznou,“ dodává.