foto: Vizualizace MČ Praha 6/Park Lazara Cardenase by měl nabídnout hlavně relax.
Skoro deset let trvaly přípravy na rekonstrukci parku, pojmenovaného podle mexického genrála – osvoboditele, Lazara Cardenase v Praze 6. Původní plány oprav, které počítaly s velkou proměnou stávající podoby parku i kácením vzrostlých stromů, místní odmítli. Nyní čekají na revitalizaci parku tak, jak ji radnice projednala s veřejností. Zachována bude původní zeleň, sochám latinskoamerických liberátorů pak přibudou kolegové.
Rozlehlý park, který nepřímo propojuje Stromovku s náměstím Interbrigády v Bubenči v Praze 6 se již brzy dočká kompletní proměny. Tu původní plánovala Praha 6 už v roce 2014, tehdy se ale proti záměru na vykácení stromů a vybudování nákladných vodních prvků zvedla vlna nevole mezi místními lidmi. Petici proti rekonstrukci parku tehdy podepsalo asi 1200 lidí.
Původní plán zmařila petice i volby
„Nesouhlas lidí, stejně jako konec volebního období a změna vedení na radnici přispěly k tomu, že se od sporného původního návrhu upustilo a začal vznikat nový. Obnova parku je velmi umírněná a je odrazem dvojí důkladné participace s občany, obejde se bez zásahů do zeleně. Nyní může rychle začít a my se budeme těšit na výsledky této práce,“ popisuje místostarosta pro územní rozvoje Jakub Stárek (ODS) s tím, že se aktuálně čeká na firmu, která připravený projekt zrealizuje.
Plánované úpravy parku z ptačí perspektivy. Vizualizace: MČ Praha 6
Podle zástupců radnice se z parku vedle místních bude těšit i blízká základní a mateřská škola Antonína Čermáka. Práce by měly vyjít na asi 20 milionů korun. Původní myšlenka parku, jako souvislého pásu zeleně, vznikla již v době urbanizace Dejvic a Bubenče a jejím autorem byl Antonín Engel.
„V současnosti parkem Generála Cárdenase del Río prochází několik chodníků a širších zpevněných ploch, které jsou ve velmi špatném stavu – rozpraskané, částečně prorostlé travou. Na ulici Charlese de Gaulla navazuje široká příčná asfaltová plocha, která se rozšiřuje do půlkruhu před Základní školou Antonína Čermáka. Lidé zde mají sice k dispozici lavičky, ovšem jejich špatný stav odpovídá stáří a provedení tohoto mobiliáře. Velkým plusem parku je zeleň – více stromů a keřů se nachází v západní části při Terronské ulici, naopak méně ve východní špičce,“ popisuje současný stav parku radniční měsíčník Šestka.
Participace jako priorita
Na obnově parku panuje mezi zastupiteli napříč politickým spektrem vzácná shoda, přesto se ozývají i hlasy kritické. v roce 2015, už po komunálních volbách, uskutečnila radnice díky Zeleným participační setkání, na kterém mohla veřejnost sdělit, co by si vlastně od rekonstrukce parku představovala. Na základě toho pak byl projekt upraven. Až sem by se tedy zdálo, že příběh o tom, jak se šestkoví politici naučili poslouchat své klienty - občany, bude mít šťastný konec.
Jenže od onoho participačního setkání uplynulo šest let, projekt už je dávno hotový, nebyl projednáván na žádné odborné komisi a první informace veřejnost dostává až nyní přostřednictvím radničních novin. Zdá se tedy bohužel, že přes veškeré proklamace zkrátka není participace přinejmenším u části koaličních politiků prioritou. Jak ostatně říká i faktické zrušení Nápadu pro Šestku, ke kterému radnice přistoupila, kritizoval ve svém příspěvku zastupitel Prahy 6 za Zelené Petr Palacký.
Zdržení kvůli opravě silnice
„Koordinace s nezbytnou rekonstrukcí ulice A. Čermáka bohužel znamenala další zdržení, územní rozhodnutí ale mohlo být získáno dříve, než tři roky po změně koalice,“ rýpnul si v komentáři i zastupitel ANO Martin Polách s tím, že letos se snad už návštěvníci parku i děti z blízké školy dočkají.
Mírné zdržení revitalizace má způsobit úprava ulice Antonína Čermáka, před budovou školy by měl vzniknout vyvýšený přechod pro chodce, který propojí školu a park. Vizualizace: MČ Praha 6
Samotná rekonstrukce, respektive spíše jen obnova parku, který je domovem soch jihoamerických liberátorů, bude nakonec velmi mírná. „Cílem je zachovat park jako místo zeleně ve středu města a zkvalitnit tady podmínky pro trávení volného času. Park proto získá nově upravené a kvalitní parkové cesty, zpevněné plochy s novými povrchy, určené hlavně pro dětské hry a vodní prvek. Ovšem na údržbu náročné bazénky nahradí oblíbené pítko a jednoduché fontány v západní části. Do trojúhelníkové plochy vydlážděné kamennými dlaždicemi architekti navrhli dvacítku vodních trysek, stříkajících do různé výšky nebo fungujících jako mlžítka. Na ni navážou živičné cesty, po obvodu pak vzniknou prostá posezení,“ přiblížil mluvčí radnice Jiří Hannich.
Aktuální plán obnovy parku počítá s jednoduchostí. Vizualizace: MČ Praha 6
Kouzlo jednoduchosti
„Kouzlo parku je v jeho jednoduchosti a travnatých plochách. Zlepšení formou nových povrchů stačí,“ říká zastupitel Martin Polách (ANO), který se na přípravě projektu na jeho začátku podílel jako místostarosta. „Vodní plochy jsou polovinu roku vypuštěné. Trysky v dlažbě nepřekáží a v horkých měsících ochladí lépe. Moc by se mi líbila jednoduchá mobilní aplikace dočasně ovládající trysky z mobilního telefonu, to by byla atrakce! A výzva pro ČVUT!“ doplňuje zastupitel v radničním zpravodaji Šestka.
Výuka v parku? Proč ne?
Pozitivně hodnotí plány radnice také Petr Karvánek, ředitel sousední ZŠ Antonína Čermáka a zastupitel Prahy 6 za STAN. „Plánované změny budou pro naši školu jednoznačně pozitivní. Na tělesnou výchovu máme vlastní sportoviště, ale myslím, že díky zeleni a uspořádání oddychových ploch nám může sloužit třeba k venkovní výuce,“ říká.
Vedení školy si umí představit využití parku pro výuku. Vizualizace: MČ Praha 6
Noví kolegové
Aktuálně je park domovem tří soch významných osobností jihoamerického boje za osvobození od nadvlády španělských kolonizátorů. Najdete zde Simona Bolívara (poblíž ulice Antonína Čermáka), bustu Benita Juáreze a nový pomník Bernardo O‘Higginse na kamenném pylonu s navazujícími kamennými pásy a lavičkou.
„Radnice dlouhodobě spolupracuje s ambasádami, které u nás sídlí, a jednou ze součástí této spolupráce je i umísťování uměleckých děl spojených se zeměmi, které zastupují, do našeho veřejného prostoru. Povětšinou jde o díla, která daná ambasáda sama dodá. Největší koncentrace je právě v parku Lazára Cárdenase, kam v budoucnu přibydou i další sochy, zejména ze zemí Latinské Ameriky, s jejichž zastupitelskými úřady jednáme. Ale nápadů je hodně, nechceme se omezovat jen na tuto část světa,“ říká starosta Ondřej Kolář (TOP 09).
Nejdále jsou podle něj jednání s argentinským velvyslanectvím o umístění sochy José de San Martína, jednoho z nejvýznamnějších latinskoamerických vůdců. Vytipováno je tady dalších pět šest míst pro sochy a radnice jedná s dalšími ambasádami o jejich obsazení. Přislíbenu má Praha 6 například slavnou sochu Moai z Velikonočních ostrovů, které patří pod správu Chile.
Psali jsme
Na geoportálu Prahy 6 lze nyní najít tipy pro pozoruhodná místa na území této městské části. Na interaktivní mapě si mohou zájemci vyhledat…
Psali jsme
Aktuální vývoj okolo možné bytové výstavby v blízkosti areálu koupaliště Džbán ukazuje postupné omezování ambicí developerů v celé kauze. Zatímco…