Nejzdobnější interiéry Nové radnice čeká rekonstrukce

03. 07. 202319:10
Nejzdobnější interiéry Nové radnice čeká rekonstrukce
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Magistrát hlavního města Praha

Budovu Nové radnice na Mariánském náměstí čeká rekonstrukce za téměř třicet milionů korun. Po třiceti letech se opravy dočkají vstupní prostory, chodby, sál zastupitelů a schodiště. Právě tyto prostory jsou z celé radnice nejvíce zdobné a nejpoužívanější.

Radní se pro realizaci rekonstrukce Nové radnice rozhodli zejména kvůli nevyhovujícímu technickému i pohledovému stavu zdobných prostor. Opravovány byly dle informací z tiskové zprávy naposledy před 30 lety.

„Budova Nové radnice má velkou historickou hodnotu a je naší povinností o toto dědictví pečovat. Nastal čas na renovaci těch hlavních, nejpoužívanějších prostor, aby mohly v plné kráse sloužit i dalším generacím Pražanů,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Zdobné dveře jsou v havarijním stavu

Předmětem oprav by měly být také zámečnické prvky na hlavním schodišti, vitráže ve foyer a veškeré vstupní dveře do kanceláří. Ty jsou pojednány fládry, tedy speciální technikou povrchové úpravy dřevěných prvků. Většina dveří přitom nebyla opravována desítky let, jejich stav je proto na první pohled havarijní.

„Je naší povinností pečovat o díla, která nám zanechaly předchozí generace. Interiéry Nové radnice už po třech desítkách let nutně potřebují renovaci. Proto mě těší, že rada schválila záměr provést zevrubnou rekonstrukci. Rozsah renovací dokládá i to, že se na nich bude podílet značná škála restaurátorů mnoha profesí, od kameníků, truhlářů, pasířů, tapetářů, až po vitrážisty. Jedná se o důležitou stavbu, která je nedílnou součástí pražské historie, a je tedy žádoucí, aby její vzhled odpovídal jejímu významu,“ doplnil náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), který se věnuje památkové péči.

Oprava by měla radnici stát 29.556.986,32 korun bez DPH. Řízení k veřejné zakázce by mělo být zahájeno na přelomu června a července. Od výběru zhotovitele pak budou práce trvat asi 12 měsíců.

Sídlo primátora i turistický cíl

Nová radnice je sídlem primátora a Rady hlavního města Prahy. Ve velkém sále se konají nejen zasedání pražského zastupitelstva, ale také semináře, konference či promoce absolventů vysokých škol. Budova je dle informací z webu praha.eu také oblíbeným cílem turistů.

Průvodci často zmiňují dvě nejznámější sochy ve výklencích po stranách hlavního vchodu, Rabbiho Löwa, který prý stvořil legendárního Golema, a tajemného Železného rytíře, jehož duch údajně straší na Starém Městě už přes 400 let.

Další zajímavostí je pak plechová schránka s dokumenty o zřízení pamětní desky Josefa Kajetána Tyla z původního domu, kterou stavitelé bez otevření zazdili do jednoho z okenních parapetů mezi druhým a třetím patrem traktu Nové radnice. Původní dům byl při asanaci Starého Města zbořen.

Turisté se do budovy Nové radnice vydávají také za oběžným výtahem známým jako paternoster. Za jeho obrovskou turistickou popularitou stojí průvodci Prahou a dokumentaristé Janek Rubeš a Honza Mikulka, kteří pomocí svého youtube kanálu Honest guide zvou zahraniční turisty na méně známá místa hlavního města.