foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Vltava, ilustrační foto
Přes Česko se v posledních dnech prohnalo několik srážek. To má za následek i zvýšení tuzemských toků. Aby se minimalizovalo riziko povodní, regulovaly státní podniky Povodí odtok z vodních nádrží.
Výstrahu před vydatnými dešti zveřejnil už v pátek Český hydrometeorologický ústav na svém profilu na platformě Facebook.
„Od pátečního (31. 5.) odpoledne do noci ze soboty na neděli (2. 6.) se budou hlavně v západních částech ČR vyskytovat vydatné srážky s úhrny 30 až 60 milimetrů, lokálně až 80 milimetrů. Jednat se bude většinou o srážky trvalejšího charakteru, ale s proměnlivou intenzitou a kratšími přestávkami. Intenzivnější srážky výjimečně doprovodí i bouřky,“ uvádí ústav na profilu.
Uzavření nádrží na několika povodích
Ty nejmohutnější srážky čekají podle předpovědi ještě Šumavu, Český les a Krušné hory, jak uvádí tisková zpráva Ministerstva zemědělství. Státní podniky Povodí proto preventivně regulují nádrže v kritických lokalitách. Týkat by se to mělo především řeky Mže s přítoky Radbuza a povodí Vltavy, které zvýšilo odtoky z nádrží v povodí Berounky.
„Naši vodohospodáři odvádějí dlouhodobě dobrou práci. V případě povodňového nebezpečí reagují rychle a přesně, jak je potřeba. Mají rovněž k dispozici povodňové plány, které obsahují různé situace a možnosti, jak je v součinnosti s ostatními povodími co nejlépe zvládnout. Už nyní dělají v ohrožených povodích maximum, aby případné povodně způsobily co nejmenší škody,“ uvedl ve zprávě ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ohrožená oblast je v okolí přítoku Bystřičky, kde byl dosažen první povodňový stupeň. Srážky se očekávají v rakouské oblasti Dyje a ve východní části povodí. Navýšen byl proto odtok elektrárnou na Vranově.
Psali jsme
ROZHOVOR: David Tomášek od žáčků vyrůstal na Spartě, ale kariéru otevřel v Pardubicích. Do pražského celku se později vrátil jako hvězdný…
Povodňový plán hlavního města
Stejně jako v jiných částech republiky, i Praha je na nevyzpytatelnost přírody připravená a v případě nouze má vypracovaný i povodňový plán, jak vyplývá z webu Praha.eu.
„Povodňový plán je dokument, který obsahuje způsob zajištění včasných a spolehlivých informací o vývoji povodně, možnosti ovlivnění odtokového režimu, organizaci a přípravu zabezpečovacích prací,“ uvádí portál.
Mezi povodňová opatření poté patří například hlídková služba, vyklizení záplavových území, povodňové zabezpečovací a záchranné práce, činnost hlásné povodňové služby nebo také pravidelná cvičení.
Již na začátku letošního května tak například proběhlo jedno z pravidelných cvičení výstavby mobilní protipovodňové ochrany na Zbraslavi, jak uvedl portál Praha.eu.
„Situace předchozích let nás naučila, že nemáme připravenost na krizové situace podceňovat. V tomto duchu vnímáme i důležitost těchto pravidelných cvičení. A budu to klidně opakovat neustále, bezpečnost Prahy a Pražanů je prioritou,“ sdělil ve zprávě primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).