foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Protest pedagogů Hodina pravdy 28.3.2023
FOTO, VIDEO: Na úterý 28. března připadá Den učitelů. Právě tohoto dne využili někteří vysokoškolští pedagogové vyučující humanitární a společenskovědní obory k protestu. Nelíbí se jim jejich nízké platy. Protestního pochodu s názvem Hodina pravdy se zúčastnila také naše redakce.
Pedagogové požadují více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění platových tarifů mezi jednotlivými obory. Dnes se má také uskutečnit jednání ministra školství Vladimíra Balaše s premiérem Petrem Fialou. Mají jednat o zvýšení rozpočtu vysokých škol na odměňování pedagogů.
Požadavky akademiků se rozhodl podpořit také Vysokoškolský odborový svaz, který vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost.
„Den učitelů vnímáme jako příležitost upozornit na ty, na něž se zatím zapomnělo, a to včetně doktorandů a doktorandek. Společnost potřebuje humanitní a společenské vědy. Jejich stávající nerovné postavení je dlouhodobě neudržitelné, vysoké školy ztrácí zkušené odborníky i mladou generaci,“ psalo se na stránkách Hodiny pravdy ještě před akcí
Podle organizátorů se počítalo, že se do Hodiny pravdy zapojí stovky lidí. Vyučujících i studentů. A to se potvrdilo, jen v Praze je podle našich odhadů zhruba 500 lidí.

Jeden z transparentů. Autor: PrahaIN.cz
Protestní průvod vyšel z náměstí Jana Palacha od Filozofické fakulty Univerzity Karlovy k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.
Na místě jsme zahlédli například Mikuláše Mináře, zakladatele spolku Milionu chvilek.
Účastníci mají řadu transparentů. „Bez humanitních věd si přestaneme rozumět“ či „Myslím, tedy jsem. A nemám na nájem.“

Jeden z transparentů. Autor: PrahaIN.cz
Protestující v čele průvodu valí balvan, který má symbolizovat mytologického Sisyfa, díky kterému vzniklo spojení Sisyfovská práce. Znamená zbytečné a bezvýsledné úsilí, těžkou, ale marnou práci.

Balvan v čele protestu. Autor: PrahaIN.cz
Průvod se zastavil před Úřadem vlády, kde řečník hovořil k premiérovi Petru Fialovi.
„Než jste vstoupil do politiky, sám jste na univerzitě působil. Jako vyučující, jako rektor, jako prorektor. Jak zajistíte, aby stát podporoval všestranný rozvoj vědních a studijních oborů, bez nichž se společnost neobejde?
Po desetiletí se u nás humanitní a společenské vědy podceňovaly a zostouzely. Vy sám jste stál u zrodu a rozvoje politologie jako vědního oboru v České republice. Dnes české humanitní a společenské vědy úspěšně reprezentují naše vysoké školství v zahraničí i v České republice. Navzdory tomu je český stát nedokáže náležitě ohodnotit. Pane předsedo vlády, co proti tomuto podhodnocení našeho oboru hodláte učinit?“ hovořil řečník do megafonu. Za svůj proslov sklidil potlesk.
Dav se následně vydal na Hradčanské náměstí.
Protesty se ve stejný den konají také v Pardubicích, Olomouci, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Brně a Plzni. Zapojilo se celkem 13 fakult, zejména těch filozofických.