foto: Petr Beneš, se svolením/Chátrající dům ve Strašnicích
Čtyři byty, dvě garáže, podlahová plocha téměř 375 metrů čtverečních a zahrada o rozloze 1.046 metrů čtverečních. Tak by se dal popsat dům v hodnotě několika desítek milionů korun ve Strašnicích, který aktuálně vlastní Praha 10 a který už téměř rok chátrá.
Na chátrající nemovitost, ze které by mohly být byty, školka se zahradou či rodinné centrum upozornil na sociálních sítích zastupitel Desítky za Piráty Petr Beneš. Objekt v ulici Nad Vodovodem, který už téměř rok chátrá, je prý terčem zlodějů i bezdomovců. Vedení Prahy 10 tedy podle něj dlouhodobě a opakovaně porušuje zákon 131/2000 sb., §35, odst. 2: „Majetek hlavního města Prahy musí být chráněn před zničením, poškozením, odcizením nebo zneužitím.“
Jak Beneš redakci PrahaIN.cz přiblížil, podle jeho informací mělo dojít k exekuci na vystěhování posledního nájemníka z kraje letošního roku. Od té doby je prý nemovitost opuštěná. „Nešťastná historie objektu je ale mnohem delší, cca od roku 2011 se politická reprezentace Prahy 10 snaží nemovitost prodat. Jenže právě tenkrát se přihlásil i tento „poslední“ nájemník, který nabízenou cenu ale nikdy nezaplatil, a tak se táhly dlouholeté spory,“ dodal Beneš.
Dojít by mohlo k dalším velkým škodám
Na prázdný dům, který je podle něj v současné době terčem zlodějů či bezdomovců Beneš vedení radnice dlouhodobě upozorňuje. Zprvu prý několikrát kontaktoval úředníky odboru bytů a nebytů, kteří prý nechali objekt opakovaně zavřít, ale více udělat nemohli. Politická reprezentace prý neprojevila o osud budovy žádný zájem.
„Vzhledem k tomu, že ani po několika měsících nedošlo k zabezpečení objektu, rozhodl jsem se celou věc zveřejnit. Obávám se, že pokud nebude objekt opraven, nebo řádně zabezpečen, mohlo by dojít k velkým škodám. Hrozí například vyhoření v zimním období od těch, kteří se tam budou chtít zahřát,“ přiblížil zastupitel své kroky pro záchranu budovy.
Objekt by se dal snadno opravit
Sám prý už jednou na místo volal policii. Ta mu sdělila, že nešlo o první zásah, že byly víckrát hlášeny také oficiální stížnosti od obyvatel z okolních domů. Jak redakci potvrdila tisková mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová, budova byla zapečetěna Policií ČR. V minulosti se podle jejích slov navíc v domě prokazatelně zdržoval jeden muž bez domova.
Na otázku, jaké jsou podle něj plány do budoucna reagoval Petr Beneš obavami, že se Praha 10 pokusí dům znovu prodat. Chátrání objektu do té doby však pouze snižuje jeho hodnotu. „Přitom by se objekt dal relativně snadno opravit. Buď zpět na jeho bytovou funkci, či na školku, dětskou skupinu, či rodinné centrum. Vzhledem k velké bytové výstavbě na Hagiboru bude občanská vybavenost v místě brzy nedostačující,“ uzavřel Beneš.
Ve svém příspěvku označil za strůjce smutného osudu budovy starostu Desítky Martina Valoviče (ODS) a místostarostu pro majetek Tomáše Peka (TOP 09). Redakce oslovila oba pány, odpovědi jsme však obdrželi pouze od Tomáše Peka.
Psali jsme
Počet vloupání do vozidel a jejich krádeží se v pražských Vršovicích oproti minulému roku snížil, nicméně řidiči i tak zlodějům jejich práci…
Beneš měl na řešení situace 4 roky, hájí se Pek
„Je až příznačné pro příspěvky pana zastupitele Beneše na FB, že se týkají často věcí, které v minulém čtyřletém volebním období on sám jako příslušný radní mezi lety 2018 - 2022 zanedbal a vinu hledá jinde,“ uvedl Pek v úvodu své odpovědi.
Také on dále upozornil na dosud platné usnesení Zastupitelstva městské části Praha 10 z roku 2012, které schvaluje záměr prodeje domu. Usnesení nebylo podle jeho slov nikdy revokováno, stále platí a je závazné.
„Pokud tedy pan Beneš smutní nad osudem domu, měl 4 roky z pozice místostarosty pro majetek čas na navrhnutí a prosazení změny tohoto usnesení a zároveň mohl připravovat projekt na rekonstrukci tohoto domu. Ať již na byty, či cokoliv jiného. Mohl také zajistit financování tohoto hypotetického záměru. Asi není pro zasvěcené překvapením, že vůbec nic z toho neučinil. Nové koalici nebylo z minulého období nic předáno, v čem by ve smyslu nářků pana zastupitele Beneše za pirátskou stranu, mohlo být pokračováno,“ pokračoval ve své odpovědi místostarosta Pek.
Na počtu oficiálních stížností se pánové neshodnou
Také on potvrdil, že poslední nájemník domu, se kterým vedla Desítka od roku 2015 soudní spor, byl exekučně vystěhován. V současné době je prý připravováno výběrové řízení na prodej vybydleného domu, což je přesně v souladu s oním platným usnesením zastupitelstva.
V čem se ale výpovědi obou politických představitelů Desítky neshodnou, je existence oficiálních stížností. Zatímco Beneš nám sdělil, že situace byla dle jeho informací místními hlášena několikrát, Pek tvrdí, že městská část žádnou stížnost do této chvíle neeviduje.
I on však přiznal, že v domě opakovaně zasahovala policie. V září 2024 bylo dle jeho slov zjištěno neoprávněné vniknutí do objektu. Policie byla radnicí požádána, aby v místě prováděla častější kontroly, jednou týdně prý objekt kontroluje také správní firma. V říjnu prý bylo zjištěno další neoprávněné vniknutí oknem, budova tak byla za přítomnosti policie znovu prohledána, s negativním výsledkem. Ve zvýšených kontrolách bude podle Peka městská část pokračovat i nadále.
Příspěvek je mimo realitu
„Z výše uvedeného je naprosto patrné, že ani pan starosta Martin Valovič, ani pan 1. místostarosta Tomáš Pek, nemůžou být spojováni s panem Benešem zmiňovanou situací. Naopak je konečně připravováno řešení plně v souladu s platnou vůlí ZMČ Praha 10. Příspěvek pana zastupitele Beneše je tak zcela mimo realitu a jen se snaží přenést odpovědnost za věc na jiné,“ uzavřel k celé problematice Tomáš Pek.
O názor na situaci jsme poprosili také další představitele desítkové radnice. Kromě několika radních jsme oslovili také opoziční i koaliční zastupitele. Nikdo ze zhruba deseti oslovených ovšem na námi zaslané dotazy nereagoval.
Historie domu Nad Vodovodem 595/23
Záměr prodeje domu byl schválen v roce 2012. Už tehdy byla budova ve špatném technickém stavu, který se navíc i nadále zhoršoval. Částečně i kvůli nájemci, například z důvodu požáru.
V roce 2014 schválili radní Prahy 10 vyhlášení výběrového řízení na prodej domu. V té době už byl obýván pouze jediným nájemcem. Podle platných zásad pro prodej domů se šesti a méně byty byla po ukončení elektronické aukce zaslána stávajícímu nájemci nabídka k dorovnání ceny, kterou akceptoval a podepsal kupní smlouvu. Kupní cenu však následně nezaplatil a Desítka proto v červnu roku 2015 schválila odstoupení od kupní smlouvy.
V červenci 2015 byla vůči městské části podána žaloba o stanovení uzavřít kupní smlouvu, jejíž součástí byl i návrh na vydání předběžného opatření. Obvodní soud pro Prahu 10 následně zakázal městské části zcizit či zatížit předmětnou nemovitost. Předběžné opatření trvalo až do roku 2020, kdy byla vůči nájemci podána žaloba na zaplacení a žaloba na vyklizení.
Vyklizení bylo exekučně provedeno až v roce 2024. Od té doby je připravováno vyhlášení výběrového řízení na prodej objektu.
Zdroj: Tomáš Pek; Usnesení zastupitelstva Prahy 10 o průběhu prodeje domu
|