foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova Nové radnice na Mariánském náměstí.
V souvislosti se současnou bytovou krizí zvažuje pražský magistrát, že by prodeje jednotlivých bytů městskými částmi nově podléhaly také souhlasu městské rady. V současné době vedení hlavního města schvaluje pouze prodeje nad 50 milionů korun, což se týká pouze celých domů. Dle názoru pražského radního pro majetek Jana Chabra (TOP O9) by však bylo vhodné schvalovat i prodeje všech nemovitostí. Během příštího týdne chce tento návrh předložit koaličním partnerům.
V současné době vlastní veškerý městský majetek v metropoli magistrát. Městské části ho mají takzvaně svěřený a mohou s ním svévolně nakládat do hodnoty 50 milionů korun. Podle radního Chabra by ale bylo na místě, aby město mělo v případě prodeje bytů právo veta, což však údajně neznamená budoucí nesouhlas.
Bytová krize
Hlavním důvodem k této myšlence je dle názoru současné koalice drahé bydlení, což je jeden z hlavních problémů metropole. Dostatečný městský bytový fond je podle radního zásadní k vytvoření smysluplné veřejné politiky dostupného bydlení.
„Radnice při prodeji často argumentují potřebou získat peníze. Městské části ale nemají být financovány rozprodejem klíčového majetku,“ uvedl Chabr. Pokud by změna opravdu nastala, byla by nutná úprava statutu hlavního města. Jedná se o vyhlášku, jíž se řídí vnitřní uspořádání metropole, a to včetně vztahů mezi magistrátem a městskými částmi.
Nedávno zveřejněná analýza městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7 265 bytů, zatímco 57 pražských městských částí jich mělo ve správě 23 080. Na konci března roku 2019 podle dokumentu městské části spravovaly 24 445 bytů a hlavní město 7 757.
Fond v úpadku
Přestože současné vedení města mluví o ukončení privatizací, městský bytový fond se podle zveřejněných čísel stále snižuje. V případě magistrátu pokračují doprodeje již dříve schválených privatizací nájemníkům. Stejná situace panuje i v některých městských částech.
Část z nich rozprodává byty i jednotlivě dle vlastních pravidel, případně schvalují další privatizace. Pražští radní například tento týden zamítli privatizaci bytového domu s 96 byty nájemníkům, kterou plánuje Praha 14.
Magistrát chce podle strategie, která byla schválena v loňském roce, rozšiřovat městský bytový fond o 500 bytů ročně. Realita je však taková, že za poslední roky počet městských bytů klesá a nové se prakticky nestaví. Zástupci současné koalice nyní tvrdí, že plánují vlastní výstavbu a současně také spolupráci se soukromníky, ať už se jedná o developerské firmy, stavební družstva či menší občanské spolky.
Psali jsme
Nový rozpočet Prahy 12 je o šedesát milionů nižší než ten loňský. Návrh schválila rada a 1. února ho dostane na stůl zastupitelstvo…