foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Fronta zájemců o prohlídku sahala až na chodník
Pár dnů před koncem roku informovala ČTK o situaci, kdy se před Městskou knihovnou v Praze začaly tvořit fronty turistů, aby si lidé mohli prohlédnout uměleckou instalaci vytvořenou z osmi tisíc knih s názvem Idiom. Za redakci PrahaIN.cz můžeme potvrdit, že ani po dvou týdnech zájem turistů o snímek před objektem neupadá.
Návštěvníci, povětšinou v menších skupinách, pokojně stojí frontu na schodech ve vstupní hale Městské knihovny a čekají, až na ně dojde řada, aby se mohli zvěčnit před objektem, který vytvořil slovenský výtvarník Matej Krén. Své dílo umístil do foyeru budovy v roce 1998.
Redakce PrahaIN.cz navštívila Městskou knihovnu ve středu 4. ledna přibližně v 18:00 hodin a zástup čekajících turistů se táhl po schodech až na chodník před budovu. Počet zájemců o snímek se v tu chvíli blížil k čtyřem desítkám.
Návštěvníci před objektem s názvem Idiom / foto: PrahaIN.cz
Za velký zájem mohou sociální sítě
Podle vyjádření tiskové mluvčí Městské knihovny Lenky Hanzlíkové pro PrahaIN.cz je umělecký objekt slovenského výtvarníka turistickou dominantou, která se objevuje jak v průvodcích, tak i na Google mapách už mnoho let.
„Návštěvníci se chodí na sloup dívat už od jeho instalace, ale že by se na jeho prohlídku stály fronty ven až za roh budovy, tak to je poprvé. Aktuální vlna zájmu je způsobena díky sociálním sítím. Hodně k tomu přispívají i prázdniny, které právě mají na jihu Evropy, je tu hodně návštěvníků z těchto zemí,“ uvedla pro PrahaIN.cz tisková mluvčí.
Psali jsme
Výstavba nové pobočky Městské knihovny za 226 milionů korun začala na Petřinách. Hotovo by mělo být už na podzim příštího roku.
Postát, nakouknout, vyfotit se a pryč
Její slova o národnostním zastoupení mezi čekajícími na prohlídku můžeme potvrdit. Až na pár výjimek se jednalo o mladé lidi ve věku kolem dvaceti let. Nejčastěji z jejich řad zaznívala italština, španělština a angličtina. Mezi čekajícími byla i větší skupina turistů z Asie.
Pokojně čekali, až na ně dojde řada. Postáli před objektem, nahlédli do jeho osvětleného vnitřku a nakonec se vyfotili před instalací. Samotná akce jim zabrala asi minutu, možná dvě. I tak mohli strávit čekáním nejméně půl hodiny.
Zvýšené nároky na pohyb v hale
Velký příliv zájemců si vynutil určitá opatření z hlediska bezpečnosti. „Vstupní hala je naštěstí dost velká, aby se tam všichni vešli, ale z dlouhodobého pohledu by pokračování takovéto situace bylo neudržitelné, a to jak z bezpečnostních, tak i organizačních a provozních důvodů,“ uvedla pro PrahaIN.cz Lenka Hanzlíková.
Schodiště slouží jako hlavní přístup do knihovny, hala je koncipována na běžný pohyb lidí, je zde umístěn zápis čtenářů a vrací se zde knihy.
Návštěvníci před knižním sloupem / foto: PrahaIN.cz
Nahlížet do objektu se musí
Tisková mluvčí Městské knihovny nám také osvětlila, proč všichni návštěvníci nahlížejí do knižního sloupu.
„V tom je právě ten vtip, jedná se optickou iluzi, ve sloupu jsou umístěna dvě zrcadla, jedno nahoře a jedno dole, a když se do něj nakloníte ve správném úhlu, tak uvidíte, že ten sloup je nekonečný,“ uvedla Lenka Hanzlíková. Má to symbolicky představovat nekonečnost lidského poznání.
Sloup knih je vyztužen železnými sokly, takže nehrozí jeho pád způsobený neopatrným kontaktem ze strany návštěvníků. Pracovnice knihovny, která dohlížela na bezpečnost návštěvníků v hale a trpělivě odpovídala na neustávající proud dotazů z jejich strany, uvedla pro naši redakci, že poslední autorská kontrola stavu a stability objektu proběhla loni v létě.