foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Revitalizovaná část Václavského náměstí
REPORTÁŽ: Před nedávnem se uskutečnila oficiální kolaudace revitalizace dolní části Václavského náměstí. Neproběhlo to bez problému, ale stalo se tak bez oslav a radosti. Ve čtvrtek bylo vše napraveno a dlažbu nejznámějšího českého náměstí zkropila svěcená voda i šampaňské.
„Dobrý den, vítám vás na Václavském náměstí...“, zazněla první slova při slavnostní kolaudaci, jenže všechna další zanikla v hluku řezačky na kámen. „Je vidět, že se tu stále pracuje...,“ snažil se ještě vtipkovat člen výboru Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek, jenže skoro nikdo ho neslyšel. Nakonec musela zjednat u dělníků pořádek bývalá primátorka Adriana Krnáčová (tehdy za ANO), která tak dokázala, že i po téměř pěti letech od vypršení primátorského mandátu mají její slova v centru Prahy váhu.
„216 měsíců trvalo, než se od původního návrhu revitalizace dokráčelo ke kolaudaci,“ připomněl neuvěřitelně dlouhou dobu Adámek s tím, že Václavské náměstí je velmi problematickým místem metropole dodnes. Různí se pohledy na to, jak by měla jeho budoucí podoba vypadat, zda by se tam měly vrátit tramvaje, zda je správné vytěsnit z něj dopravu a jak hodně by mělo být klidovou zónou. Václavské náměstí nenechává nikoho v klidu.
Kašna bez vody
Extrémně dlouhá doba skoro osmnácti let, která vedla k revitalizaci Můstku však nedopadla ve všem úplně nejlépe. „Typickým příkladem je fontána v této části – je nefunkční,“ připomíná další člen sdružení Štěpán Hájek a pokračuje: „Zjistili jsme, že zhotovitel nepředpokládal, že bude někdy sloužit svému účelu,“ připomíná paradoxy stavby, která byla zprovozněna v roce 2022. Podle jeho slov vodní stavba ukrývá spoustu čerpadel a počítačů. Nefunkční je kvůli prasklým kamenům fontány. Sdružení Nového Města pražského nyní tlačí na její urychlenou opravu, protože vodní prvky oživují střed města, zvlhčují vyprahlé ulice a dělají prostředí v rozpáleném centru přitažlivějším.
Uprostřed fotografie je kašna, která je bez vody. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Během osmnácti let, kdy se zdlouhavě rodila revitalizace dolní části náměstí se ve vedení pražského magistrátu, ale i první městské části vystřídalo celkem devět lidí na primátorském a starostenském postu.
„Dlouho jsme mysleli, že se nové podoby náměstí dočkají až naši vnuci, ale nakonec jsme to zvládli ještě za našich životů. To všechno dává jasný signál o tom, že spolky a sdružení, které tlačí na státní správu i samosprávu prostě mají smysl,“ řekl pro PrahaIN.cz Jan Adámek.
Odkaz císaře ať žije stále dál!
Karel Doubek, další člen Výboru Sdružení Nového Města pražského a ředitel hotelu Adria připomněl na slavnosti postavu císaře Karla IV. „Je pravda, že nemusel podstupovat pravidelné předvolební boje o přízeň voličů, byl to prostě král. Měl ale ten obrovský dar předvídavosti a politické jasnozřivosti. Dokázal spojit v tomto prostoru tehdejšího Koňského trhu jednotlivé i velmi znepřátelené osoby a nabídnout jim pozemky k užívání. Tím je zavázal k vzájemné spolupráci a péči o společné prostředí,“ připomněl Karel Doubek a podtrhl přesah této události do současnosti: „Měli bychom se z toho dnes poučit. Nemělo by být rozhodující, za jaký tým kopeme, ale to, že kopeme společně za dobrou věc.“
Slavnostního křtu revitalizované části Václavského náměstí se ujal františkán z chrámu Panny Marie Sněžné farář Filip. „Potřebujeme všichni v tomto bláznivém světě trochu boží moudrosti, odvahy a statečnosti. A když se podaří něco tak krásného a správného, jak se podařilo tady, tak se můžeme všichni společně z toho radovat,“ zahájil farář Filip slavnostní promluvu. Tu ukončila malá modlitba a pokropení dlažby Václavského náměstí svěcenou vodou. V tu chvíli zatleskali situaci i procházející houf japonských turistů.
Na Václaváku se kradlo a ve velkém
„My jsme se tu dopouštěli krádeže,“ šokoval svým přiznáním všechny přítomné Jan Adámek a pokračoval: „Kradli jsme tu ve velkém. Šlo o původní dlažební kostky, které tu před třemi lety rozebíraly radlice bagrů. Dnes jsme je vám úhledně zabalili do malých dárkových sáčků a berte je jako poděkování za to, co se všechno podařilo. A také je berte jako závazek, abychom si k té jedné kostce mohli za pár let přidat druhou z vrchní části náměstí,“ uzavřel Adámek.
Farář Filip z chrámu Panny Marie Sněžné žehná Václavskému náměstí. Vlevo od něj je Karel Doubek. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Celkově rekonstrukce dolní části Václavského náměstí stála 430 milionů korun a byla oficiálně stavebně dokončena na podzim minulého roku. Následně probíhaly poslední úpravy a před zhruba čtrnácti dny se uskutečnila oficiální úřední kolaudace.
Všímavý návštěvník Václavského náměstí si jistě všimne řady zajímavých věcí. Například odkazů na historii v podobě dlažby. V době, kdy bylo náměstí totiž vyměřováno, používal se systém provazců, který vymezoval velikost parcel. Stavebníci se tento systém snažili obnovit a odkázaly na něj v dlažbě. Zároveň byly na náměstí vysazeny čtyři desítky nových stromů.
Psali jsme
Klobásy na Václavském náměstí. Dříve neodmyslitelné spojení, které fungovalo již od první republiky. Dnes minulost. Některým lidem tento street…
Pohled na revitalizovanou část Václavského náměstí však vyvolává otázky, které se týkají ještě více exponované horní části náměstí. A proto jsme se s nimi obrátili na přítomnou starostku první městské části Terezii Radoměřskou (TOP 09).
Už dlouho jsme neslyšeli žádné nové zprávy ohledně připravované rekonstrukce vrchní části. Kde se to zadrhlo?
Řeší se technické problémy s nosností desky, která překrývá stanici metra Muzeum. Odborníci mají obavy o její nosnost a zda připravovaná rekonstrukce a stavební ruch v této oblasti tuto desku nepoškodí.
Bude revitalizace tohoto místa končit u Národního muzea?
Z toho mám radost, že ty myšlenky spojuje koncepčnost a už se mluví o faktickém propojení horní části Václavského náměstí s Vinohradskou třídou a také propojení přes ulici Opletalovu a Washinghtonovu s prostorem před Hlavním nádražím.
Jaká je vaše osobní představa budoucí podoby Václavského náměstí?
Předesílám, že nejsem ani architekt ani urbanista, ale vím, že Václavské náměstí musí zůstat středobodem života tohoto národa.
Jak dlouho bude trvat rekonstrukce prostoru u Václava? Bude to zase trvat osmnáct let?
(usměje se) Optimistické předpoklady jsou, že během čtyř pěti let by mohlo být hotovo. Nicméně takto zásadní stavby se v čase vyvíjejí a pokud to budou změny k lepšímu a ku prospěchu původního návrhu, tak věřím, že nikdo nebude proti, když se rekonstrukce o malinko opozdí.
Nyní čeká rekonstrukci vrchní část Václavského náměstí. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Zásadní a důležité události spojené s Václavským náměstím:
1348 – Karel IV. zakládá Koňský trh (dnešní Václavské náměstí)
5. ledna 1887 – vůbec historicky první sjezd na lyžích v českých zemích (Josef Rössler - Ořovský sjíždí na lyžích zaslaných z Norska na čerstvě napadaném sněhu od Muzea až na Můstek)
28. října 1918 – spisovatel Alois Jirásek slavnostně vyhlašuje vznik Československého státu a rozpad Rakousko-Uherské monarchie
1930 – na křižovatce Václavského náměstí s ulicemi Jindřišská a Vodičkova je postaven první československý semafor
30. léta 20. století – název Václavské náměstí ustupuje do pozadí, lidé mu říkají Trafáč, podle podobnosti s londýnským Trafalgar Square. Na náměstí je 30 kin a několik stromořadí, zajíci v noci sbíhají v Vinohrad a okusují kmínky stromů
21. srpna 1968 – sovětské okupační tanky ostřelují budovu Národního muzea, vojáci si stavbu spletli s budovou Československého rozhlasu
16. ledna 1969 – v horní části náměstí se upálil na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy Jan Palach
13. prosince 1980 – na náměstí je ukončen provoz tramvají, od té doby tramvaje kříží jen v přejezdu mezi ulicemi Jindřišká a Vodičkova
listopad 1989 - masové demonstrace obyvatelstva přispěly k pádu režimu