Nová kašna na Betlémském náměstí naváže na odkaz zaniklé Lví fontány
foto: MČ Praha 1/Vizualizace kašny na Betlémském náměstí
Novou vodní ozdobu navrhl v rámci revitalizace Betlémského náměstí architekt Martin Sedlák. Inspiroval se u někdejší kašny na Pražském hradě. Praha 1 o tom informovala v tiskové zprávě.
Na náměstí po částečné rekonstrukci zaujmou dva nové typy povrchů, dva vysoké okrasné stromy a osm laviček. Nový vodní prvek by měl být umístěn asi čtyři metry od čelní fasády Betlémské kaple.
Prvky typické pro zaniklou kašnu na Pražském hradě
Kašna bude mít mělkou železobetonovou základnu na zhutněném podloží. Vystupovat by měla 10 centimetrů nad povrch a tvořit tak sokl pro vodu. Samotný vodní prvek bude vyroben ze sesazených pískovcových prvků. Dva propojené bazénky budou napájet dvě kovové protisměrné trysky mezi trojicí pylonů vycházejících ze dna bazénků.
„Architekt Sedlák zvolil velmi citlivý přístup, který důsledně diskutoval s památkáři. Navázal na tvůrčí odkaz Jaroslav Fragnera zhmotněný i v aktuální podobě Betlémské kaple a vodní prvek navrhl v citlivé variantě pro prostor náměstí. Navíc s využitím prvků, které byly typické pro bohužel již zaniklou kašnu na Pražském hradě,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.
Lví fontánu zničilo nákladní auto
Zaniklá kašna stála na druhém hradním nádvoří od roku 1967. Říkalo se jí Lví fontána. Vytvořena byla z tiské žuly a na vrcholu nesla plastiku lva z prachatického dioritu. Voda tryskala z kovového chrliče mezi dvěma pilíři do vany pod ním. V této podobě existovala až do roku 1986, dokud nebyla poškozena.
Údajně do ní nacouvalo menší nákladní auto, které lva rozbilo. Na místě tak zůstala dlouhou dobu jen spodní část a vana. Dnes už není na místě stopa ani po ní. Opravená plastika lva nyní na čtyřmetrovém pylonu zdobí severní vstup do Pražského hradu u takzvané Pacassiho brány.
Psali jsme
Pražští radní v pondělí odsouhlasili plán na výstavbu nového objektu tělocvičné haly Gymnázia Na Zatlance v Praze 5. Financování bude hrazeno…
Tagy
Speciály