foto: Koupaliště Stírka/Na koupalištích si sáhnete hlouběji do kapsy.
Venkovní teplota se zvyšuje a stále více lidí začíná trávit svůj volný čas u vody. Návštěvníci koupališť si však budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Také zde totiž zasáhla nemilosrdná vlna zdražování. Redakce PrahaIN.cz zjišťovala, o kolik korun musela navýšit ceny pražská koupaliště. Zároveň oslovila několik respondentů s otázkou, kam se v létě nejčastěji chodí koupat?
„Kvůli vyšším nákladům na provoz jsme zdražovat museli, a to zhruba o 10 až 15 procent. Všechno je dnes zkrátka dražší,“ řekl pro PrahaIN.cz provozovatel koupaliště Divoká Šárka. Zde zaplatí dospělý návštěvník 150 korun, děti od 5 do 15 let 60 korun, studenti do 26 let, senioři od 65 let a ZTP potom 120 korun. Za celosezónní permanentku musíte do peněženky sáhnout pro 3 tisíce korun.
Ceny za vstupenku narostly také pražském Koupališti Petynka. „Ano, zdražovat jsme museli. V zásadě kvůli inflaci, ale také z jiných důvodů. Konkrétně o 15 až 20 procent v závislosti na typu vstupného,“ nechal se slyšet tamní provozní manažer Petr Šimánek.
Celodenní vstupné zde vyjde na 180 korun, rodinné vstupné (1 dospělý + 1 dítě) stojí 250 korun, rodinné vstupné (2 dospělí + 1 dítě) potom 330 korun.
Vyšší náklady rovná se dražší koupání
„Vstupné je letos dražší. Museli jsme zohlednit vyšší výdaje na provoz,“ sdělila naší redakci zaměstnankyně Areálu Pražačka. Základní celodenní vstupenku pořídíte za 180 korun. Od 10 do 15 hodin za 140 korun, vstupné po 16. hodině stojí taktéž 140 korun, hodinový pobyt na koupališti je za 100 korun, dvouhodinový potom za 120 korun. Rodinná vstupenka (1+1) vychází na 280 korun, dva dospělí a jedno dítě zaplatí 400 korun.
Psali jsme
Majetková komise Rady hlavního města Prahy (RHMP) schválila na svém jednání společný postup metropole a deváté městské části, při získání…
Současný trend potvrzuje také provozovatelka Koupaliště Stírka. „Ano, mohu říct, že jsme byli nuceni zvednout cenu vstupného, a to vzhledem k rostoucím nákladům energií. Průměrně je to o 10 až 20 korun za vstupenku. Zanechali jsme však kompromisní vstupné na permanentky, kdy při jejím zakoupení návštěvníkům zůstává cena z loňských let.“
Dospělí na Stírce zaplatí 180 korun. Děti do 160 cm a ZTP 120 korun. Studenti do 26 let a senioři od 65 let 130 korun a rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 160 cm) vyjde na 450 korun.
Kde se koupe lid?
Naši redakci také zajímalo, zda lidé při letním osvěžení volí koupaliště, nebo například jinou alternativu, kterou může být rybník v přírodě.
„Zatím jsem nebyla ani na koupališti, ani na rybníku. Naštěstí máme na zahradě bazén, takže se koupu tam. Jinak s koupalištěm nemám žádný problém, když má však člověk bazén doma, tak je už pak trochu lenivější,“ tvrdí maminka na rodičovské dovolené Martina Bartko.
Také pražská podnikatelka Jana Stránská preferuje vlastní bazén. „Nejčastěji se osvěžuji v našem bazénu. Na koupaliště moc nechodím.“
„Já jsem nejraději v bazénu u rodičů. Na koupališti je moc lidí, což nemusím,“ říká fotografka Romana Gritzerová.
Výjimku představuje pražská výtvarnice Monika Sekavová. „Vždy se snažím jet v létě k moři. Pokud jsem ale v České republice, tak chodím spíše na koupaliště, protože nemám auto a přírodní koupání je pro mě hůř dostupné.“
Provozní čerpacích stanic Lenka Dvořáková má rozhodování jednoduché. „Jsem nemocná a nesmím na sluníčko, proto raději jezdím na motorce.“
Psali jsme
Pražský magistrát vytvořil nový manuál pro pořádání akcí ve veřejném prostoru a současně také tzv. kulturní kompas. Občané, kteří plánují…