foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 1
Praha 1 představila novou vizuální identitu a logo, které mají sjednotit a modernizovat komunikaci městské části. Nový vizuální systém vychází z historického znaku, zároveň je ale upraven tak, aby odpovídal současným komunikačním potřebám. Objevovat se bude na úředních dokumentech i na sociálních sítích. Právě tady lidé o novém návrhu diskutují. Jak o samotné podobě, tak o ceně.
„Potřebovali jsme vizuální identitu, která bude důstojná pro historické centrum Prahy, ale zároveň bude fungovat v každodenní komunikaci úřadu. Nový systém navazuje na tradici, ale přináší srozumitelnost a jednotnost,“ uvedla v tiskové zprávě starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).
Základem nové identity je logo, které tvoří upravený znak městské části, ze znaku zůstala zachována zeď s bránou, dvě věže a obrněná paže držící meč. Na logo navazuje systém ilustrací s motivem rytíře jako symbolu městské části.
Novinka vyvolala po zveřejnění na sociálních sítích diskusi. Část veřejnosti změnu vítá jako modernizaci, jiným však vadí jednoduchost návrhu i cena zakázky, která činila 600 tisíc korun bez DPH. Objevují se také názory, že by městské části měly mít jednotnou vizuální identitu v rámci celé Prahy. Další debaty se vedou i na jednotlivých profilech politiků z Prahy 1.

Nová identita Prahy 1. Foto: Praha 1
Vyjádřil se například místostarosta Prahy 1 David Bodeček (BEZPP). „Výslednou podobu nové identity vnímám ve dvou rovinách. Tou první je samotný vizuální systém - grafický manuál, práce s písmem, šablony dokumentů, sjednocení formální i neformální komunikace. Tato část se mi líbí a považuji ji za jednoznačný krok správným směrem. Působí moderně, čistě, systematicky a profesionálně. Pokud bude důsledně dodržována, může výrazně přispět k větší přehlednosti a kultivovanosti vystupování městské části navenek. Právě důslednost ale považuji za klíčovou. Jednotná vizuální identita má smysl pouze tehdy, pokud je skutečně jednotná. Pokud nebude existovat jasná odpovědnost a kontrola jejího dodržování, hrozí, že se vrátíme k praxi, kdy si jednotlivé odbory, příspěvkové organizace či jednotlivci vytvářejí vlastní grafické mutace, upravené šablony nebo svébytný vizuální jazyk. To by byla promarněná příležitost. Pozitivní signály ale zaznamenávám například ze strany našich škol a školních jídelen, které novou identitu vnímají jako inspirativní a těší se, že s ní budou moci kreativně pracovat v rámci jednoho systému,“ uvedl David Bodeček pro PrahaIN.cz.
Druhou rovinou je ale podle jeho slov samotné logo městské části, kde je osobně zdrženlivější. „Otevřeně přiznávám, že se s jeho podobou vnitřně neztotožňuji a výsledku zatím plně nerozumím. Neříkám to z pozice estetiky nebo osobního „líbí–nelíbí se“, ale z velmi praktického pohledu. Logo pro mě není akademická disciplína, ale nástroj. Nástroj každodenní komunikace ve veřejném prostoru. V Praze 1 se logo objevuje na dresech sportovních týmů, na pódiích kulturních a komunitních akcí vedle dalších partnerů a sponzorů, na plakátech, drobném mobiliáři ve veřejném prostoru, informačních prvcích, propagačních materiálech radnice nebo ve spojení s logy škol a dalších institucí. O to víc podle mě musí být rychle rozpoznatelné, zapamatovatelné, čitelné v malém i velkém měřítku, funkční v barvě i v černobílé variantě a srozumitelné při letmém vizuálním kontaktu. Ideálně natolik jednoduché, aby si ho běžný člověk dokázal alespoň schematicky načrtnout,“ uvedl pro PrahaIN.cz Bodeček.
Cílem bylo propojit tradici s inovacemi
Podle mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové však městská část dosud postrádala jednotný vizuální systém, který by odpovídal současným komunikačním potřebám. „Cílem změny je také propojit tradici s inovací a dát městské části moderní a zároveň autentickou tvář. Městská část proto přistoupila k profesionálně vedené soutěži ve spolupráci s organizací Czechdesign s cílem vytvořit moderní, funkční a dlouhodobě využitelnou vizuální identitu,“ uvedla pro PrahaIN.cz.
Vizuální identita byla podle jejích slov vybrána na základě odborného posouzení jako profesionální a dlouhodobě udržitelné řešení, které odpovídá současným požadavkům na komunikaci městské části.
Doplnila, že nový systém má sjednotit komunikaci nejen samotného úřadu, ale i více než dvaceti příspěvkových organizací. „Hodnotila se především kvalita grafického zpracování a využitelnost návrhu v každodenní praxi. Vítězný návrh od designéra Lukáše Kijonky je koncepčně silný, s jasně definovaným systémem, který je zároveň variabilní a otevřený dalšímu rozvoji. Systém je jednoznačný, srozumitelný a zároveň dostatečně flexibilní, aby mohl reagovat na budoucí vývoj komunikačních potřeb,“ dodala.
Současně připustila, že každá změna podobného rozsahu nese i rizika. „Nelze se zavděčit úplně všem, důležité však je, že MČ Praha 1, a díky tomu i její související subjekty, získávají moderní vizuální systém, který sjednotí jejich prezentaci a odpovídá současným komunikačním požadavkům,“ uvedla.
Cena za zakázku byla 600 tisíc korun bez DPH, což je podle některých diskutujících na sociálních sítích příliš.
I k té se tisková mluvčí vyjádřila. „Hodnota zakázky je složena nejen z odměny za zpracování díla, ale také z odměny za poskytnutí licence k jeho užití a za poskytnutí spolupráce na implementaci vizuální identity v řádu desítek hodin. Obecně se nejedná o odměnu jen za logo, ale za zpracování komplexního grafického manuálu zahrnující práci nejen na grafických výstupech, webových stránkách či jeho příspěvkových organizací. Jedná se o cenu obvyklou pro tento typ zakázky,“ okomentovala cenu tisková mluvčí Jedničky.
Nová identita je podle Ondřeje Kafky kvalitní
Pozitivně se o projektu vyjádřili i někteří odborníci. Grafik Ondřej Kafka ocenil zejména práci s historickým znakem a typografií. „Zdařilá stylizace historického heraldického znaku a elegantní typografie může dobře fungovat,“ míní.
„Trochu se mi jen nezdají důstojné ty „komiksové“ ilustrace s rytířem, které působí jako ze Čtyřlístku, ale to není podstatné,“ popsal Kafka redakci.
Zároveň však upozornil na širší problém, což je ztříštěnost vizuálních identit jednotlivých městských částí. Podle něj by dávalo větší smysl sjednotit vizuální komunikaci celé Prahy pod jednu zastřešující identitu, aby se předešlo chaosu v komunikaci vůči občanům i návštěvníkům města.
„Působí to chaoticky nejen na občany města, ale třeba i na turisty. Takže za mě je toto kvalitní, ale zbytečný mezikrok, než se i v Praze najde odvaha identitu města řešit jednotně a komplexně,“ uzavřel Kafka pro PrahaIN.cz.