foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Sanitka, ilustrační foto
Do další fáze postoupila stavba nového sídla Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) po rozhodnutí poroty a pražských radních. Ti totiž vybrali šest postupujících do druhého kola architektonické soutěže o budoucí vzhled sídla na Proseku.
Odborná porota rozhodla o postupujících již v pátek 24. a sobotu 25. března, její rozhodnutí nyní podpořilo také vedení hlavního města. Informuje o tom tisková zpráva magistrátu. Z původních 19 přihlášených se do druhého kola dostalo 6 projektů. Autoři zůstanou až do ukončení soutěže v anonymitě.
„Vybudování moderního operačního střediska zdravotnické záchranné služby je jednou z našich priorit. Nezbytnost zkvalitnění podmínek a podpory pracovníků IZS vnímám nejen jako primátor, ale v tomto případě i jako lékař. Děkuji všem radním i expertům za akčnost, se kterou k tomuto projektu přistupují. Věřím, že to bude nejen ku prospěchu pracovníků operačního střediska a záchranné služby, ale především všem Pražanům, kteří v kritických okamžicích jejich pomoc potřebují,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Šest finalistů musí své návrhy dopracovat
Na základě rozhodnutí odborné poroty vyzvala rada hlavního města šest finalistů k dopracování jejich návrhů. Předkládat je mohou do 28. července. Z nich potom vzejde vítěz soutěže, který bude muset ještě vypracovat projektovou dokumentaci k samotné stavbě.
Mezinárodní soutěž o nové sídlo záchranné služby vyhlásilo hlavní město už v září loňského roku. Stavba by pak měla být hotova v roce 2030. Do té doby sídlí záchranáři v Korunní ulici, kde budovu sdílí s Městskou policií.
O stavbě se debatuje již několik let
Stavbu samostatného sídla město plánuje delší dobu, v minulosti se objevilo několik návrhů řešení. Minulé vedení magistrátu chtělo sídlo záchranářů umístit do již delší dobu rozestavěné budovy na Palmovce, kde měla původně být radnice Prahy 8. Z toho však kvůli komplikacím s dostavbou sešlo. Předtím magistrát zvažoval pozemky v Troji, proti však byla tamní radnice.
Novostavba nakonec vyroste vedle Polikliniky Prosek. Obsáhnout by měla dispečink určený pro příjem tísňových hovorů, vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí i zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.
Psali jsme
Hasiči před polednem zasahovali na Smíchovském nádraží v Praze. Kvůli kouři z vagonu evakuovali 300 cestujících. Informovali o tom…
Všechna pracoviště pod jednou střechou
„V dnešní době jsou jednotlivá pracoviště záchranné služby rozmístěna na několika místech po Praze a v novém sídle je dostaneme pod jednu střechu. Pro naše fungování to bude výrazně praktičtější a efektivnější. Nové prostory nám umožní vybudovat nejen zdravotnické operační středisko na špičkové úrovni, ale také například vzdělávací a výcvikové středisko pro další profesní rozvoj našich zdravotníků. Těšíme se, že nejstarší zdravotnická záchranná služba v Evropě bude mít po 165 letech od svého založení vlastní sídlo,“ informoval Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.
Praha jako významný zadavatel otevřených soutěží
Jde o další projekt, ve kterém hlavní město využívá otevřených architektonických soutěží. Dříve z nich vzešla například podoba Dvoreckého mostu, lávky přes Štvanici, veřejné prostory Pražské tržnice nebo Pražská filharmonie.
„Praha tímto na sebe bere odpovědnost nejen významného zadavatele otevřených soutěží, ale udává směr v České republice, koneckonců předčí i řadu měst v Evropě, která projekty soutěží na základě užších soutěží nebo na základě nejnižší ceny na projekční práce,“ oceňuje soutěže jejich administrátor Igor Kovačević z CCEA MOBA.
Zdravotnická záchranná služba funguje v Praze od 8. prosince 1857, kdy se o její provoz zasloužila skupina dobrovolníků. Její první oficiální sídlo vzniklo v 50. letech 20. století v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích. Na konci 20. století se přestěhovalo do Korunní na Vinohradech. Nyní je už ale i tato budova nevyhovující.