Nový krytý ledový stadion bude sloužit sportovcům i veřejnosti

30. 11. 202311:11
Nový krytý ledový stadion bude sloužit sportovcům i veřejnosti
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Hokejová branka

Na pomezí Jinonic a Nových Butovic vyrostl nový ledový stadion SPM Aréna. Po uzavření areálu na Nikolajce bude sloužit jako zázemí sportovním klubům a nabídne i veřejné bruslení. Za jeho vznikem stojí soukromý investor, Praha 5 a pražský Magistrát.

O novém krytém ledovém stadionu informuje web Prahy 5. Vznikl na základě memoranda mezi pátou městskou částí, investorem Slavomírem Pavlíčkem, hokejovým klubem HC Smíchov 1913 a Krasobruslařským klubem Stadion Praha.

„Projekt dočasného kluziště jsem od začátku chtěla dotáhnout do šťastného konce. Je to fantastické, že se to do roka a do dne opravdu podařilo. Děkuji panu Pavlíčkovi, že se rozhodl vložit své peníze do výstavby haly, kterou by si městská část těžko mohla sama dovolit. Malí hokejisté se mohou konečně vrátit zpět na domovskou Pětku, veřejnost si může užívat bruslení na hladkém ledě a naše školy a školky mohou dětem dopřát skvělý zimní zážitek,“ ocenila místostarostka Prahy 5 Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Dočasná, ale plně funkční ledová plocha

Jde sice o dočasnou stavbu, je ale plně funkční. Kromě napojení na všechny sítě disponuje sociálním zařízením i moderním zázemím pro uložení výstroje či rozcvičení hráčů. Nechybí ani mobilní sklad a administrativní zázemí.

„Cílem bylo pomoci klubu po uzavření Nikolajky a rádi bychom hokejové zázemí podporovali i nadále. Rád bych, aby když se na Praze 5 rozhodne nějaké dítě, že by rádo hrálo hokej, tak aby mělo odpovídající prostor a podmínky. Výhradní investice stála řádově k 80 milionům korun, velká část z toho padla na terénní úpravy,“ dodal Slavomír Pavlíček.

Nechybí parkoviště ani moderní technologie chlazení

Ledovou plochu chladí mobilní chladící jednotka s novými technologiemi. Díky tomu je možné energetickou náročnost údržby případně upravovat. Samozřejmostí je také pravidelná údržba plochy o velikosti 26 na 58 metrů rolbou. K areálu dále náleží parkoviště pro 40 aut.

„Nebýt investora a podpory Prahy 5 spolu s Magistrátem hlavního města Prahy, tak hala nestojí. Ale moc si vážím i toho, že to nevzdali rodiče a že o halu bojovali i hráči a děti, které se v klubu naučily bruslit. Všem, kteří se v důležitou chvíli postavili za klub, ještě jednou děkuji. V některých fázích to bylo pro naši budoucnost rozhodující,“ uzavřel předseda a šéftrenér HC Smíchov 1913 Michal Gandalovič.

Plocha pro kluby, školy i veřejnost

Kromě již zmíněných klubů najdou na kluzišti prostor také místní základní a mateřské školy. Ty budou mít možnost si plochu v době vyučování pronajmout za symbolickou částku. K dispozici pro ně bude také možnost dokoupení asistence profesionálního trenéra. Výhledově se navíc počítá s výstavbou trvalého stadionu.

Veřejnost může plochu využít v rámci veřejného bruslení, které probíhá až do konce dubna každou sobotu a neděli, jak informuje web sportoviště. V sobotu je plocha volně k dispozici od 12:15 do 14:15 a v neděli od 13:15 do 15:15 hodin. Dospělý bruslař zaplatí 150 korun, dítě do 15 let může bruslit za rovnou stokorunu. Každý si však musí přinést vlastní vybavení, půjčovna totiž ještě není k dispozici.

Nikolajku uzavřel špatný technický stav

O konci populárního zimního stadionu Nikolajka informovala pátá městská část v tiskové zprávě již vloni v srpnu. I přes snahy městské části se jeho majitel, firma NIKO Praha, rozhodl od září 2022 znovu neotevřít. Jako důvody uvedl havarijní stav strojovny, vysoké ceny energií i pandemii.

„Se současným majitelem stadionu jsme se mnohokrát snažili domluvit na kompromisu, řeč s ním ale není. Bez ohledu na jeho plány, zub času se do stadionu zakousl nevratně. Investovat do dalšího provozu výrazně zastaralého stadionu nemá ekonomicky smysl. Než se teď s majitelem roky přetahovat, raději volíme svou cestu,“ informovala tehdejší starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Memorandum zajistilo finance i provozovatele

Rada Prahy 5 v reakci na plánované uzavření stadionu sepsala Memorandum, které bylo základem pro nově otevřené krátkodobé řešení. Investor se v něm zavázal, že bude nový stadion nejen financovat, ale i dlouhodobě provozovat a nabízet oběma sportovním klubům.

Po uzavření a stržení dalšího legendárního zimního stadionu na pražské Štvanici zůstala Nikolajka jednou z mála ploch, kde bylo Pražanům veřejné bruslení k dispozici, zároveň je od té doby nejstarším zimním stadionem v Praze.

Další jsou dnes například na pomezí Braníka a Lhotky, na Výstavišti Praha, v Letňanech, ve Vršovicích a Strašnicích, na Veleslavíně či ve Stodůlkách. V zimním období pak mohou bruslaři využít jedné z mnoha venkovních sezónních ploch, které se pravidelně objevují v pražských parcích nebo před nákupními středisky.