Nový způsob sečení zeleni v Horních Měcholupech svědčí

22. 09. 202308:56
Nový způsob sečení zeleni v Horních Měcholupech svědčí
foto: Redakce PrahaIN.cz/Zeleň, ilustrační obrázek

Už v roce 2021 začala radnice v Horních Měcholupech měnit přístup k péči o travní porosty. Neseče se všude ve stejnou dobu, věnuje ale pozornost stavu kvetení. Z původních několika pozemků už tento nový způsob rozšířila na větší množství zatravněných ploch, kterým to očividně svědčí.

Základem změny systému sečení je dle informací z webu to, že porost není posekán všude ve stejnou dobu. Místo toho je důraz kladen na stav kvetení přítomných bylin. V případě minimálního zastoupení klasů obtížného plevele ječmene myšího se části ploch při sečení vynechávají.

Zbytek je pak posekán až po odkvětu bylin, kdy se už rozšiřují semena. Druhým případem je ten, kdy jsou byliny překryty vysokou trávou. Stav posečených a neposečených ploch se mění průběžně, což navíc umožňuje rychlejší návrat do přirozenějšího stavu.

Náročnější systém přináší ovoce

Systém je sice náročnější na organizaci seče, ale už po dvou letech nese první výsledky. Porosty díky tomu zadržují více vody a také snižují teploty v horkých dnech, protože vyšší porosty se výrazně méně zahřívají. Právě tím ochlazují své okolí.

Zvětšilo se mimo jiné množství kvetoucích druhů bylin a mnohem častěji se nyní v trávnících vyskytují takové druhy, které byly dříve vzácné nebo v místech nerostly vůbec. Podařilo se také výrazně omezit výskyt ječmene myšího.

Trávníky jsou domovem hmyzu

Pozorovatelný je už i nárůst počtu zástupců hmyzu. Při průzkumu se ukázalo, že nad neposečenými plochami vedle areálu základní školy na Veronském náměstí, se vyskytuje více než 5 druhů motýlů. Asi desetiminutové pozorování zachytilo desítky modrásků, bělásků, babočku paví oko a hnědásky. Ještě v loňském roce tu bylo přitom motýlů jen pomálu. Znásobil se také výskyt čmeláků, včel a lučních koníků.

I přes změnu přístupu k péči budou travní porosty na pozemcích Prahy 15 letos posečeny 3 až 6 krát. Radnice věří, že tento přístup, který navrací druhy rostlin i živočichů do městské zeleně, je správný.

Péče o zeleň se mění v celém městě

Přístup k péči o zeleň ve městě postupně mění také další městské části. Na Praze 6 byla dle informací z webu dřívějším standardem základní frekvence sekání dvanáctkrát ročně s povinným kritériem výšky sečení. V dnešní době se od těchto praktik upustilo. A to zejména ve snaze předcházet spáleným plochám s uschlou trávou.

Při extrémně vysokých teplotách se nekosí. Tráva navíc nesmí být nikdy kratší než 8 centimetrů. Frekvence sečení se liší také podle oblasti, tedy zda jde o zastavěnou městskou oblast, pobytový trávník nebo přírodní plochu. Poslední jmenované se sečou nejméně, asi třikrát za rok. Naopak nejvíce péče potřebuje speciální kategorie dětských hřišť, kde se seče a uklízí i třikrát týdně.

Nejvíce květnatých luk má na svém ú zemí městské část Praha 4. První květnatá louka se tu objevila už v roce 2020. Vyseta byla do středového pásu ulice Novodvorská, a to od OC Plaza až po ulici Vavřenova. V následujícím roce přibylo dle informací z tiskové zprávy pět lokalit, loni čtyři a letos dalších pět.