NSS definitivně potvrdil pokutu 110.000 korun od ÚOHS pro Prahu za dělení zakázek

28. 05. 202417:10
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Nová radnice, sídlo MHMP

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 110.000 korun, kterou v roce 2022 vyměřil pražskému magistrátu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem bylo dělení zakázek na studii a projekt na opravu haly 24 v Pražské tržnici v Holešovicích a na práce na portále Praha.eu.

antimonopolního úřadu rozdělilo hlavní město smlouvy na architektonickou studii a projektovou dokumentaci rekonstrukce haly číslo 24 v Pražské tržnici do dvou zakázek. První z nich, na architektonickou studii, měla hodnotu 488.000 korun a Praha ji zadala v srpnu 2020 architektce. Druhou zakázku za 1.855.000 korun na projektovou dokumentaci, která ze studie vycházela, zadala Praha v květnu 2021 projektantovi.

Podobně postupovalo hlavní město v případě vývoje a implementace nového portálu Praha.eu, kdy uzavřelo postupně pět smluv se třemi různými dodavateli. Hodnota těchto smluv celkem přesáhla dva miliony korun.

V obou případech magistrát uzavřel smlouvy bez zadávacího řízení. „Odůvodnění rozhodnutí antimonopolního úřadu je založeno na tom, že ve všech stíhaných případech se jednalo o funkční celky, jejichž hodnoty plnění měl zadavatel sečíst a zadat zakázky v režimu odpovídajícím součtu hodnot příslušných funkčně propojených plnění,” uvedl dříve úřad.

Pražský magistrát podal proti rozhodnutí rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi, který ale jeho argumenty nevyslyšel a rozhodnutí prvního stupně potvrdil. Praha se bránila podáním správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně, soud ji ale loni v září zamítl. Rozsudek napadlo hlavní město kasační stížností u NSS, ani v tomto případě ale neuspělo. Další opravné prostředky nemá k dispozici. Pokutu musela Praha zaplatit už v roce 2022 po zamítnutí rozkladu předsedou ÚOHS.

V souvislosti s rekonstrukcí haly číslo 24 v Holešovicích hlavní město od ÚOHS dostalo v roce 2022 i další pokutu, a to 200.000 korun. Důvodem bylo zadání stavebních prací ve dvou rozdělených zakázkách bez tendru. Tuto pokutu muselo zaplatit v roce 2022.