foto: Magistrát hlavního města Prahy (pro média)/Centrum perinatální duševní péče
Těhotenství a období po porodu patří bezesporu mezi ta nejkřehčí a nejnáročnější období. Kromě fyzického zdraví je však důležité pečovat i o to duševní. O to se má nyní starat nově otevřené Centrum perinatální duševní péče v Praze.
Podle údajů zveřejněných na webu Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra postihuje poporodní deprese zhruba 10 až 20 procent žen a propuká do šesti měsíců po porodu.
Poporodní depresi poté mohou dle webu Perinatal.cz ovlivnit dřívější psychické problémy, nedostatečná podpora v blízkém okolí nebo od partnera nebo například překonávání nedávných stresujících životních událostí.
„Po porodu je velmi obvyklé, že se u maminky objeví takzvané ‚baby blues‘, tedy emoční přecitlivost, obavy a úzkosti ohledně miminka. Tento stav je způsoben hormonálními změnami v těle a zpravidla do dvou týdnů od porodu odezní. Pokud však u vás po většinu času převažuje smutná nálada, ztráta radosti a zájmů či pocity viny, může se jednat o depresi,“ uvádí projekt na webu
Psali jsme
Fenylketonurie je vzácná porucha metabolismu, při které tělo pacienta nezpracovává bílkoviny, a tak nemůže jíst žádné maso, a to ani ryby,…
Unikátní centrum v Praze
„Podle zjištění projektu Perinatal Národního ústavu duševního zdraví se v Česku s příznaky duševních onemocnění ročně potýká až 40 tisíc žen v těhotenství či po porodu – a až tři čtvrtiny z nich nevyhledají odbornou pomoc. Jedním z důvodů může být i fakt, že u nás chybělo podobné zařízení, které by se na tuto oblast komplexně specializovalo. Máme velkou radost, že jako první v Česku můžeme nabídnout tuto unikátní formu podpory v rodičovství, kterou poskytují špičkoví odborníci,“ uvádí v tiskové zprávě magistrátu náměstkyně Alexandra Udženija (ODS).
Centrum perinatální duševní péče otevřelo v Poliklinice na Zeleném pruhu na Praze 4 a stalo se tak součástí nové příspěvkové organizace Zahrada pro duši, která má do dvou let vytvořit dostupnou péči duševního zdraví obyvatel hlavního města.
„Vím, jak je důležité pro těhotné ženy a maminky po porodu duševní pohoda. A to nejen pro ně, ale i pro jejich děti. Naprosto podporuji jakoukoli činnost, která jim pomůže, pokud se necítí dobře. Není to nic výjimečného a není žádná ostuda si o podporu říct,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Kromě současné nabízené péče plánuje do budoucna centrum svou nabídku rozšířit také o služby denního stacionáře pro těhotné a ženy s malými dětmi, rozšířit tým o sociální pracovníky a nabídnout pro těhotné adiktologickou poradnu.
„Naším cílem je vytvořit bezpečné místo pro rodiny, které v těhotenství nebo po porodu zažívají psychické obtíže. Centrum představuje unikátní pilíř péče o duševní zdraví v tomto choulostivém období. Je určeno ženám, které se léčí s duševními obtížemi a plánují těhotenství, těhotným a ženám po porodu, u nichž se v tomto období objeví příznaky duševních obtíží, a partnerům žen ze všech těchto skupin. Díky multioborovému přístupu můžeme nabídnout širokou škálu služeb z oblasti psychiatrie, psychoterapie, speciální program sesterské péče o těhotné a kojící ženy, péče porodní asistentky a samozřejmostí je přátelské zázemí: dětská herna, kuchyňka, společenská místnost a kojící a přebalovací místo,“ uvádí ve zprávě psychiatr a vedoucí nového centra Antonín Šebela.
Ten centrum i sebe představil také ve spotu zveřejněného na facebookových stránkách Centrum perinatální duševní péče.