foto: IPR Praha/Rohanský ostrov
Odborná porota vybrala pro proměnu 56 hektarů velkého území na Rohanském a Libeňském ostrově hned čtyři mezinárodní týmy. Své koncepty představí veřejnosti 29. září.
Takzvaný mezinárodní soutěžní dialog na budoucí podobu obou ostrovů vyhlásil letos na jaře Institut plánování a rozvoje (IPR) společně s Magistrátem hlavního města Prahy. Odborná porota v jeho rámci vybrala čtyři finalisty. Informoval o tom web Prahy 8.
Setkání vybraných týmů společně s mezinárodní konferencí je naplánováno na 29. září v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Přístupné bude i pro veřejnost. Do léta příštího roku by pak měl být znám i vítězný návrh.
Přihlásilo se 13 týmů z celého světa
Celkem se do soutěže o proměnu území od Hlávkova mostu po špičky Libeňských kos přihlásilo 13 multidisciplinárních týmů z celého světa. Odborná komise nakonec vybrala čtyři finalisty z Belgie, Nizozemí a České republiky. Týmy mají nyní za úkol paralelně navrhovat budoucí podobu území, ze které vzejde i finální vítězný projekt.
Hlavním důrazem při výběru finálové čtveřice se stal důraz na udržitelná řešení jako je biodiverzita, inkluze, inovace či kulturní a vzdělávací aspekty. Cílem je také reagovat na změnu klimatu v místě.
„Všímali jsme si jejich schopnosti navrhovat v symbióze městský urbanismus a přírodní prostředí. Hledali jsme komplexní řešení propojující složité městské infrastruktury s ekosystémy vody a jejími procesy. V neposlední řadě je pro nás důležitý akcent na lidské měřítko, zapojení stakeholderů a veřejnosti, a to i v průběhu fungování projektu,“ přiblížil kritéria výběru finalistů předseda komise Petr Kučera.
Park Maniny přispěje k protipovodňové ochraně města
Projekt Rohanského a Libeňského ostrova by se měl stát jedním z největších zelených projektů na Vltavě. Vznikne takzvaný Park Maniny. Tento povodňový park by měl odrážet městskou divočinu a zároveň dát vzniknout novému kanálu řeky a tím se stát dalším protipovodňovým prvkem na Vltavě.
Nový záplavový přírodní park vznikne podle informací na webu IPR mezi cyklostezkou a řekou. Podle plánu rozvoje území na desítky let zajistí propojení města a člověka s řekou, zvýší biodiverzitu oblasti, podpoří místní komunity a rozšíří také nabídku volnočasových aktivit. Prostor navíc naváže na rekonstrukci historického Libeňského mostu.
Mezinárodní týmy přinesou své know-how
„Jsem rád, že se nám daří oslovovat kvalitní zahraniční architektonické týmy, které přináší své know-how a jež spoluutváří novou podobu Prahy. Srdečně zvu na mezinárodní konferenci, na které veřejnost bude mít výjimečnou příležitost seznámit se s místními aktéry, kteří identitu Rohanského a Libeňského ostrova tvoří již dnes i těmi, kteří ji budou spoluutvářet v budoucnosti,“ pozval Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Mezinárodní konference bude hostit také úvodní workshop, kterého se zúčastní všechny čtyři týmy. Na celodenní akci 29. září v CAMP pak budou moci veřejnosti představit své vize a cíle. Připraveny jsou i přednášky na různá témata. Návštěvníci se dozví například zajímavosti o povodních, řekách ve městě, fauně, floře, urbanismu či udržitelnosti. Volné vstupenky jsou dostupné na portálu GoOut.
Psali jsme
Netradiční uměleckou instalací na počest Jindřišky Novákové, nejmladší zavražděné pomocnice výsadku Anthropoid, které se přezdívá Dívka s kolem,…