O víkendu má přijít první tropický den. Třicítka může padnout i v Praze

22. 05. 202614:10
3 min. čtení
O víkendu má přijít první tropický den. Třicítka může padnout i v Praze
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Centrum Prahy v létě, ilustrační foto

Předpověď slibuje teplý a slunečný víkend. V neděli se dokonce mají teploty na některých místech dostat nad tropickou hranici 30 °C. Nejtepleji bude v Čechách. Podmínky nicméně svědčí i klíšťatům, která jsou teď velmi aktivní.

Ještě v pátek na šumavské Kvildě mrzlo. Meteorologové na stanici Perla naměřili -4,4 stupně Celsia. Ani ve zbytku republiky nebyly teploty nijak vysoké, obvykle se pohybovaly mezi 11 a 6 stupni. Teď ale Česko čeká teplotní skok a víkend může být podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tropický.

„V neděli bychom se už mohli dočkat prvního tropického dne letošního roku, tedy dne, kdy teplota překoná hranici 30 °C,“ uvedl ČHMÚ ve svém příspěvku na sociální síti Facebook. Nejtepleji by mělo být podle předpovědi v Polabí a Poohří, kde mohou teploty vystoupat na 31 °C.

Horko má být v neděli i v Praze, kde by se teplota mohla dostat na 30 °C. Třicítku očekává i Plzeň, v dalších velkých městech by se měla rtuť teploměru zastavit pod tropickou hranicí. Například v Brně očekávají 29 °C, v Ostravě 27 °C.

Předpověď celkově slibuje příjemný víkend. Kromě tepla má být i slunečné počasí. „O víkendu bude jasno až polojasno. V sobotu ve východní, v neděli pak zejména v severní polovině území se během dne vytvoří kupovitá oblačnost a ojediněle se vyskytnou přeháňky, s větší pravděpodobností na horách,“ uvedl ČHMÚ.

Oteplovat se začne už během pátku. V průběhu odpoledne se mají teploty vyhoupnout na 22 až 26 °C. „Jen na severovýchodě bude chladněji s teplotami kolem 21 °C,“ doplnili meteorologové.

V sobotu se mají nejvyšší teploty pohybovat mezi 26 a 28 °C, na chladnějším severovýchodě budou maxima nižší. Teploty se zde mají dostat na 22 °C.

Klíšťata budou mít svátek

Letní teploty ale svědčí také klíšťatům. Už během pátku se jejich aktivita na většině území pohybovala na druhém nejvyšším stupni. O víkendu se mají zóny s vysokou aktivitou ještě rozšiřovat.

Meteorologové tento stav označují jako vysoké riziko. Doporučují důsledně používat repelent, nesedat si a nelehat v porostech a vyhýbat se křoví a vysokým rostlinám hlavně na okraji lesa a vodních toků.

V bezpečí nejsou ani lidé ve velkých městech. I tam jsou klíšťata jak v městských lesích, tak i v parcích, a paradoxně jsou rizikovější než ta ve volné přírodě. Jsou více promořená chorobami.

„V krajských městech platí, že lymeskou borreliózu přenáší každé třetí klíště. V lesích je situace úplně jiná, infikované je tam každé desáté klíště,“ uvedla pro server Publico Kateřina Kybicová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy