foto: Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha/Čeká ukrajinské uprchlíky ubytování v tělocvičnách?
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo do Česka zhruba 270 000 válečných utečenců. V přijímání uprchlíků je Česko na hranici kapacit. O školních tělocvičnách se jako o nouzové variantě ubytovávání zatím jen uvažuje. Je to vůbec reálné?
Školní budovy jako nouzové ubytovny pro uprchlíky? Ministerstvo školství si uvědomuje, že pokud školy své prostory poskytnou běžencům, zásadně to ovlivní jejich provoz. V první řadě je nutné oddělit uprchlíky, respektive prostory, kde se budou tito lidé pohybovat. „Zajistit je nutné intenzivní úklid ve zvýšené frekvenci, stanovit preventivní hygienická opatření i pravidla postupu při výskytu infekčních onemocnění,“ informovalo ministerstvo.
A co každodenní provoz v učebnách, ve sborovnách a ve školních jídelnách? Kde se budou pohybovat žáci a kde učitelé? Údajně musí být na první pohled jasné, které toalety, sprchy nebo jídelny jsou určeny žákům a učitelům a které výhradně pro „ubytované“ uprchlíky.
Je možné, že školy tak nepřijdou jen o tělocvičny. Dá se předpokládat, že nebudou moci využívat ani další prostory pro výuku svých žáků.
„V takovém případě bude zřejmě nutné přistoupit k dočasné úpravě rozvrhu, případně jeho zkrácení,“ citovala úřad ČTK. Tato vize se učitelům po dvou letech distanční výuky během pandemie COVID-19 moc dobře neposlouchá. Objem hodin tělesné výchovy na těchto školách úřad doporučuje ponechat. Děti se jen přesunou do přírody a tam si mohou zacvičit po širým nebem. Na zdravém vzduchu.
Podle slov předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce města a obce zatím zaplňují ubytovací kapacity, které mají. „V případě zhoršení situace by se mohlo dostat také na školy a tělocvičny. Objekty jsou v majetku zřizovatele, tedy obcí nebo městských částí. Ale zatím doufáme, že se takové řešení školám vyhne,“ dodal Luboš Zajíc.
Jaká je situace v Praze?
„Snažíme se uprchlíkům najít rychle komfortnější bydlení, než tělocvičny nebo sportovní haly. Vyčlenili jsem celkem 14 bytů, 8 bytů jsme už předali uprchlíkům, šest jich připravujeme k předání. Máme také naplněna 4 ubytovací zařízení, ale žádné nich není škola,“ seznámila nás se situací tisková mluvčí Městské části Praha 3 Zuzana Křížková.
Od začátku válečného konfliktu organizačně zajišťuje krajská asistenční centra pomoci Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy (KACPU). Po několika dnech provozu v Městské knihovně se centrum přesunulo do Kongresového centra. „V některých dnech se počet uprchlíků, odbavených v centru, pohyboval i přes 3000 osob za den,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Martin Formáček
Psali jsme
Kvůli válce na Ukrajině putují nejen do České republiky desítky tisíc ukrajinských uprchlíků. Aktuálně jich je již zhruba 270 tisíc a další budou…