foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Radnice MČ Praha 6
Soukromé gymnázium pro asi 600 žáků má vzniknout na pozemku šesté městské části přímo vedle soukromé základní školy Duhovka v ulici Nad Kajetánkou. Místním se záměr nelíbí a proti stavbě se ohradili peticí.
Soukromé gymnázium Duhovka v současné chvíli sídlí v Praze 7, odkud ale dostalo výpověď. Jeho provozovatel, Duhovka Group, proto začal jednat s šestou městskou částí o výstavbě nových prostor, které by měly navázat na základní školu Duhovka v ulici Nad Kajetánkou. Budova by měla nabídnout 24 tříd pro zhruba 600 žáků. O plánech informuje Občanská iniciativa Pro Břevnov na svém webu.
Stávající budovu by měla doplnit budova o čtyřech nadzemních a jednom podzemním podlaží a tělocvičnou v úrovni pátého nadzemního podlaží. Budova má obsahovat také pobytovou střechu se zelení. Projekt dále počítá s pokácením vzrostlé zeleně v místě, kterou má nahradit stromořadí v ulici Jílkova.
Komise územního rozvoje dala projektu zelenou
Městská část jednala o projektu v prosinci loňského roku. Do zápisu je možno nahlédnout zde. Komise územního rozvoje s rozpracovanou koncepční objemovou studií přístavby souhlasila, čímž jednání s investorem posunula do další etapy. Konkrétní podoba ale vyvolala řadu otázek. Místní zajímá například přínos pro zdejší obyvatele, konkrétní podoba nájemní smlouvy i podmínek výstavby, dopravní obslužnost nebo fakt, že pozemky už nyní využívají dvě školy.
Debata pokračovala i letos v únoru, kdy zástupci TOP 09 předložili návrh, který měl zahájit otevřenou diskuzi a přerušit výstavbu. Tento návrh byl zamítnut. Místní se proto rozhodli sepsat petici, ve které vyjadřují se stavbou svůj nesouhlas.
Obavy pramení z kolektivních potřeb a hodnot
„Rádi bychom na úvod deklarovali, že náš odpor proti navrhované soukromé výstavbě nepramení z mentality 'Not In My Backyard' (NIMBY). Naše stanovisko je založeno na závazku chránit společná práva na vzdělání a spravedlivé využívání veřejných pozemků. Naše obavy pramení z toho, aby priority rozvoje Prahy 6 odrážely kolektivní potřeby a hodnoty naší komunity, zejména podporu rozšiřování a zlepšování veřejných vzdělávacích zařízení pro všechny naše děti,“ stojí přímo v petici.
Místním se například nelíbí, že radnice upřednostňuje soukromé vzdělávání na úkor vlastních kapacit. Nová stavba má navíc zasahovat do stávajících školských budov. Chtějí také zachovat místní zeleň a stromy a obávají se dopravní situace, která by v místě mohla nastat. Petici je možné podepsat například v břevnovské pobočce Městské knihovny nebo v komunitním centru Nesedím, sousedím, případně elektronicky.
Psali jsme
Nejzranitelnějšími účastníky dopravního provozu jsou děti. Proto je potřeba je chránit, zejména při cestách do školy. Často totiž musí překonávat…
Podle starosty je nutné navyšovat kapacity škol
Na názor ohledně výstavby nového soukromého gymnázia se naše redakce zeptala zástupců šestkové radnice a členů Komise územního rozvoje. Odpověď zaslal jediný, starosta Jakub Stárek (ODS).
Podle něj je nutné zvyšovat kapacity škol, a to i těch středních. „Zrovna včera (12. března pozn. red.) jsme měli tiskovou konferenci k zápisům do prvních tříd a spádové turistice a otázka kapacit základních škol byla jedním z důležitých témat, o nichž jsme v souvislosti s tím hovořili. V souvislosti s tím se domnívám, že je nutné zvyšování i kapacit středních škol. Nedostatek míst je alarmující,“ uvedl.
Petr Gazdík. Foto: PrahaIN.cz
Stavba místní omezí jen dočasně, debata je za bodem 0
Na otázky, jestli by stavba nového gymnázia nějak zasáhla do života místních, reagoval informací, že pouze po přechodnou dobu výstavby. „MČ ale obvykle investory žádá o co nejcitlivější průběh výstavby a nasazení pravidelných čistění chodníků a kropení tak, aby se redukoval prach, který se při stavbách objevuje. Investor předloží dopravní studii až ve vyšším stádiu připravenosti projektu,“ dodal Stárek.
Debata o vzniku dostavby je podle něj těsně za bodem nula. Investor zatím předložil studii, kterou momentálně konzultuje s reprezentanty samosprávy. Projekty soukromých investorů prý navíc radnice obvykle veřejnosti nepředstavuje.
„Až budeme znát přesnější parametry projektu, tak budeme s veřejností diskutovat naše samosprávné stanovisko v rámci stavebního řízení. Navíc budou všichni, kdo bydlí v okolí logicky, účastníky řízení,“ uzavřel starosta Prahy 6.
Opozice s místními souhlasí
Za jedno s občany je například radní Eva Smutná (TOP 09), která zodpovídá za strategický rozvoj a památkovou péči. Jako jediná hlasovala proti koncepční studii už v prosinci 2023.
„Jakkoliv si sama můžu myslet, že výstavba středních škol je bohulibou záležitostí, tak nemohu opominou bohužel i řadu negativ, který tento projekt má, a to především v dopadu na běžný život místních obyvatel, stávajících škol, ale zejména na udržitelný rozvoj celého, již dnešní dopravou přetíženého Břevnova. Významný je i necitlivý stavební zásah do kvalitního urbanismu Břevnova, a to přes veškeré nové úpravy projektu a snahu architektů co nejvíce respektovat předmětné místo. Bohužel i ve městě jsou lokality s ukončených rozvojem a každá další zástavba místo pouze přetěžuje a ničí jeho funkčnost,“ uvedla ve zveřejněném dopisu, kterým souhlasila s interpelacemi místních.
Piráti poukazují také na ředitele školy
Proti stavbě se na Facebooku vyjádřili také Piráti z Prahy 6: „Na pozemcích, kde je nyní školní hřiště a zeleň, by měla vzniknout soukromá střední škola. Perličkou je, že ředitelem školy je bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN), který musel post opustit kvůli spojení s kauzou Dozimetr. Gesce majetku je přitom na naší radnici svěřena rovněž hnutí STAN. Stejně jako rodiče na Praze 6 i my vnímáme nedostatek míst ve školách a chceme ho řešit. Také proto podporujeme rekonstrukce stávajících škol a výstavbu nových veřejných škol. To ale neznamená, že je možné stavět kdekoli.“