Ochránci zvířat o zábavě, za kterou dávají turisté tisíce: Nejsme pro zákaz, ale pro regulaci

24. 06. 202320:06
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Fiakr na Staroměstském náměstí

PrahaIN.cz přinesla rozhovor s provozovatelem fiakrů na Staroměstském náměstí Josefem Kočovským, který tento byznys provozuje už více než třicet let. Neskrýval zlobu nad tím, že se řešilo i úplné zrušení projížděk kočárů taženými koňmi. Nyní přinášíme pohled ze strany Nadace na ochranu zvířat.

Okolo koňských povozů bylo a nadále je rušno. Iniciativa s názvem Kůň není stroj vznikla před třemi lety a její cíle se začaly rychle naplňovat. V prosinci roku 2021 Magistrát oznámil, že dojde ke zrušení stanovišť koňských povozů v Praze.

„Všechno to jsou nesmysly. Je to vylhané. My to všechno vyvrátili, protože jsme nechali vypracovat posudky, jak to s nimi chodí. Přitom hodně turistů sem do Prahy jezdí i přímo na ty koně, protože naše patří mezi nejlepší na světě. V Čechách jsme chovatelé koní, podívejte na Kladruby, to je národní památka. Stát dává stamilióny do chovu koní a oni to chtějí likvidovat,“ řekl k argumentům ke zrušení fiakrista Kočovský.

Kontrolní výbor Zastupitelstva hlavního města Prahy nakonec umožnil odložení zrušení stanovišť fiakrů do konce roku 2023. O jejich další existenci musí rozhodnout vedení magistrátu, jak potvrdil redakci předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop.

„Fiakry jsme se mnohokrát zabývali jak na zastupitelstvu, tak později po volbách i na kontrolním výboru. Osobně doufám, že koně zůstanou v hlavním městě, protože jsou jednak oblíbenou turistickou atrakcí a druhak tradicí stovky let spojenou s panoramaty historické Prahy. Věřím, že lze najít kompromis, aby byli v mezích možností spokojení všichni. Pojďme se bavit jak fiakry regulovat, jak zajistit nejlepší podmínky pro samotné koně, ale nerušme naše tradice,“ říká Prokop.

Ptali jsme se tak i Nadace na ochrany zvířat, která doposud v této věci nikterak nefigurovala. Dodejme, že proti fiakrům na Staroměstském náměstí bojovala organizace Hlas zvířat vedená advokátem Robertem Plickou.

Nejsme pro zákaz, ale pro regulaci, říká Nadace na ochranu zvířat

Za Nadaci na ochranu zvířat poskytla svůj pohled Zdeňka Nezmeškalová.

V úvodu zdůrazňuje, že řada koňských plemen, jako třeba chladnokrevníci, byla vyšlechtěna pro těžké práce a ty jsou v pozměněné podobě využívány i dnes, například tak, že vozí turisty. A právě díky tomu jejich chov nezanikl a podařilo se ho udržet.

„Je to obdobné jako s psími plemeny. Tam, kde chybí původní či alternativní využití, dochází buď k utlumení chovu, nebo, pokud se zařadí mezi módní plemena, k preferování vzhledu a pracovní vlohy, často i zdraví a povaha, jsou upozaděny, plemeno degraduje,“ říká vedoucí odborného úseku Nadace na ochranu zvířat Zdeňka Nezmeškalová.

Nadace na ochranu zvířat není pro úplný zákaz fiakrů v hlavním městě, ale pro regulaci.

„To je například omezení či zákaz jízdy v tropických dnech, protože koně se v teple ochlazují mnohem hůř než člověk, koně nemají možnost se skrýt ve stínu, dle potřeby se najíst a odpočinout a realizovat takzvané komfortní chování, tedy takové prvky chování, které vedou k péči o tělo a k psychické pohodě zvířete. Zahrnuje to odpočinek, společný odpočinek, spánek, grooming, poškrábání, otírání, válení, protáhnutí, zívání a allogrooming,“ zní z Nadace na ochranu zvířat.

Zdůrazňují také, že je nezbytné dodržovat maximální délku pracovního nasazení, přestávek, přistup k vodě či veterinární dozor.