Od spuštění Podolské vodárny uběhlo letos 95 let

04. 07. 202409:06
Od spuštění Podolské vodárny uběhlo letos 95 let
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Podolská vodárna, ilustrační foto

Již 95 let uplynulo od spuštění mohutného vodárenského komplexu v Podolí. Ten dodává do pražské vodovodní sítě zhruba 400 litrů vody za sekundu. Čeká ji ale další etapa modernizace.

Podolská vodárna zásobuje hlavní město již od roku 1929, jak vyplývá z tiskové zprávy Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). K výstavbě se město uchýlilo poté, co se ukázalo, že Káranská vodárna na zásobení vodou po vzniku Velké Prahy nestačí. Po spojení s okolními obcemi město totiž nabylo kolem 680 tisíc obyvatel, předpokládán byl navíc další nárůst, a to až na 1 milion.

Ke schválení stavby nové vodárny došlo v roce 1921. Navržena byla vodárna jako moderní stavba založená na mechanické pískové filtraci říční vody. Hned po dostavbě se z ní stal jeden z monumentů hlavního města, až do dneška však nemá stavba obdoby ani jinde na světě.

Současný provoz

Až do povodní v roce 2002 byla podolská vodárna v plném provozu, poté začala sloužit jako záložní zdroj vody. Výraznou modernizací prošla vodárna v letech 2019 až 2021, a to především v rámci technologie úpravy vody. Další etapa modernizace se zaměří na obnovu čerpadel surové vody z Vltavy a výměnu transformátorů. Rekonstrukce se dočkají také administrativní budovy i záložní zdroj energie.

Předchůdci vodáren

Prvními zásobárnami vody byly dříve zejména studny nebo jímky. V Praze však existovalo i několik důmyslných řešení na zásobování pitnou vodou. Jak uvádí web PVK, jedním z nich byl vybaven například Strahovský klášter, který ve 12. století využíval na východním svahu Petřína vydatných pramenů. Z olověných trub vystavěl vodovod Zbraslavský klášter ve 14. století a první vodovod vznikl ve stejném století i na Pražském hradě. Rozmachu se vodárenské stavitelství dočkalo v období renesance. Založeny tehdy byly čtyři vodárny, a to Petržilkovská na Malé Straně, Staroměstská vodárna, Štítkovská vodárna pro horní Nové Město a Novomlýnská vodárna pro dolní Nové Město.

Další vodárny

Praha je podle informací z webu PVK zásobována z 63 procent pitnou vodou z úpravny vody Želivka, z 25 procent z úpravny vody Káraný a z 12 procent z úpravny vody Podolí.

Podle informací z webu Voda Želivka bylo definitivně schváleno využití řeky Želivky v září 1963. Do provozu byla úpravna vody uvedena 25. května 1972.

Vodárna v Káraném vznikla v roce 1914 a měla pokrýt dostatečnou poptávku po pitné vodě v Praze. Výkonově však množství obyvatel nestačila a situace tak dala vzniknout vodárně v Podolí.

Další stavba v Káraném však podle webu nastala v 50. letech, kdy se začal znovu v Praze objevovat nedostatek kvalitní pitné vody. Stavba byla zahájena v roce 1965 a v roce 1968 byla vodárna již schopna dodávat do vodovodní sítě 400 litrů za sekundu.