foto: Pixabay.com license/Hazardní hry, ilustrační foto
Množství herních míst se v Praze postupně snižuje. Podle dat Celní správy však stále vznikají nová. Jedná se o nelegální herny. V minulém roce odhalili a uzavřeli celníci hned tři takové.
„V některých provozovnách byly kontrolní úkony uskutečněny opakovaně, proto bylo uvedeno ve výkaznictví celkem osm nelegálních provozů,” vysvětlila naší redakci Nikola Soukalová z Celního úřadu pro hlavní město Prahu.
Celníci provedli celkem 95 kontrol a zjistili šestaosmdesát přestupků. Kontroly jsou prováděny zejména na základě vlastního šetření celníků, jak také uvedla Soukalová. Některé podněty dávají anonymové. U těch bohužel často chybí bližší informace.
Vše, co s provozováním nelegální herny souvisí, úřad zabavuje.
„Zadržené věci z provozovny následně odveze a uskladní mimo dosah kontrolované osoby v prostorech celní správy. Případ je po ukončení kontrolních úkonů následně postoupen k zahájení řízení o přestupku nebo případně k dalšímu postoupení příslušným orgánům Generálního ředitelství cel činným ve věci trestního řízení,” popsala PrahaIN.cz Soukalová.
Psali jsme
V pátek jsme publikovali text o nově vzniklé herně v Praze 10. Na ni upozornila obyvatelka městské části na facebookových stránkách Vršovická…
K pokutě spolu s propadnutím zboží a věcí souvisejících s provozem nelegální herny dochází až v konečném důsledku správního řízení. Posledním úkonem procesu je likvidace zadrženého zboží.
Při zabavení se berou automaty včetně finanční hotovosti, v loňském roce to bylo 219.781 korun.
Nelegální herna
PrahaIN.cz v listopadu loňského roku informovala o herně na Vršovické ulici. Ta vznikla na místě bývalého květinářství. Na tuto hernu jsme se tehdy ptali radního pro bezpečnost Radka Lojdy (TOP09), který však na dotazy neodpověděl, a bývalého radního pro hazard a bezpečnost Michala Kočího (Piráti). Ten se na místo vypravil. Podle jeho vyjádření zjistil, že se jedná o nelegální hernu.
„Jak bylo na místě samém zjištěno, provoz herny byl zahájen 23. 11. 2022. Uvnitř provozovny se nachází deset kusů hracích přístrojů. Jedná se ovšem o hernu nelegální,“ sdělil.
„Vzhledem k tomu, že městská část Prahy 10 zajišťuje pasivní dozor a z místního šetření vyplývají skutečnosti o porušené Obecně závazné vyhlášce hl. m. Prahy, kterou se vymezují podmínky provozování hazardních her na území Prahy a porušení některých ustanovení zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, bude učiněno oznámení Celnímu úřadu pro hlavní město Prahu, které je v této záležitosti kompetentní k činění kontrolních úkonů, případně dalších postupů. Tento podnět bude rovněž zaslán Ministerstvu financí, Státnímu dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi,” dodal Kočí pro PrahaIN.cz.
Výše uvedená herna je v provozu i tři měsíce poté. V úterý 14. února večer se v ní svítilo a na dveřích byla otevírací doba.
„Celní úřad pro Prahu eviduje údajnou nelegální hernu na Praze 10, podnět je však v šetření příslušných orgánů GŘC činných v trestním řízení. Z tohoto důvodu nelze poskytnout další informace,” odpověděla nám tisková mluvčí na dotaz ohledně této konkrétní provozovny.
A jak vlastně taková nelegální herna vypadá?
Kdo by si představoval utajený sklepní prostor se zvláštním vstupem, asi by se divil.
„Nelegální herna se zprvu může tvářit buď jako obyčejný bar nebo hospoda. Výlohy bývají zakryté, aby z ulice nebylo vidět dovnitř. Častým ukazatelem na nelegální hernu bývá „zvonek“ u vchodových dveří, nebo polepené výlohy neprůhlednými fóliemi, někdy jen černé a někdy například s obrazcem karet, kostek a dalších.” uvedla pro PrahaIN.cz Soukalová.
U většiny nelegálních provozoven bývá vstup běžně z ulice.
„Často je do nelegální provozovny těžké se dostat, neboť obsluha provozovny „pouští“ pouze prověřenou klientelu. Zvonky nebo elektromechanické zámky u dveří ztěžují vstup do provozoven, protože obsluha si podle kamerky vybírá, koho do provozovny vpustí a koho ne. Často si do nelegálních provozoven obsluha pouští jen osoby či návštěvníky, které od pohledu znají a vědí, že do provozovny chodívají. Hlavním znakem nelegální herny je prosté zakrývání této činnosti.“

Herna na Vršovické ulici, foto ze dne 14.2.2023. Autor: Redakce PrahaIN.cz
Hazard přináší problémy
V roce 2020 odsouhlasili pražští radní obecně závaznou vyhlášku, kterou se vymezily podmínky provozování hazardních her na území hlavního města.
Podle Hany Kordové Marvanové (nyní SPOLU pro Prahu) má snížené množství heren pozitivní dopady v oblasti negativních společenských jevů.
„Podobný efekt si slibujeme i v Praze. Od roku 2010, kdy bylo v Praze povoleno 15.934 herních pozic, poklesl jejich počet k 31. 8. 2020 zhruba o 75 procent na 3.995. Od 1. ledna 2021, kdy nová vyhláška vstoupí v platnost, poběží tříleté přechodné období, v jehož průběhu bude postupně končit platnost současných licencí na provozování hazardních her, a nejpozději k 1. 1. 2024 herní automaty zmizí úplně,“ uvedla tehdy.