foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Kontejnery v ulici Na kanálce
Pražská ODS kritizuje na svém webovém projektu kroky a rozhodnutí pražského magistrátu. Autorům webu PRAHANAHLAVU.cz leží nejvíce v žaludku špatná dopravní situace ve městě, absence Pražského a Městského okruhu, nedostatek parkovacích míst na záchytných parkovištích. Web kritizuje nepořádek v ulicích a zvýšení cen za odvoz odpadků v letošním roce. Mezi jinými uvádějí příklady chybně nastavených investic při pořízení nového městského mobiliáře, zavádění čipů do popelnic či budování cyklostezek způsobem, který jde proti pravidlům bezpečného provozu.
Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija na svém facebooku uvádí v rámci prezentace nového webu: „Život v našem hlavním městě je doslova padlý na hlavu. Ukazuje se, že rozdíl mezi tím, co trápí Pražany, a tím, co reálně prosazuje pražská koalice, je obrovský. Důsledkem nezodpovědného vládnutí, opomíjení důležitých investic a nekoncepčního utrácení veřejných peněz je zastavení rozvoje hlavního města.“
Podle některých ohlasů pod jejím příspěvkem se v ODS trefili do nálady části lidí. Dá se tam najít mnoho souhlasných reakcí na slogan o tom, že „na hlavu“ je toho hodně, a nejen v Praze.

Facebook A. Udženiji
Nepořádek v ulicích
Téma špinavých ulic, nepořádku kolem popelnic či letošní zvýšení cen za odvoz odpadu nás zaujalo i v redakci PrahaIN.cz. Požádali jsme starostku Prahy 2 o doplňující informace k pražskému odpadovému hospodářství. „Odpadová politika je plně v kompetenci magistrátu. Je realizována skrze obecně závaznou vyhlášku a městské části ji nemohou nijak měnit, či upravovat“, uvedla pro PrahaIN.cz Udženija. Dodává, že některé situace řeší městské části svépomocí, což ale není možné dělat dlouhodobě.
Její kritika míří na magistrátní koalici. Ta prý odpadovou politiku neřeší dostatečně, nereaguje na doporučení a názory městských částí. „Ze strany magistrátu chybí komunikace s městskými částmi a také komunikace vně magistrátu, kdy odpadové hospodářství má v gesci náměstek Hlubuček (STAN) a úklid a koše má na starosti TSK pod radním Scheinherrem (Praha sobě). Hřibova koalice tyto problémy přehlíží.“
Jako recept na zlepšení situace s nepořádkem v ulicích nabízí starostka Prahy 2 navýšení frekvence svozu odpadu a úklidu kolem popelnic a košů. „Magistrátní koalici jsme na to několikrát bezvýsledně upozorňovali. Realita je taková, že pokud chceme mít kolem popelnic čisto, tak si to musíme jako městská část uklidit a hlavně zaplatit sami,“ dodala. A znovu upozorňuje na fakt, že městské části platí za něco, co by mělo být hrazeno z rozpočtu magistrátu. „A to je to, co nás nejvíce štve. Protože to není odpovědnost městské části, ale magistrátu. Platíme za něco, co by měl zaplatit někdo jiný,“ dodává starostka.
Situace se liší v každé pražské části
Obecně platí, že Praha 2 patří mezi čistší městské části. Méně nepořádku v ulicích, méně psích exkrementů, popelnice na směsný odpad umístěné v domech, nikoli na ulici. Současné starostky jsem se ptali, co za tím stojí a jaké kroky na Praze 2 podnikají. Údajně je to tím, že mají zmapovaná problematická místa a nad rámec svozu realizovaný magistrátem, se snaží zajistit jeho pravidelný úklid. A opět zaznívá z její strany stížnost na nedostatek peněz v rozpočtu radnice. „Bez spolupráce a hlavně ochoty magistrátu čistotu v ulicích řešit, bojují jednotlivé městské části předem prohraný boj“.
Velmi podobné je to v okolí sběrných nádob na tříděný odpad. „Se společností Komwag jsme zajistili častější frekvenci svozu odpadu hlavně kolem nádob na tříděný odpad, protože kolem nich skutečně vzniká častěji nepořádek. Společnost Komwag si pořídila luxy na sběr psích exkrementů a každodenně uklízí ulice Prahy 2. Nad rámec tohoto ještě na vlastní náklady přistavujeme několikrát do roka do ulic velkoobjemové kontejnery, kam mohou občané odložit nadměrný odpad,“ dodala Udženija.

Kontejnery ve Vinohradské ul./ MarekJindra, PrahaIN.cz

Nepořádek v ulicích Prahy 10/ Markéta Šálková, PrahaIN.cz
ODS stojí v čele deseti pražských radnic
Snaha Prahy 2 o čistší ulice by mohla být příkladná pro další městské části, kde se ODS podílí na koaličním řízení radnic. A to nejen v sousedních Nuslích i Vršovicích, kde sedí zástupci ODS v koaliční radě. Podobně je tomu v dalších šestnácti městských správních částech. V deseti z nich má ODS v čele starostku nebo starostu.
Zdá se také, že spuštění webu PRAHANAHLAVU.CZ je součástí předvolební kampaně ODS pro podzimní komunální volby. Svědčí o tom kritický náhled na všechny kroky magistrátní koalice, které jsou na zmíněném webu uvedeny. Udženija to popírá jen z části: „Chceme Pražanům ukázat, že vše lze dělat i jinak - koncepčněji a lépe. S občany komunikujeme pravidelně, nikoliv pouze když se blíží volby.“
Zvýšení poplatků za komunální odpad
Vedení Prahy schválilo v prosinci loňského roku závaznou vyhlášku o místním poplatku za svoz komunálního odpadu, která zavádí jednotnou sazbu pro všechny ve výši padesát haléřů za litr. Předchozí sazby se pohybovaly od 25 do 75 haléřů za litr, a to podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Reflektovaly skutečné náklady na odvoz odpadu, protože vyšší sazby se týkaly menších nádob, u kterých bylo za stejné dopravní náklady svezeno méně odpadu.
V reakci na toto navýšení poplatku představitelé ODS uvádí na webu PRAHANAHLAVU.cz, že toto zvýšení nejvíce dopadne na obyvatele sídlišť. Dávají za příklad, že důchodce žijící na sídlišti zaplatí letos o 421 korun více než v loňském roce. Za ten stejný kontejner, co mu stojí před panelákem, vyvážený třikrát v týdnu a do kterého vyhazuje svůj odpadkový koš, zaplatil vloni jen dvacet šest haléřů za litr.
„Je to pouhá výmluva primátorova náměstka Hlubučka a snaha zamaskovat špatné hospodaření a díru v rozpočtu. Zákon o odpadech nenařizuje hlavnímu městu, ani kterémukoli jinému, aby zdražilo. Dobrým příkladem jsou města jako Olomouc, Brno, Přerov nebo Žďár nad Sázavou, které poplatky za svoz nezvyšovaly,“ říká Udženija pro PrahaIN.cz k tématu zvýšení cen za svoz odpadu a doplňuje: „Takto citelné zvýšení je prostě politické rozhodnutí Hřibovi koalice. Nicméně nekritizuji primárně fakt, že došlo k razantnímu zvýšení, ale skutečnost, že současná koalice zvýšila lidem poplatek, aniž by tomu odpovídala úroveň služeb. To je to, co nám hlava nebere.“
Jak se vypočítá poplatek za svoz?
Praha stanovuje poplatek za komunální odpad dle § 17a zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. Ten stanoví, že poplatníkem je každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti, případně společenství vlastníků jednotek, kde vzniká komunální odpad. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky. Maximální výše poplatku se stanoví podle předpokládaných oprávněných nákladů obce či města, vyplývajících z režimu nakládání s komunálním odpadem. V poplatku mohou být promítnuty i náklady spojené s pronájmem nádob určených k odkládání odpadu. Tuto možnost často využívají obce a města, kde žije velký počet osob, které zde nejsou přihlášeny k pobytu, a to právě z toho důvodu, že není vázán na trvalé bydliště, ale na množství vyprodukovaného odpadu.
Psali jsme
Na problémy ve vedení města současnou koalicí ukazuje nový web ODS. Na svém Facebooku na něj upozornila Alexandra Udženija.