foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Vodoměr; ilustrační foto
České domácnosti začaly šetřit vodou. V loňském roce každý Čech denně spotřeboval téměř 90 litrů vody pitné vody
Z nových údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že si Češi asi opravdu uvědomují vážnost ekologických hrozeb. Loni spotřeboval každý občan země na hlavu a den 89,4 litrů vody. V roce 2021 byla spotřeba na osobu o 3,8 litrů denně vyšší.
Pro někoho se může tento rozdíl zdát zanedbatelný. Jak si ale Češi uvědomují nutnost šetřit vodu, zjistíme, když porovnáme loňské údaje s údaji z roku 1990. Tehdy každý občan Československa spotřeboval na den a hlavu 173,5 litrů vody. Pokud tyto dva údaje dáme vedle sebe, tak uvidíme, že během 32 let Češi snížili denní spotřebu vody o 48,5 procenta.
Domácnosti šetří, průmysl plýtvá
Ekology mohou potěšit údaje vyplývající z chodu našich domácností, horší to už je s čísly, které generuje průmysl a ostatní odběratelé. Tyto složky v loňském roce spotřebovaly o 13,2 milionů kubíků vody více než v roce 2021. V tomto případě došlo k nárůstu průmyslové spotřeby vody o 9,7 procenta. V absolutních číslech – český průmysl a ostatní odběratelé loni ke svému chodu téměř 149 milionů kubíků vody. Pro srovnání toto číslo je polovinou objemu největší české přehrady, Lipna.
Na veřejné vodovody je podle údajů Českého statistického úřadu napojeno 95,6 procent českých domácností. Na kanalizaci bylo v loňském roce napojeno celkem 87,3 procent domácností.
Pražané mají nadprůměrné ceny vodného i stočného
Průměrná cena vodného v naší zemi byla v loňském roce 46,10 korun za kubík bez DPH. Nejdražší vodné platí lidé v Ústeckém kraji. Tady je průměrná cena za kubík 53,8 korun. Druhé nejdražší vodné je v Libereckém kraji (51,3 koruny za kubík). Nadprůměrnou částku platí i Pražané (51 korun za kubík), Středočeši a v Plzeňském kraji. Nejlevnější vodné je průměrně v kraji Královéhradeckém (41 korun za kubík vody).
Naproti tomu cena stočného je v Česku na 41 korunách za kubík. Nejdražší stočné se platí v Libereckém kraji, 48,4 korun za metr kubický. Pro nadprůměrnou platbu ve srovnání s Českem musí do peněženky sáhnout také Pražané. Zaplatí 47,4 korun za kubík stočného. Nejlevnější průměrné stočné je na Vysočině, kde za něj občané zaplatí 32,6 korun za kubík.
Psali jsme
Na pražském vodovodním řadu došlo v loňském roce oproti tomu minulému k menšímu počtu havárií, naopak na kanalizační síti jejich počet vzrostl.…
Pouze v Pardubickém a Olomouckém kraji převyšuje cena stočného cenu vodného. Ve všech ostatních krajích je to opačně.
Množství „ztracené" vody vyrazí dech
Údaje Českého statistického úřadu však zaznamenaly také údaje o tom, kolik vody se každý rok ztratí. Jen v loňském roce zmizelo z vodovodního řádu 84,4 milionů kubíků vody. Jen tak pro představu, stejné množství vody najdeme v přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku. Ikdyž jde o číslo děsivě vysoké, tak se o druhý nejnižší výsledek od roku 2004.
Nejvíce se voda ztrácí ve vodovodním trubní síti právě v hlavním městě. V roce 2022 zde vodohospodáři přišli celkově o 14,53 milionů kubíků pitné vody. To znamená, že do půdy pod hlavním městem za rok vytekla a vsákla se voda, která by naplnila celou přehradní nádrž Kamýk na Vltavě. Ta je schopná totiž zadržet 12,8 milionů kubíků vody.
Stejně bídně je na tom i Ústecký kraj. Tady se za loňský v trubní síti ztratilo více než deset milionů kubíků pitné vody. Nejlepší hodnoty vykázal kraj Karlovarský. Tady se v potrubí „ztratilo“ jen něco málo přes dva a půl milionu kubíků pitné vody za rok.